4. 12. 2011

Cassandra Clare - City of Fallen Angels (#4)

Tak hneď na začiatok – MILOVALA som prvé tri knihy. Ohh, Jace. Úžasný štýl písania, zaujímavé živé postavy a tak ďalej. Proste, kto nečítal The mortal instruments, zalezte do kúta, ale jedine s týmito knihami a čiňte sa.^^

No. A táto trilógia skončila nádherne ukončene, zanechala vo mne dobrý pocit... Vedela som, že to štvrtá kniha zmení. Vedela som, že ju nemám čítať, keď nemám pokračovanie. A aj tak som to spravila. Tak mi treba, všakáno.

Každopádne, pokúsim sa na CoFA napísať aspoň nejaký názor. Miestami bude zrejme spoileroidný alebo aspoň mätúci pre tých, ktorí prvé tri knihy nečítali, takže je to vaša voľba, či budete pokračovať alebo nie.

Dámy a páni – odhodlala som sa, prečítala som a píšem názor. City of Fallen Angels by Cassandra Clare...

The Mortal War is over, and Clary Fray is back home in New York, excited about all the possibilities before her. She's training to become a Shadowhunter and to use her unique power. Her mother is getting married to the love of her life. Downworlders and Shadowhunters are at peace at last. And—most important of all—Clary can finally call Jace her boyfriend. 
But nothing comes without a price. 
Someone is murdering the Shadowhunters who used to be in Valentine’s Circle, provoking tensions between Downworlders and Shadowhunters that could lead to a second bloody war. Clary’s best friend, Simon, can’t help her. His mother just found out he’s a vampire and now he’s homeless. Everywhere he turns, someone wants him on their side—along with the power of the curse wrecking his life. And they’re willing to do anything to get what they want. At the same time he’s dating two beautiful, dangerous girls—neither of whom knows about the other. 
When Jace begins to pull away from Clary without explaining why, she is forced to delve into the heart of a mystery whose solution reveals her worst nightmare: She herself has set in motion a terrible chain of events that could lead to her losing everything she loves. Even Jace.

Anotácia je dlhá a vravím vám rovno – miestami zavádzajúca a prekrúcajúca. Tak sa jej zas tak veľmi nedržte, hmm? Toľko na začiatok... Poďme k samotnej knihe (už by sa po tých tonách kecov aj patrilo, čo?)

Úžasný štýl písania ostáva nezmenený, všetko popisované som mala pred očami, bolo mi na nič aj za postavy a nemohla som sa odtrhnúť, kým som knihu nedočítala. (No dobree, tak som sa párkrát odtrhla, ale bolo to ŤAŽKÉ.)

Inak to však išlo dole vodou. Nie, nechápte ma zle. Nebol to fail, ó Bože, to fakt nie. Všetko čo však bolo po ukončení trilógie nádherne v poriadku sa otriaslo v základoch, prišli nové problémy, moje obľúbené charaktery museli čeliť udalostiach, ktoré sa mi vôbec nepáčili. To sa však dalo predvídať, vedela som, do čoho idem.

Čím ma však autorka seriózne sklamala, je postava Jaca. Ojj, ja ho vskutku zbožňujem, jeho poznámky, to aký je sexy, s Clary som im to vždy priala, hoci to miestami znamenalo, že som sa musela povzniesť nad incest... Ako sa však Jace správa v tejto knihe... Huh. Teda, vždy sa rád trestal za veci, ktoré neboli jeho vina, ale miestami to už zachádzalo priďaleko a mám pocit, že to jeho charakter ničilo. Ouch. Proste to nebol TEN Jace, ktorý ma dostáva na kolená, ale akýsi zvláštny Jace. Ouch, ouch, ouch.

Za to si však u mňa poriadne šplhol istý brooklynský čarodejník. Ó áno, Magnus Bane alias „Krasomil Pohroma“ (tie české preklady sú niekedy poriadne na nič). On je úplne úžasný aj s jeho cat eyes. Dokonca som si kvôli nemu obľúbila Aleca.

Ehm, som jediná, ktorá má pocit, že sa to tu pomaly ale isto mení na miesto, kde môžem vyventilovať svoju silnú „fangirly joy“?

Zhrňme si to. Stále pútavý štýl písanie, fajn charaktery (až na to, že to Cassandra podľa mňa prepískla s Jacom), udalosti, z ktorých mám otrasný pocit a hlavne koniec, po ktorom potrebujem pokračovanie a zároveň sa ho obávam. Od toho, aby som sa nezbláznila z dohadov ma držia snáď len tie teasery. Vy na to všetko však môžete mať iný pohľad...

Ja mám hrozne zmiešané pocity a nový obľúbený pairing.

Anotácia a obálka z goodreads.com

2 komentáre:

  1. Vypadá to vééélmi, velmi zajímavě, ať už podle anotace nebo tvého názoru. Hádám, že knížka je anglicky? Jestli jo, tím líp pro mě a moje známky :D Jen, je to už čtvrtý díl... pokud u nás v knihovně nebude, budu ji muset těžce shánět... ale zkusím to, vypadá, že za to stojí :))

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Annie: Prvé tri diely vyšli aj v češtine (ale prvý má otrasnú obálku). Štvrtý zatiaľ iba anglicky.=)

    OdpovedaťOdstrániť