14. 10. 2012

J. Urban - 7 dní hříchů

Kniha: 7 dní hříchů (Josef Urban)
Originální název: -
Série: - | -
Nakladatelství: Fragment
Vydání: 2012 | hardback | 242 stran


Anotace: České pohraničí, rok 1945.

Útěk mladé ženy českého lesníka je zahalen tajemstvím. Jen ona sama ví, kdo a proč ji pronásleduje. Její svědectví by ji mohlo stát život...
Po jejích stopách se vydávají manžel a bratr, Čech a Němec, které svedl dohromady konec války a osud štvanců. Jeden chce zachránit své manželství, druhý hledá po návratu z fronty smysl života.
Sedm dní trvající cesta se stává symbolem vzájemného hledání a touhy po ztraceném domovu.

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi v poválečném Česku.

 Obálka, anotace: Fragment

Píše se rok 1945. Válka končí. Češi pod heslem 'kolektivní vina' divoce vyhánějí Němce ze státu. Gardisté rabují Sudetské vesnice.

Němka Agnes, žena českého lesníka, který podepsal německé občanství, je donucena k útěku z českého pohraničí. Běží téměř nahá, bez ničeho, nedbá bolesti a jen se snaží zachránit sebe, možnost svého pobytu v Čechách, svého manžela.

Jan Olšan se vydává po Agnesiných stopách, jenže jeho občanství je trnem v oku několika horlivým gardistům. Když se poté připlete k jisté nehodě v lomu, jde mu o život také. Tři lidé na útěku, dva z Německa, jeden s německým občanstvím. Tři lidé bojující o holý život. Sedm dní. Poválečné Česko a spousta pronásledujících.

Je ještě možné, aby měl tento příběh šťastný konec?

Agnes má v krku naráz sucho. Její smysly pracují na plné obrátky. Ano, přišli si pro mě, srší jí hlavou myšlenka jako horká pára. Někdo dole rozrazil dveře. Agnes stojí na deskách jako socha, srdce jí do ticha buší, nezadržitelné. Rychle se rozhlíží kolem, ví, že musí pryč, jinak bude konec.
-str. 76

Měla jsem na tuto knihu docela velká očekávání, protože já skutečné příběhy mám vážně ráda (svým způsobem). Proto jsem ze začátku byla trochu zaražená. Ne, že by mi vyloženě vadil autorův styl psaní, kniha je psaná v jednodušších větách, takže zde problém nebyl, ale střídání minulého a přítomného času (navíc dost bezpředmětné střídání) na mě působilo poněkud rušivě. Proto jsem se prvních padesát stran nemohla tak úplně začíst a stránky jsem obracela spíše ze setrvačnosti. Čekala jsem.

(zdroj)
A vyplatilo se to. Protože pak mě to strhlo. Víte, já nikdy nebyla příznivec něčeho jako kolektivní vina a to, co se dělo v knize, bylo jednoduše odporné. Pokud je to založené na ryzí skutečnosti... je to ještě horší. Stránky jsem hltala a zároveň otáčela s obavou, co se stane. Protože mi bylo jasné, že lidé jako gardisté zde popsaní, nebudou mít slitování. Taky že neměli. Nejsem pyšná na to, že se to stalo, ani že se to stalo u nás. Za některé události se prostě vážně stydím. Ač nemám ráda Němce... tohle bych nikdy nedokázala udělat.

Postavy měly reálný základ, takže jaké jiné mohly být, než reálné? Oblíbila jsem si obvlášť Agnes a Jürgena, jejího bratra, líbilo se mi, jak měl každý svůj příběh, základ pro svoje chování... A ačkoli mi gardisté byli spíše odporní, konec mě přiměl alespoň pokusit se je pochopit. Některé z nich. Konec byl... překvapivý. Nebyl to nějaký extra závěr nebo vyvrcholení, které by mě přimělo posadit se na zadek. Ale na spoustu událostí to náhle vrhalo jiné světlo. 

(zdroj)
7 dní hříchů jsou velice procítěným a emočním příběhem. Ač nejsou napsány úplně perfektně a pár otázek, které vám i po dočtení nezodpovězeně vrtají hlavou by se taky našlo, je to další z těch knih, které by si měl přečíst každý (alespoň každý Čech). Příběh vám i po dočtení zůstane hlodat a vrtat v hlavě. A můžu říct, že něco takového jsem nečetla od doby, kdy jsem se dostala k Dětem ze stanice ZOO.

Těším se i na připravovaný film, i když mi vrtá hlavou jedna věc. Vica Kerekes je dobrá herečka, alespoň mi nikdy nijak nevadila. Jenže Agnes je blondýnka s modrýma očima, typická árijka. Tak jsem zvědavá, jak se jak na mě bude působit. Jestli rušivě, jako na obálce a očividně filmové fotce (alespoň po přečtení příběhu). Pokud ano, budu trochu zklamaná, jinak se mi obálka docela líbí.

Netroufnu si hodnotit něčí příběh. Vážně... netroufnu. Ale knihu určitě doporučuji k přečtení, ať už maniakům do historie a/nebo druhé světové války, tak těm, kteří dějepis až tak nemuseli. Je to silný příběh a s velkou pravděpodobností s vámi zamává.

Vážně, přečtěte si to.

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.

8 komentárov:

 1. Páni vážně se mi "líbí", jak jsi napsala, že si netroufneš hodnotit něčí příběh. I když já bych asi spíš napsala život. Přesto se vážně těším, až se mi knížka dostane do rukou. Můj táta je maniak do druhé světové války (je voják, ale mám na mysli spíše techniku a sledování dokumentů, ne, že by nějak horlivě opanoval jedné či druhé straně), takže se to na mě celkem podepsalo a já sama se o druhou světovou celkem zajímám. Vážně jsem na knížku zvědavá, i na film. Ale máš pravdu, žena na obálce moc árijku nepřipomíná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vzhledem k tomu, že je to útržek něčího života, líbí se mi to asi víc takhle. Já se o ni zajímám čistě... ze zájmu. Jsou dějepisné události, které se mi vážně 'líbí'... no, to zní morbidně, prostě mě zajímají a vyhledávám knihy/filmy etc. s takovou tématikou.
   Já miluju Eviny vlasy a hrozně jí to sluší, ale tohle asi nebyla nejvhodnější volba :/ Nepochybuju o tom, že ji zahraje dobře, ale... nevypadá jako Agnes.

   Odstrániť
 2. Vyzerá to naozaj ako skvelé čítanie 8)
  Takéto emotívne a reálne príbehy mám rada, ale skôr sa viem stotožniť s filmovou adaptáciou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chápu. Já zase raději knihy, mám neskutečnou fantazii a úplně to vidím...

   Odstrániť
 3. Těším se na ní, dostala jsem jí od Fragmentu jako svůj historicky první recenzní výtisk, tak doufám, že budu mít důvod pět samou chválu :) Už abych jí měla v ruce :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Už jednu dobu o té knize přemýšlím, ale sakra, je dost těžké se k něčemu dostat, když nemůžu do knihovy a jinak jsem švorc, grr.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mrzí mě to... :// Jinak to naprosto přesně znám.

   Odstrániť