16. 8. 2012

M. Stiefvater - Splynutí (#3)

Kniha: Splynutí (Maggie Stiefvater)
Originální název: Forever
Série: Vlci z Mercy Falls (#3) | The Wolves of Mercy Falls (#3)

Nakladatelství: Argo
Vydání: 2011 | hardback | 400 stran 


Anotace: Závěrečný díl romantické fantasy trilogie. V prvním dílu, který česky vyšel pod názvem Mrazení, oba hlavní hrdinové, Grace a Sam, našli jeden druhého, ve Váhání bojovali za to, aby mohli zůstat spolu. Ve Splynutí je situace ještě vyhrocenější, na vlky jsou pořádány štvanice a životy obou protagonistů se ocitají v ohrožení. Jak se smrt víc a víc blíží, je stále obtížnější neztratit lásku.

Třetí díl a konec vlčí série. Jakkoli jsem první dva díly (moje recenze tu a tu) zkritizovala, tohle se mi líbilo. Vážně dost líbilo. Vlastně mělo Splynutí dost dobře našlápnuto na čtyři hvězdičky, nebýt jedné... události.


Grace čeká život, který ji vlci kdysi dávno předurčili a který se díky šťastné náhodě podařilo o pár let odsunout: zimy trávené ve vlčí kůži. Konečně se cítí někde doma, cítí, že někam (krom Samovy náruče) patří. Když se poté vrátí do svého těla a má možnost být se Samem, vypadá všechno ideálně. Dokud se nenajde mrtvá dívka, kterou roztrhali vlci... a která spustí řetězec událostí. 

Tom Culpeper, Isabelin otec, se už dále nehodlá smířit s životem vedle těchto šelem a tlačí proto na významné osobnosti, aby byl povolen jejich lov. Grace, Sam, Cole a Isabel (která je s Coleem, mimochodem, rozhádaná) se zoufale snaží přijít na nějaké řešení. Cole navíc pracuje na vlastním výzkumu - hledá něco, co dokáže spustit proměnu. A čas běží...


"Cole," řekla jsem. "Beck pro něj znamená všechno na světě. Tohle není žádná hra. Nedělej nic, čím by sis nebyl jistý, platí?"
"Já jsem si vždycky jistý tím, co dělám," odpověděl. "Jen někdy vážně pochybuju, že to může dobře dopadnout."

Vzpomínáte si, co jsem tu vždycky kritizovala? Naivitu Grace a Sama. Plytkost příběhu. Styl Maggie. Tak tohle všechno najednou přestalo být nesnesitelné a zůstalo to jen kapánek otravným. Jak jsem už některým osobám zmínila, 'Sam a Grace někde pobrali rozum'. Z šíleného snílka Sama, fňukajícího kvůli fobiím a problémům se vyklubal Sam, který krom snění dokázal myslet prakticky a s tím, co se mu stalo, bojoval. 


Z dospěle pouze vypadající Grace se stala dospěle uvažující Grace. A nebylo to tak, že by mi přestala vadit. Ne, ona vážně začala myslet! Dokonce se přestala tvářit uraženě třeba kvůli tomu, že jí rodiče zakázali vídat se se Samem a vůbec... mnohem víc mi k sobě sedli. Příběh také nebyl tak přeslazený.

Na styl Maggie jsem si ve třetí knize po prvních asi 100 stranách dokázala zvyknout, takže to už mi nepřišlo jako velká překážka. Vlastně, ačkoli celá série ani její pohádkovější styl není a nebude nic pro mě, přišla mi kniha docela vtipná. A samozřejmě, Cole a Isabel, nesmrtelná dvojice, tvářící se sice nesmírně rozhádaně, ale zásobující knihu vtipnými hláškami (a situacemi). Isabel mě sice trochu štvala tím, že se pořád snažila tvářit nadřazeně, ale i tak je to úžasná postava. Také se zde znovu objevil jeden vedlejší charakter, a to Rachel, Graceina bývalá spolužačka a kamarádka a ta, co se hlášek týče, nezůstávala pozadu. Díky ní vznikla úžasná scénka, kde Sama neustále obviňuje z toho, že Grace a Olivii zabil a že to musí být pravda, protože to viděla v televizi. Vlastně jsem se až v poslední knize poprvé za celou tuto sérii alespoň občas válela smíchy.


