19. 7. 2012

J. Deaver - Tanečník (#2)

Kniha: Tanečník (Jeffery Deaver)
Originální název: The coffin dancer
Série: Lincoln Rhyme (#2)
Nakladatelství: Domino
Vydání: 2010 (2. vydání) | hardback |  401 stran


Anotace: Geniální kriminalista Lincoln Rhyme a mladá policistka Amélie Sachsová, kteří se čtenářům poprvé představili v bestselleru Sběratel kostí, řeší další zapeklitý případ: během pětačtyřiceti hodin musejí vypátrat profesionálního vraha, přezdívaného Tanečník. Tanečník má v této lhůtě zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi a již od prvního okamžiku nenechává nikoho na pochybách, že si důvtipem a inteligencí nezadá s Rhymem. Mezi oběma muži se na dálku rozpoutá nelítostná psychologická válka, plná zvratů a úskoků, která se neobejde bez těžkých ztrát na životech. Nervy drásající příběh dává nahlédnout do zákulisí americké policejní praxe a zároveň je brilantní sondou do duševního světa chladnokrevného zabijáka.

Ti, kdo mají rádi detektivky a psychologické války, jistě už jméno Jefferyho Deavera nejednou slyšeli. Já na jeho knihy natrefila poprvé asi před rokem a nyní už mám téměř všechny jeho knihy, které vyšly v ČR, přečtené - a každá něčím překvapí. Vrahem, pojetím románu, hrdiny nebo prostě zápletkou. Ještě bych chtěla dodat, že Tanečník je sice druhý díl ze 'série' Lincolna Rhyma, ale Jeffery v každé knize na několika řádcích svoje charaktery popíše. Já četla všechny knihy z této série, a řeknu vám, že pěkně na přeskáčku - a stále se chytám. Deaver navíc nemá jen Rhyma, Sachsovou a spol.- další postavou, která spustila novou sérii je novinářka Rune nebo třeba hledač exteriérů pro filmovou společnost jménem John Pellam. Každé z těchto postav náleží několik knih, ovšem série L. Rhyma je nejrozsáhlejší.


V knize s názvem Tanečník najdete brilantní příběh, který vám ovšem v mnohém rozšíří obzory. Oni tři nepohodlní svědci jsou totiž přední zastupitelé jedné letové společnosti - a ano, v knize se létá. Ale od začátku. Záhadný vrah, díky svému tetování přezdívaný Tanečník, dostane nadmíru důležitou zakázku - zabít tři nepohodlné dřív, než je policie stihne zařadit do programu na ochranu svědků. Tanečník se do toho opravdu obuje - nechá vybuchnout letadlo, kde se mají nacházet dvě ze tří osob, Edward Carney a jeho manželka Percey jako piloti - shodou okolností ale Percey nakonec neletí.

Policie také nezahálí, poskytuje Percey a Britovi Haleovi, jejímu kolegovi, policejní ochranu, a Lincoln Rhyme se zatím ujímá případu. Zatímco zápolí s časem a snaží se Tanečníka dopadnout nebo alespoň udržet oba svědky živé až do policejního procesu, vyskytují se problémy ve formě policejních nadřízených, falešných stop - a jednou z potíží je i samotná Percey, která se nehodlá smířit s tím, že by zůstala ukrytá. Její společnost totiž krachuje a pilotka chce letět s letadlem převážejícím orgány, což je zakázka, která je může vytáhnout z propasti. New York se mění v šachovnici, lidé ve figurky... a čas na odhalení Tanečníkovy identity nebo alespoň jeho příštího tahu se nebezpečně krátí...

"Co se děje?" zeptal se Thom.
"Nic. Proč?"
"Na nic si nestěžuješ. A když nereptáš, znamená to, že něco není v pořádku."
"Hahaha. Moc vtipný," zamumlal Rhyme.


Deaverovy knihy jsou i přes svoje témata poměrně vtipné, z některých hlášek pořád padám smíchy. A co se mi na jeho stylu líbí nejvíc - postavy žijí, umírají, mají zlozvyky, dělají chyby - žádná není dokonalá. Samozřejmě ústřední tým policistů a detektivů je sice zranitelný, ale taky nesmrtelný, ale s tím nic nenadělám. Zatím bez výjimky každá jeho kniha je čtivá a napínavá a doslova mě připoutala ke čtení. Zajímavým faktem je, že v každé knize většinou bývají prostřídány úhly pohledu, a dostáváme se tak jak k detektivům, tak i k hlavnímu záporákovi a sem tam i vedlejší postavě. 

Ovšem, jako u spousty detektivek, ani zde nečekejte žádnou oddychovku. I když si řeknete, že si budete jen užívat čtení, po nějaké době vám to nedá a začnete si všímat, přemýšlet, pátrat spolu s detektivy nebo radit vrahovi, co má dělat (to už záleží čistě na tom, či uvažování si získá větší sympatie čtenáře). A jakkoli daleko se v plánování a domněnkách dostanete, na konci vás vždy čeká překvapení. I pokud by se vám podařilo odhadnout, jak příběh zhruba skončí, vyvrcholení se všemi detaily popsané v knize zaručeně ohromí. 

Pro mě je Deaver geniální člověk, bůh detektivních románů a jasná volba, kdykoli si chci odpočinout od upírů, vlků, paranormálů a rozpadlých měst budoucnosti, alias prostě od YA fantasy. Co bych jeho knihám vytkla je možná občas přílišná rozvleklost (všechny jeho knihy bez výjimky jsou bichle, nebo alespoň docela dlouhé, což může spoustu lidí odradit). Na druhé straně jsou skvělé nápady a velká čtivost. Pokud máte dost času a chcete zkusit něco jiného, nebo dát detektivkám ještě jednu šanci, určitě sáhněte po Deaverovi.

4 hvězdičky, protože jakkoli se mi kniha líbila, téma mě až tolik neuchvátilo. Holt jsem jen holka a do letadel se radši tlačit nebudu.... :) 

Anotace, obálka: knihy.abz.cz | obrázky: google

4 komentáre:

 1. Síce detektívky nie sú zrovna mojim najvyhľadávanejším žánrom, rada si prečítam akúkoľvek dobrú knihu a nemám problém nechať si od niekoho poradiť. Keď tu o tomto tak píšeš.... asi si zapíšem názov a v budúcnosti sa po nej poobzerám. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Napiš si hlavně jméno autora, napsal jich spoustu a skvělé jsou všechny...^^ :)
   *Přemýšlí, že si vypíše seznam svých nejoblíbenějších*
   Tak doufám, že pak dáš vědět, jak se ti líbila^^

   Odstrániť
 2. Myslím, že jsem od něj něco četla.. aspoň mi to jméno zní docela povědomě. :'D
  Jednu dobu jsem byla úchyl na detektivky, možná bych si to mohla zopakovat, hmm.. A tahle kniha/autor zní víc než vhodně. :'D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak jsem ráda, že jsem tě navnadila, to přesně byl účel^^ :D

   Odstrániť