17. 5. 2012

P.C. Cast, Kristin Cast - Drakova přísaha (Škola noci)

Annie se tímto omlouvá za nepřítomnost, nekomentování atp. Nebyla chuť, nebyl čas, dneska nebyly ani možnosti.

Autor: P.C. Kast, Kristin Cast
Název: Škola noci - Drakova přísaha
Originální název: Dragon's Oath
Série: Škola noci (samostatná novela)
Nakladatelství: Knižní klub

Anotace: Drakova přísaha je samostatná povídka přidružená k cyklu Škola noci, věnovaná osudům jedné z jejích postav, bojovníka a učitele šermu Draka Lankforda. Odehrává se v devatenáctém století a vypráví o zapuzeném synovi anglického šlechtice, jenž se stal upírem, odešel do Ameriky a poznal svou budoucí manželku Anastasii. To z lásky k ní kdysi odpřisáhl, že bude svou nezřízenou sílu krotit milosrdenstvím. To pod vlivem této přísahy daroval život podivnému havranovi s lidskýma očima. Avšak nyní – tváří v tvář událostem odehrávajícím se v současnosti – svůj slib odvolává a nahrazuje novým: že už nikdy nikoho neušetří…

No. Ehm. Myslím, že anotace co se týče děje stačí, protože jinak by to byl spoiler předchozích dílů ŠN. Tak začneme rovnou recenzí. Obálka na fotce vypadá sice strašně pěkně, ale ty ornamenty za nadpisem nejsou v reálu skoro vidět. Jinak se mi líbí, knížka je droboučká, stostránková, proložená nádhernými ilustracemi. 

Myslím, že důvod vzniku této a druhé (Lenobiin slib) knihy je jasný - autorky chtěly (musely?) vysvětlit změnu v chování některých postav, konkrétně učitelů ve Škole noci. A docela se jim to i povedlo. Četla jsem všech 8 dílů Školy, takže teď se docela chytám a dovedu si líp představit některé události. Ale stejně...

Školu noci čtu už spíš jen ze zvyku, nebo kvůli tomu, že jsem ji začala číst. Nevím, jestli jsem na ni už "moc stará", změnil se styl psaní P.C. Castové, nebo je to kvůli tomu, že se to tak nějak dá předpokládat:
SPOILER VŮČI ŠN
Myslím to, že Neferet je odporná mrcha, která něco vyvede a s pomocí Temnoty, Kalony nebo jinýho hajzlíka někoho zabije a Zoey zachraňuje vycházení slunce a štěstí všech (těžká ironie),
KONEC SPOILERU
líbí se mi to čímdál míň. Ani mě to tolik už nebaví, taky mi přijde, že kvalita obálek šla prudce dolů (i když to je asi subjektivní, zrovna tahle kniha má obálku hezkou). Každopádně Drakova přísaha mě bavila víc, než Škola noci, a nelituju času, který jsem u ní strávila. Ale že by mě to nějak zaujalo a bezpodmínečně bych to doporučovala k přečtení, to ne. A pokud neznáte Školu noci, nejlépe celou (nebo aspoň do 6., 7. dílu), nemá smysl to číst.

Slabší
tři hvězdičky
a to jsem hodně, hodně moc milá. Zabijete mě...?

21 komentárov:

 1. Jo tak Školu noci jsem tuším měla sílu přečíst jen do 5. nebo 6. dílu. A tak daleko jsem to četla jen kvůli tomu, že jsem si říkala, že se to snad lepší. A ona ani šupinka od dobrého skřítka. Možná proto mě ani nějak nebere si tuhle knížku přečíst. ŠN už je mi prostě u pat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo, já taky. Teď už to čtu spíš kvůli tomu, že jsem to číst začala. Je to nekonečné a kvalita psaní i originalita jde prudce dolů...

   Odstrániť
  2. a právě proto mi nestojí za to trávit nad nimi čas, místo toho jsou lepší věci na práci

   Odstrániť
 2. Myslím, že je to jako to má někdo s Harry Potterem. První díly v určitym věku nadšeně hltá, poslední dočítá vlastně už jen ze zvyku a aby zjistil, jak že to všechno dopadlo. A někdo ani to nezvládne.
  Ehm, každopádně, tuhle sérii jsem nečetla (prostě to holt není podle mýho vkusu), a zrovna tohle mě už jen anotací asi nepřesvědčí, abych to změnila... XD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No. Já už nezvládám. :D
   Neměň to, prosím, jen to ne!! Nemá to cenu, absolutně nemá. První díl 'normální' série je ještě celkem fajn, ale pak... se to fakt nedá.
   Začínám si říkat, že tahle doplňková knížka je možná i lepší, než pátý a další díly Školy. Obávám se, že to čtu jen proto, abych věděla, jaký Zoey přibude tetování (upíři maj modrý tetování - mláďata srpek na čele, dospělí tuším něco, co je vystihuje. A Zoey je potetovaná takřka celá - od čela až někam po boky a ráda to ukazuje kdejakýmu chlapovi na potkání).