Dalších postav tam sice bylo víc než dost, ale spokojila bych se s konstatováním, že většina nebyla špatně vykreslená. Nečekaných zvratů... no, kniha nebyla nijak extra předvídatelná, zároveň se ale našlo málo scén, kdy by mě alespoň na sekundu (předtím, než jsem se k nim dostala) nenapadlo, že je možné, že to bude pokračovat právě takhle... Najisto jsem ale nic nevěděla, za což si Splynutí také nabralo plusové body.

Celou dobu měla kniha našlápnuto na dost slabé čtyři hvězdičky, protože tohle bylo po předchozích dvou dílech velice příjemné překvapení. Nečekala bych, že mě i Vlci začnou bavit. Samozřejmě bych našla věci, co bych mohla vytknout, třeba nesmyslnou krátkost některých pohledů, případně i kapitol a další drobnosti. Jenže pak přišlo něco mnohem většího. Něco, po čem už přilepšovat nehodlám ani omylem, protože tohle prostě nebylo hezký.

První pořádně nepředvídatelný zvrat byl totiž šok, po kterém jsem měla chuť knihu zavřít a v životě nevzít do ruky. Naštěstí to bylo nějakých dvacet stran před koncem, takže jsem si řekla, že to asi přežiju (přetrpím) a pokračovala ve čtení. Říct vám o co jde, bude to strašně spoileroidní pro ty, co to nečetli a já vím, že i kdybych to zabělila, stejně na to všichni najedete myší a zbarvíte to ;)... Takže se omezím s konstatováním, které pochopí ti, co četli: Ano, to s Colem. Tohle bylo totiž tak odporné... ne, to se prostě nedělá. I když to nakonec nedopadlo tak tragicky, úplně se mi tímto kniha znechutila, ani nevím proč.

Tato kniha měla výjimečně dobrý a neprotáhlý začátek, ale ten konec byl... něco. Je to něco jako to, co vyváděla Cremer s Obětí. Taky mi to zkazilo dojem z celé knihy... Proto jsem se rozhodla ustálit hodnocení na třech hvězdičkách, což je v mých očích tak nějak adekvátní. Samozřejmě, pokud někdo tuto sérii miluje, neberu mu to. :)


Poslední věcí, ke které bych se ráda vyjádřila, je obálka, překlad a písmo. Obálku a výplňové strany jsem už chválila; tady se můj názor nezměnil, navíc cover docela vystihuje děj knihy. Překladu jsem si i přes barvu textu všímala a byl... dobrý. Relativně čtivý, pokud vím, tak bez chyb. Ale ta barva textu...! Ano, písmena v knize jsou vytisknutá červeně. Sice mi nezpůsobila migrény, jak jsem se původně bála, ale ani tak to nebylo nic extra příjemného a nic, po čem bych nějak bažila. Tohle bylo myslím od Arga šlápnutí poněkud vedle. 

Finální verdikt: tři hvězdičky, a tím s Vlky a hádám i s Maggie končím. Rozhodně nemám v plánu tuto autorku v budoucnu vyhledávat...

