19. 9. 2012

S. Petroff - Počertěná (#1)

Kniha: Tátův andílek (Shani Petroff)
Originální název: Daddy's Little Angel
Série: Počertěná (#1) | Bedeviled (#1)
Nakladatelství: CooBoo
Vydání: 2012 | paperback | 256 stran


Anotace: „Máma vždycky říkala, že můj otec je ďábel. Nikdy jsem netušila, že to myslí doslova.“ 
Angelin otec (známý také jako Ďábel) chce být součástí jejího života. Na oplátku nabízí, že jí může dát cokoli, po čem její srdce zatouží – včetně popularity nebo rande s Colem Danielsem, klukem, do kterého je už dlouho zamilovaná. Ale Angel má svoje podmínky – táta musí přestat s ďábelským byznysem a zbavit se svých speciálních schopností...
 Obálka, anotace: CooBoo

Nečekala jsem zázraky, ale aspoň něco jsem čekala. O to větší bylo zklamání.

Angel má svoje vlastní problémy. Třeba to, že nedokáže sehnat vstupenky na kapelu Mara's Daughters, kterou miluje, že si jí kluk, který se jí líbí, ani nevšimne, nebo to, že je tak trochu out. Rozhodně nepotřebuje, aby z mrtvých vstala ještě minulost její mámy. Jenže se tak stane - Angelin otec, Lu Cifer alias Ďábel se totiž objeví v jejich obýváku a chce poznat svoji dceru.
 
Když Angel odmítá, snaží se získat její pozornost všemi možnými způsoby. Ne všechny jsou ale tím pravým řešením, některé totiž na škole nebo v Angel rozpoutají menší zmatek. Jak všechno napravit? A mohla by Angel podědit jeho schopnosti?

"Přečtěte mi to!" zvolala Courtney. "Počkat!" Přehnaně dramaticky se nadechla. "Teď!"
Lana doběhla k papíru a vyjekla. "Dostala jsi to! Máš to! Máš to!"
-Počertěná, str. 81

Na tuhle knihu jsem dostala poněkud zvláštní doporučení: 'Čtu Počertěnou a je to šílená blbost, ta holka je taková ...!' A hned za tím následovala věta 'Přečti si to, chci vědět, co na ni řekneš.' Musím říct, že mám názor úplně stejný.

Už děj mě zklamal. V celé knize se prakticky nic nestane, Angel řeší, že nemůže na koncert, pak proč nemůže na koncert, pak se s ní holky začnou bavit, pak zase přestanou a takhle je to pořád dokola. Chápu, jak je mladá a chápu, že je to kniha spíš z prostředí školy, ale znám knihy, co se odehrávají hlavně ve škole a přitom se tam něco děje. Celý příběh dost pokulhává, nenašla jsem jedinou dějovou linku, co by mě bavila a nutila číst dál.

Když už jsem u toho, tak napětí je zde minimum. Někoho možná nenechá chladným, jestli se s Angel budou holky zase bavit nebo nebudou, ale já se nudila a stránky obracela spíš ze setrvačnosti (nebo proto, abych to měla rychle za sebou). Jediná zajímavější postava, která příběhu něco dala, tedy Lu Cifer, je zde vylíčena vyloženě odporně a vlezle, protože celá kniha je psána z pohledu Angel.

A tím se dostávám k postavám. Angelina matka je popsána jako naprostý cvok. Já věřím v esoterično, ale proboha, ona vyváděla takové blbosti, to byly vyloženě pohádky! Co se týče Angeliných spolužaček, to byly tak slizké krávy, jaké se ani v Americe nevyskytují, takže ty jsem postupně raději ignorovala. Cole se taky nechoval dvakrát reálně, potkat takového kluka, pomyslím si, že je to cvok. Chvílemi se choval jako namyšlený idiot, potom chytnul dětinské chování a nakonec se z něho vyklubal tak hroooozně citlivý kluk, jen neobratný v lásce (držte mě, pokud neměl aspoň deset holek)? Autorce to zřejmě později taky došlo, protože zde máme pokus všechno zakrýt ďábelskými kousky jejího otce. Já osobně jsem nikomu nevěřila ani nos mezi očima - snad až na Gabi, Angelinu kamarádku, která se chovala jakž takž reálně.

Vyvrcholení bylo... no, předpokládatelné, jednoduché. Nic, co by překvapilo nebo mě posadilo na zadek. Ať ale jen nekritizuji, v knize se našlo pár opravdu vtipných momentů, kde jsem se řehtala jak praštěná. Angeliny myšlenky byly taky tak tragické, až mi přišly vtipné a celkově... když jsem knihu začala brát s nadhledem a humorem a přestala se snažit najít v ní cokoli vážného, nepřišla mi až tak špatná. Na průměrné hodnocení se ovšem nevyšplhala.