   Odstrániť
  2. To vypadá, že v dílech, které jsem nečetla je z ní ještě větší rozkročnožka než dřív. :D

   Odstrániť
 3. No to neznie najhoršie, akože táto novela... Ale keď už čítať niečo so ŠN, tak radšej ešte nejaký diel originálnej série - hoci ani do toho sa práve nehrniem.:P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasně, to chápu. Bez ŠN by se to snad ani nedalo pochopit, nebo možná docela těžce. :D
   Novelka byla docela fajn, no... :)

   Odstrániť
 4. Ja nesúhlasím s tým, že kvalita ŠN išla dole - povedala by som, že rastie, pretože končene sa dej točí aj okolo niekoho iného ako je Zoey (ktorú nemôžem vystýť - to ako všetko dokáže najlepšie). Mojimi obľúcanmi sú Darius a Afrodita :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasně, co člověk, to názor. Ale mně už se to tolik nelíbí... I když možná jsem jen 'přestárlá'. :D
   Jj, Afrodita je naprosto dokonalá, její "stádo pakoňů" je nesmrtelná hláška. :D

   Odstrániť
 5. Škola noci nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější série (zatím jsem skončila u šestého dílu a nevidím to na pokračování), ale i přesto jsem nad tuto knížečkou uvažovala. Na druhou stranu mi připadá vzhledem k obsáhlosti trochu dražší a zbytečně v hardbacku.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vidíš, nad tím mě ani nenapadlo přemýšlet. Ale je fakt tenoučká a chápu, že tisk ilustrací se asi prodražil, ale skoro dvě sta se mi za ni taky dávat nechtělo, no... Zlatá knihovna. :)

   Odstrániť
 6. Jako menší, když ŠN vyšla, jsem ty knížky milovala, ale teď to čtu asi z toho důvodu jako ty. Čtu to jen tak a trvá mi to velice dlouho. Skončila jsem u 8 dílu a ani asi nehodlám pokračovat. Ale když říkáš že to bylo dobré, tak bych si to snad i mohla přečíst. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo, tak to jsme na tom stejně. :) Já ji přečetla docela rychle, ale jen proto, že jsem ji musela vrátit kamarádce. :D
   Taky nevím, jestli to budu číst dál, protože mě to baví čím dál míň. Tak uvidíme, co bude...
   Jo, byla docela fajn, a když už jsi ŠN obětovala tolik času, myslím, že přečtení téhle už je maličkost. :) Není tam Zoey = VELKÉ PLUS! :D a má nádherné ilustrace.
   Ale asi bych do ní neinvestovala, ale zkusila ji sehnat jinak... ;)

   Odstrániť
 7. Tááákže...
  Obálka knížky se mi líbí. Zatím jsem ji nečetla. Školu noci mám doma kompletní, z čehož poslední díl jsem zatím ještě nečetla. ŠK mám celkem ráda, protože jsem s ní dá se říci vyrůstala, proto mám ke knížce osobní vztah :-)) Ale líbí se mi čím dál tím míň - moc snů atd... No uvidíme, co řeknu na osmičku :)
  Od autorky byl zajímavý nápad napsat tuto knihu, já si ji ovšem koupit (zatím) nechci. Napřed si přečtu hezky od začátku až dokonce Školu noci :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chápu, no. Já třeba pořád nedám dopustit na sérii Odkazu dračích jezdců, i když po posledním díle se strhla vlna kritiky. :)
   Tak se budu těšit na recenzi, pokud bude. ;)
   Vidíš, to není špatnej přístup.^^ :) Já jsem uvažovala, že bych tímto udělala za Školou takovou tečku, protože mě to už prakticky nebere...

   Odstrániť
 8. Školu noci jsem četla všechnu, co zatím vyšla a Drakovu přísahu jsem si plánovala koupit, ale zatím jsem po ní moc netoužila. Osobně se mi Škola noci líbila, ale postupně, čím víc jsem vlastně přečetla knih, jsem na ni začala měnit názor. Neříkám, rozhodně není špatná, ale zkrátka nepatří mezi mé nejoblíbenější. U Drakovy přísahy mi taky přijde, že na svoji velikost je celkem drahá, takže uvidíme, jestli si ji někdy pořídím =)).

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Já jsem Drakovu přísahu nedávno četla, a bylo to fajn..Jenom na můj vkus moc krátké :D Jinak,mě Škola noci naopak tolik nebavila tak nějak uprostřed série, ty poslední díly se mi čtou vážně dobře,ráda je čtu. Akorát bych někdy Zoey "dala pěstí"! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Se Školou noci jsem skončila myslím že u 5. dílu. Doma jich mám 8, ale Drakovu přísahu jsem četla. Drak byl vždycky moje oblíbená postava. Bylo to super a vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo o něco dělší :)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Joo, tak na Anděle noci jsou rozporuplné názory, mě se hrozně líbí ta obálka.. ale nevím, po tom, co čtu v recenzích, jestli se mi do tý knížky chce..

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Bohužel musím souhlasit. První díl ŠN mě naprosto uchvátil. Obálka, text, všechno. Text šel dolů kolem 6. dílu. Řekla bych, že je to proto, že se tam nic neděje. Předtím se v každé knize vždy dělo něco jiného. Děj v knize měl svůj pevný začátek i konec a zároveň to na sebe navazovalo. Teď ne. A obálky jsou vážně děs. A to si vezmi, že těch dílů má být (chvilka napětí) 15! :D Autorky se zbláznily. :D Tuto recenzi jsem rozklikla schválně, osudy učitelů mě nijak zvlášť neokouzlily. Byla bych radši, kdyby napsaly příběh někoho jiného. :)

  OdpovedaťOdstrániť