Obálka, anotace: bux.cz | obrázky: google | citace: str. 186

16 komentárov:

 1. Přiznávam se, jsem vinna: mě už chytl Linger, hlavně ke konci. Bohudík za Cola.
  Teď jen čekám, aby se mi do rukou dostal Forever, abych to mohla zpečetit. Jsem dost zvědavá, jak to dopadne... a či je to vážně až TAK zlé.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No. Ehm. Ale jsi Alii, takže nebudeš první ženou pověšenou ve státě Illinois za posledních 47 let, neboj se. :DD
   No, pokud Forever zaklapneš dostatečně včas, tak to zlé není. Jen varování...
   Jinak se budu těšit na tvůj názor.^^

   Odstrániť
  2. To jsem ráda teda.:'D Ale ono to Isy a Cole vážně docela vyšvyhli. A Maggie má humor, jen mi ve formě Grace/Sama nesedí. :D
   No. Risknu to a dočtu. :'D
   Já sama jsem zvědavá, co na to nakonec řeknu. ^^

   Odstrániť
  3. Riskni, dočti, zveřejni někam názor! :D
   No práávě... ale Isy s Colem jsou naprosto, NAPROSTO geniální dvojka! :D

   Odstrániť
  4. Jsi si jistá? Víš jak, Al&recenze... ehhm. :'D
   Jsou trefa do černého, to je jasné. :'D

   Odstrániť
  5. Ano, jsem!^^
   Střela za sto bodů z devadesáti? :DD

   Odstrániť
 2. Já tohle teda ještě nečetla a ani se moc nechystám. Knih, kde mě hlavní postavy iritovaly, jsem už četla dost, takže si odpočinu :D
  Nicméně - červené písmo? Seriously? Chápu, že na první pohled to může vypadat hezky, ale...ne. Nikdy. Černá je barva textu. Nakladatelství, prosím, neexperimentujete.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasně, to chápu. :D Fajn volba, první díl byl docela zoufalej...
   Ano, Argo jelo. Modrá-zelená-červená. Modrá byla fajn (až mě to překvapilo O.o), hlavně v rozpálený Itálii se na to příjemně koukalo.^^ Zelená a červená už tolik ne...

   Odstrániť
 3. První díl téhle série se mi docela líbil, ale už od začátku mi Sam přišel hrozně divnej... Přesto jsem si půjčila Váhání a jsem za to fakt ráda, protože teď absolutně zbožňuju Colea. ^^ Cole a Isabel Váhání i Splynutí dost oživují a TO S COLEM ve Splynutí mě vážně dostalo. Ještě že se to vyřešilo, protože po přečtení Oběti začínám mít pocit, že nám to autorky dělají schválně. Nicméně se mi nelíbil ten konec, protože se v podstatě nic nevyřešilo. A Sam je divnej pořád. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Cole je awesome.^^
   To s Colem nebylo hezký. Tím si to u mě Maggie pokazila stejně jako Andrea s Bloodrose.
   (Ale tak jistě, že to dělají schválně... Argh. Autorky mají vždycky rády postavu, kterou já nesnáším.)
   A přesně - konec nic nevysvětlil. Vůbec, vůbec nic. Žádná pecka, spíš zklamání...

   Odstrániť
 4. Mňa tiež chytil už Linger, veď vieš...xD A Forever mám rozčítané. A desím sa Cole-udalosti, lebo som si ho obľúbila. n__n Zväčša dokážem dejové zvraty nebrať ako dôvod na zrazenie hodnotenia, ale pri spomínanej Obeti som to nedokázala, takže... Uf. A super recenzia.^_^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vím...^^
   No, děs se. Preventivně. :D Protože to je... něco. Něco. Úděsnýho.
   Děkují! :))

   Odstrániť
 5. Teda, čekala jsem, že budeš podstatně krutější. XD Tohle fakt skoro i vypadá, že se ti to docela líbilo... Ehm, ale asi to stejně radši číst nebudu... XD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ledová královna Annie na scéna? :D Jo, protože se mi to asi docela i líbilo. :D
   No. A dobře děláš. Protože přetrpění předchozích dvou dílů za to nestojí... :D

   Odstrániť
 6. Ne, ne, ne! Nebudu tu rezenci číst! Na vlky již mám políčeno delší dobu a nebudu si kazit svoje chutě :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobře, nečti... ale pak napíšeš vlastní! :D

   Odstrániť