21. 6. 2012

Richelle Mead - Sukuba 2 - Na vrcholu

Autor: Richelle Mead
Název: Sukuba 2 - Na vrcholu
Originální název: Succubus on Top
Série: Sukuba
Nakladatelství: Domino
 Rok vydání: 2011

Anotace: Že láska bolí, to ví Georgina Kincaidová lépe než kdokoli jiný. Miluje talentovaného spisovatele Setha, ale kdyby ho třeba jen políbila, vysaje tím z něj život. Není divu, že se tím trápí – tím spíš, že Seth její city opětuje. Ona je však sukubou, a jako taková čerpá sílu z mužů, kteří podlehli jejímu kouzlu. Samozřejmě, schopnost libovolně měnit vzhled i nesmrtelnost jí mohou běžní smrtelníci jen závidět, navíc nedávno složila slib, že bude svou práci sukuby vykonávat co nejsvědomitěji, ale jí zkrátka přijde nespravedlivé, že právě ona – nadpřirozená svůdkyně – nemůže navázat milostný vztah s člověkem, který ji má rád přesně takovou, jaká je. A jako by toho ještě nebylo dost, musí Georgina začít řešit i jiné trable než zapovězený milostný život. Nad Seattlem se totiž opět stahují mračna a děje se cosi podivného, co zasahuje nejen nesmrtelné bytosti, ale i obyčejné lidi: Georginin kolega a kamarád se zčistajasna chová nějak divně, a ona se nemůže zbavit dojmu, že za tím stojí mnohem víc než jen přemíra vypitého kafe…
 V dalším díle sukubí série se opět setkáváme s nesmrtelnou Georginou Kincaidovou, která může vypadat, jak se jí zachce a dokonce už je i šťastná (narážka na obálku prvního dílu) – je zamilovaná do spisovatele Setha Mortensena, a ten jí lásku oplácí. Čtyřmi slovy, Georgina je na vrcholu…

Nic ale není dokonalé a Georginin život už vůbec ne. Její kamarád a kolega z knihkupectví Doug se začne chovat divně, na novém bubeníkovi Dougovy skupiny jí něco nesedí, vztah se Sethem se komplikuje díky tomu, že se sebe navzájem nemůžou téměř ani dotknout a navíc se objeví jeden její dávný přítel s poněkud složitým úkolem, ve kterém má Georgina hrát velkou roli. Sukuba má všeho dost a nejraději by se zahrabala někam pod zem, ale všichni na ni mají další a další požadavky. A co teprve, když se rozhodne odhalit, proč jsou všichni kolem tak… zvláštní?

Pamatuju si na svoji neochotu přečíst si tuto sérii, když jsem na ni jednu dobu narážela v knihkupectví, ale s každým dílem se jí víc divím. Richelle Mead píše skvěle a Sukuba je na dobré cestě k tomu, aby se stala mojí oblíbenou sérií. Čte se hodně dobře, možná i líp než první díl a Richelle dokázala takřka nemožné - láska s 'idylickým chlapem' není otravná, divná ani nedůvěryhodná. Seth je skvělej a to se k němu hodí, a s Georginou...  no, je to správně praštěná dvojice. I další mužské postavy jsou hodně dobré.

 Co bych tentokrát vytkla je česká obálka. Nelíbí se mi šaty tý holky a její výraz, a to jako vůbec nelíbí. Oproti tomu... ta červená vlevo (originál) je skvělá. Zbytek práce nakladatelství je ale víc než dobrý - nenašla jsem žádné větší chyby a překlad se mi líbí. Musím se potom podívat, kdo Sukubu přeložil a napsat mu/jí svoje díky. :)

Richelle u mě získala další plusové body tím, že ani teď nevyhýbala popisu erotických scének. Ehm... detailnímu popisu. Sex k životu patří, k životu bůhvíkolik století staré sukuby dvojnásob a v knize je ho dostatek. Stejně tak dostatek mírně obscénních narážek. Postavy prostě žijí vlastní život, jako by vážně existovaly. Myslím v realitě, ne jen na papíře. 

U Sukuby na vrcholu zmizel i problém z prvního dílu - nepodařilo se mi přesně odhadnout děj dál, než tak stránku a půl dopředu a i to šlo obtížně. Přesto si však kniha zachovala zdání, že přesně víte, co se stane... o to větší vyvolalo radost, když jste to vážně uhodli a když se nepodařilo, Sukuba vyvolává chuť číst dál a rychle a hned se dostat k další zápletce.

Druhý díl se mi líbil minimálně stejně, jako ten první, série mě uchvátila a nemůžu se dočkat, až se vrhnu na pokračování. Jen tak nějak pořád cítím, že do 5 hvězd tomu ještě něco chybí. Nevím co, třeba se toho dočkám v dalším díle... Prozatím jen trochu lepší...
4 hvězdičky,

 Oficiální anotace a česká obálka z bux.cz, originální obálka z goodreads.

6 komentárov:

 1. Hm, keby som nemala požičaných toľko kníh z knižnice, hneď by som sa do toho pustila. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak se do ní pustíš pak. :))
   Ale určitě doporučuju, je to super série... a právě rozečítám VA a opět si potvrzuju, že Richelle fakt umí psát!^^

   Odstrániť
 2. Erotický scény, mírně obscénní narážky... Hm, lákáš mě víc a víc. Zatraceně, proč ji v naší knihovně nemají? XD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No... Přečti si ji, fakt knížka přesně pro tebe. :D
   Btw, na uložto je. Akorát se obávám, že jen ve slovenčině... ;)

   Odstrániť
  2. A možná i v originále, ale to jsem se fakt nekoukala... to bys pak mohla zkritizovat i překlad hele :D.

   Odstrániť
 3. Ano, naprosto tě chápu, dystopie jsou poslední dobou čím dál tím víc lákavější... Já se těch upírů ale nemůžu nějak zbavit, a tak pořád něco o nich čtu. :-) A ještě k článku, Sukuby už mám v knihovničce, ale ještě jsem se je neodhodlala přečíst. Chtěla bych ale velmi brzo, protože je to od Richelle Mead a ona prostě píše skvěle. :-)

  OdpovedaťOdstrániť