Obálka je ponechaná více méně originální a k příběhu se hodí, i když mě osobně by asi nezaujala, především proto, že naznačuje nějakou tu 'dětskost'. A co se týče překladu... Byl čtivý a prakticky bez chyb, ale hrozně mi vadilo přeložení jediného názvu (města) - tady to byly Dobrotice. Když byly jinak názvy i jména ponechané v originální verzi, myslím, že čtenáři by zkousli i to město.

Abych to shrnula: docela vtipná kniha, ale kvůli jednoduchosti příběhu i postav bych ji doporučovala tak slečnám do dvanácti let. Mně v těch deseti, jedenácti, tyto věci taky tak nevadily, pokud mě kniha bavila. Starším spíše jako oddychovku, kterou ovšem nesmíte brát vážně a neřešit (ne)reálnost prostředí a charakterů. Mně se bohužel nelíbila, protože první půlku jsem se ještě zoufale snažila vstřebat.

2 hvězdičky. A jděte do ní jen za předpokladu, že vám nevadí to, že se v knize nic neděje, jen se dočkáte nějakého toho vzdychání hlavní 'hrdinky,' nadpřirozena a ke konci možná menšího zvratu.

15 komentárov:

 1. Túto knihu som nečítala a ani sa ju nechystám čítať jedine v prípade, že už by nebolo nič iné na obzore :) A tá obálka sa mi nepáči príde mi hrozné detská :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ti chválím ;D
   Mně taky, ale zase je taková... miloučká :D

   Odstrániť
 2. No. :'D Jako malá, snad do deseti až dvanácti jsem podobné knížky měla ráda, ale teď jsem z nich asi vyrostla... a teda, chudá Cole, ten dopadl, o Gabi(m) ani nemluvě. (u know :'D) A Cifer Lu, tak to musela být ta správná třešnička na dortu...
  A yayy, ten zlatý ďáblík! :'D Kdyby byl charakterem v samotné knize, tak by mohla dostat i o hvězdičku víc. :'D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Same here :D
   Ano :'( Vím, vím :D Tak jasně, byla! Co třešnička, feferonka! :D
   Přesně! Al is stalking my mind, co?! :D

   Odstrániť
 3. Táto kniha ma práveže lákala tou pekelnou tematikou 8D a ani obálka nie je najhoršia 8)
  asi som od toho čakala niečo dospeláckejšie alebo aspoň teenegerské fantasy 8D takže nič...
  ale keď sa ku knihe náhodou dostanem, tak si ju určite prečítam, pekná recenzia 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chápu ;)
   No, 'dospěláckou' bych tuhle knihu určitě nenazvala :D Ale je fajn, že si chceš utvořit vlastní názor :)
   Děkuju^^

   Odstrániť
  2. Annie, pošleš mi ebook Železného kráľa? 8)
   di_va22@azet.sk
   Ďakujeeem 8)

   Odstrániť
 4. Tys jí teda dala :D Teď už nevím kdo na ni psal recenzi, ale celkem ji chválil... každopádně mně to může být fuk, takovéhle knížky už nějaký ten pátek nečtu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A já se TAK snažila být hodná! :'(
   Nedivím se :D

   Odstrániť
 5. No, obálka mi přijde vcelku sympatická, a první dvě věty v anotaci jsou docela vtipný a základní nápad mi přijde na nějakou knížku pro mladší holky fajn... Ale jak tak koukám na tu recenzi, to budou asi tak všechny klady, ehm... XD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, očividně budou :D Ale můžeš si ji přečíst a napsat vlastní názor, jestli se ti chce, stejně se furt nudíš... :D

   Odstrániť
 6. Jop, tu knížku mám právě doma z knihovny. :D A tak nějak od ní nic neočekávám, jen jsem si řekla, že ji zkusím, že by to mohla být taková knížka, u které člověk prostě nemusí myslet. A po tvé recenzi aspoň vím, že od ní vážně nemám nic čekat. :D Tak uvidíme, jestli nakonec budu mít vůbec čas ji přečíst a co na ni případně řeknu. :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Taky jsem ji měla doma z knihovny, díkybohu :D
   Nečekej a třeba se ti bude (docela) líbit. Budu se těšit na názor ;D

   Odstrániť
 7. Tak ona to asi celkově bude knížka pro mladší. Já jsem jí nečetla, takže nemůžu moc soudit, ale ségře, který je dvanáct se hrozně líbila. I když z toho, co píšeš ten děj bude takový..plitký :)

  OdpovedaťOdstrániť