17. 7. 2012

L. J. Smith - Temné vize (#1)

Kniha: Temné vize - Odhalení (L.J. Smith)
Originální název: The Strange Power
Série: Dark Visions (#1)
Nakladatelství: Fragment
Vydání: 2011 | paperback | 264 stran

Anotace: Kaitlyn je studentka střední školy. Kvůli svým nezvyklým očím a jasnovideckým schopnostem má pověst čarodějky. Lidé se jí bojí, a proto nemá žádné přátele. Přijme tedy pozvání do Zetesova institutu, kde bude moci začít nový život a studovat s vrstevníky s podobným neobvyklým nadáním. Kaitlyn zde pozná dva přitažlivé spolužáky, pohledného Roba, který svou léčivou silou rozdává jenom dobro, a tajemného a nebezpečného Gabriela s nezvyklými telepatickými schopnostmi. Studenti postupně začínají zjišťovat, proč byli do institutu přivedeni. A Kaitlyn se musí rozhodnout, komu má věřit... a koho bude milovat.

Kaitlyn nikdy nebyla moc oblíbená, jakkoli o tom vždycky snila. Má krásné, ale podivné oči a její kresby znázorňují budoucnost, či spíše nějakou událost v budoucnosti. Negativní událost, nehodu... Jenže to nikdy není dost na to, aby tomu Kaitlyn dokázala zabránit. Když jí zvláštní žena jménem Joyce nabídne, aby na rok odjela a strávila jej v Zetesově institutu, kde se naučí kontrolovat své schopnosti, potom dostane stipendium na jakoukoli školu a také tam budou její vrstevníci, kteří jsou také něčím zvláštní, Kaitlyn přijímá. Jenže v institutu se prokazatelně děje něco podivného a před očima studentů vyvstávají záhady. Co se snažila říct Marisol? Co je Pilotní studie? A přijdou na to dřív, než bude pozdě...?


Kdo si při jménu L. J. Smith vybaví Upíří deníky, zvedněte ruku. A nestyďte se, mně naskočí to samé, a Upíří deníky... no, nemám je příliš v lásce. Tak do třetího dílu se to ještě číst dalo, pak už jsem to nezvládla. Právě proto jsem nad Temnými vizemi docela váhala a nejmíň dvakrát je vrátila zpátky do police. Pak zvítězila obálka a to, že kvůli jedné sérii, která mě nezaujala, nemusím hned shazovat autorku. Musím říct, že přečtení Temných vizí nelituji.


Lewis se protáhl mezi nimi a mumlal: "Ale já nevím, co mám dělat. Nevím nic o tajných dveřích."
"Ty ani přesně nevíš, co děláš, když používáš psychokinezi na generátoru náhodných čísel?" zeptala se Kaitlyn. "Tak jak to dokážeš?"
"Já prostě tak nějak... svou myslí pošťuchuju tu věc. Není to vědomé. Prostě ji pošťouchnu a koukám, co se stane, a když něco zafunguje, dělám to dál."


Tak předně, tato kniha má něco, co Upíří deníky neměly: propracované postavy, které vám nelezou na nervy. No řekněte, kdo si při TVD aspoň jednou nepovzdychl nad Elenou a jejím chováním. Podle mého byla Kaitlyn o docela dost rozumnější a docela sympatická hlavní hrdinka. Co se mi dál líbilo bylo, jak měla Smith promyšlené schopnosti hrdinů: Kaitlyn má své kresby-vize, Rob léčí pomocí energie, Anna do určité míry ovládá myšlení zvířat, Lewis je telekinetik a Gabriel disponuje poněkud zvrhlou verzí telepatie.


V jistém slova smyslu by se Temné vize daly dějově shrnout jako typický fantasy milostný trojúhelník - hlavní hrdinka neví, jestli ji víc přitahuje Rob nebo Gabriel a něco, co původně vypadá skvěle, se zvrhne díky hlavnímu záporákovi, kterého v Temných vizích zastupuje doktor Zetes, trochu podivínský a strašidelný vedoucí a sponzor institutu. A ono to tak vlastně i je. Ale přesto vás něčím uchvátí a pohltí. Jestli je to tím, že Smithová i navzdory Upířím deníkům umí psát, tím, že jsem nic extra nečekala nebo drobnějšími, přesto nečekanými zvraty - netuším. Ale to, že vás Kaitlynin příběh pohltí, je fakt.


Největším problémem příběhu je začátek. Nevím, jestli to bylo způsobené českým překladem nebo prostě knihou, ale nemohla jsem se do toho dostat. Tak uplynulo padesát stránek, kdy jsem svou mysl násilím poutala ke knížce... a najednou jsem byla vtažená do děje. Sice mi nedělalo problém knihu na nějakou dobu odložit, ale když jsem po ní pak znovu sáhla, během půl stránky jsem byla opět v institutu s Kaitlyn a ostatními. 


Ještě bych chtěla pochválit práci nakladatelství a to obálku. Zatímco originální mi přijde taková, že neurazí, možná trochu naštve/otravuje oči, a zcela určitě nenadchne, tady se mi kombinace tmavé růžové (malinové :) s černou a docela dobře vybranou modelkou líbí. A je správně temná, pasuje mi k příběhu. Samozřejmě bych našla hezčí a poutavější obálky, ale české k Temným vizím jsou podle mého nadprůměrné. Konečně mě obálka nerozčiluje, nemám milion výhrad k modelce nebo špatnému zpracování. Za mě velké plus. Naopak, na originální bych se nevydržela dívat delší dobu než minutu. Vy ano? 


4 hvězdičky jsou, myslím, jasné.

Obálka, anotace: Fragment | obrázky: google, goodreads | citace: str. 166

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára