12. 12. 2011

Lucie Adamová - Odstíny života (#1)

Alexandrina Avitalová se za života nijak nelišila od vrstevníků. Když je v den svých devatenáctých narozenin chladnokrevně zavražděna, nikdo nemůže tušit, že smrt se stane začátkem její nové cesty. Tři roky poté, co byla pohřbena a oplakána rodinou a přáteli, se probouzí znovu k „životu“. Je uvedena do světa magie a ďábelských stvoření. Alex musí zapomenout na svůj předchozí život, aby mohla zaujmout pozici neohrožené bojovnice se silami temnot. Podle dávného Proroctví je právě ona jedinou vyvolenou, Spasitelkou, která má rozhodnout odvěkou bitvu mezi dobrem a zlem…

Debut talentovanej českej autorky známej tiež ako Lu.Lusy... éh. No proste Odstíny Života.

Keď som OŽ (časť z nich) čítala prvýkrát (ešte na internete) bola to skrátka láska na prvý pohľad. Tony sexy chlapov, sarkastická hrdinka, hlášky, ktoré ma rozosmiali a strhujúci štýl písania. Hoci sa takmer nič nedialo, dielo ma pohltilo a tak som sa nemohla dočkať, čo bude ďalej a kúpila si hotovú knihu.

A tak si čítam, čítam, smejem sa... A zrazu je koniec. Chápem, že nakoľko má Lusy naplánovaných nejakých 6 dielov, nevyriešila rovno zápletku zmienenú v anotácií, no akcia, ktorej sa nám dostalo? To proste nebolo dosť a po dočítaní som bola pomerne sklamaná. Čakala som viac, že sa to viacrozbehne, viac sa toho udeje... Márne.

Niektorí ľudia sa sťažujú, že je v knihe tých sexy chlapov až priveľa, je to prehnané a neviem čo všetko. Poviem to asi takto – mne to tak neprišlo, mne tam v tomto ohľade skutočne nič neprekážalo. Vec chuti, názoru...

S čím ale rozhodne nesúhlasím, je tvrdenie, že je chyba, aké bola Alex rozmaznané dievčatko. Alex nie je dokonalá, nemá svätuškársku minulosť a to je, práve naopak, dobre. Tým  pádom je totiž realistická a nepôsobí akoby vyliezla z nejakého nepodareného komixu.
Aby som to nejako zhrnula. Lusy má talent na písanie, príbeh (minimálne na prvý raz) pohltí. Postavy sú zaujímavé, dobre zvládnuté (a často  aj sexy), Alex realistická a pekne sarkastická hrdinka. Akcia v prvej knihe ma trochu sklamala. Oh a aby som nezabudla – romantiku tu pochopiteľne máme. Taktiež dobre zvládnutú, hoci nie som team Gabe.
Ďalej ešte oceňujem, že sa Lusy nebojí všelijakých zvratov, keď príde na vzťahy a tak ďalej. (Doug, Doug, Doug – vieme?). A že láska medzi Gabom a Alex nie je osudová a na veky. Skrátka, nie len hlavná hrdinka je realistická, ale aj kniha celkovo, povedala by som.
Pokiaľ sa vám teda zdá, že by OŽ mohli byť aspoň trochu váš šálok kávy, rozhodne si ich prečítajte. Ja momentálne dúfam, že sa dočkáme druhého dielu, ktorý by mal byť ešte lepší...

PS: Priznávam, táto recenzia je na nič, akosi stále nedokážem vystihnúť a obsiahnuť všetko, čo by som rada napísala. Ani napísaná nie je nejako úchvatne. No čo už.

Anotácia a obálka z martinus.sk

1 komentár:

  1. Kniha se mi velice líbila! Momentálně přemýšlím, že si dám re-reading :D

    OdpovedaťOdstrániť