24. 10. 2012

R. Ward - Čísla (#1)

Kniha: Čísla - Na útěku (Rachel Ward)
Originální název: Numbers
Série: Čísla (#1) | Numbers (#1)
Nakladatelství: Egmont, překlad M. Fulková
Vydání: 2011 | paperback | 320 stran


Anotace: Od chvíle, kdy zemřela její matka, Jem věděla o číslech. Věděla o nich už mnohem dřív, vlastně odmalička. Když se podívala někomu do očí, registrovala v nich číslo. Ale jeho význam zjistila v den, kdy její matka zemřela na předávkování drogami. Číslo znamenalo datum úmrtí. Jem prožívala těžké dětství. Stěhovala se od jedné pěstounky k druhé a všude si připadala jako cizinec. Nejraději se toulala sama a tak tomu bylo i v okamžiku, kdy potkává kluka, jemuž přezdívají Pavouk. Náhodné setkání jí změní život. Nachází někoho opravdu blízkého a svět se rázem stává snesitelnější. Společně se potulují kolem jednoho z londýnských kanálů, klábosí o všem možném a pomalu se sbližují. Na jednom z výletů do města se stanou svědky tragického neštěstí, které Jem předem předpoví. Oni sami katastrofě uniknou, ale ta je jen začátkem událostí, které navždy otřesou jejich životy.
Obálka, anotace: Egmont


Anotace je tentokrát poměrně výstižná, proto se zdržím uceleného popisu děje na začátku a příbližím vám jej až v samotné recenzi. 

 Sáhla jsem do přihrádky na rukavice a vytáhla dopis adresovaný McNultymu. Šátrala jsem po nějakým peru a našla kus starý tužky. Tím nejmenším písmem, jaký jsem svedla, jsem napsala do rohu: 25122023. Dárek na rozloučenou pro toho surovýho bastarda.
-str. 105

Tahle kniha je... jiná. Ve spoustě věcech. Nápadu, pojetí, postavách... a především ve stylu, jakým je psána. Mě osobně to dost zarazilo a dokonce jsem kvůli tomu o hvězdičku srazila hodnocení. Celá kniha se totiž nese ve velice nespisovném duchu a spisovná slova byste spočítali na prstech. A když už to je spisovné, tak je to sprosté.

Dějové linky se mi ale moc líbily. Nejsou možná úplně a nesporně originální, ale jak už jsem psala, tato kniha je pojatá jinak - a když se přenesete přes tu nespisovnost, ono jí to vlastně ani neškodí. První část knihy je o Jem, jejím životě, šikaně ve škole, o tom, co všechno se změnilo, když potkala Pavouka - je taková oťukávací, řekla bych, pěkně pomaličku se seznámíme s Jeminým životem.

(zdroj)
Zato v druhé části to jede. Akce střídá akci, vtipné scénky a dialogy jsou zde neustále, stejně jako události tragičtějšího a/nebo smutnějšího rázu. To, jak Jem 'předpověděla', co se stane (ano, ta katastrofa zmíněná v anotaci) a následný útěk, který všechno změnil... úžasné. Tady jsem se do knihy zcela ponořila a velice příjemně se mi četla - než jsem byla od Čísel odtržena. Když jsem se vrátila, zase mi vadila ta nespisovnost a až do konce knihy jsem spíše trpěla. Přičítám jí ale plus za to, že mě alespoň na chvíli dokázala strhnout.

Konec byl něco. Emoční zátah, nečekaný, zvláštní a perfektně se hodící. Jen jsem zírala a až do poslední chvíle jsem doufala, že to autorka neudělá, že nehodlá udělat to, co naznačovala. Jenže celá kniha očividně byla perfektně promyšlená, protože to k tomu konci směřovalo. Můžu říct, že jsem to ořvala.

Co se týče postav, neměla jsem výhrady proti žádné z nich, každý charakter měl svoje kouzlo. Výhrady jsem měla jen a pouze k jejich mluvě. Zažila jsem jenom jednou, aby mi nespisovnost knihy tak zkazila požitek a to byli Andělé noci, které jsem hodnotila stejně, jako se chystám hodnotit Čísla. Každopádně jsem si asi nejvíce oblíbila Pavouka, jeho bych hned brala alespoň za kamaráda, měl správný přístup k životu :). Ani Jem nebyla špatná, i když byl okamžiky, kdy bych ji nejraději prohodila zavřeným oknem.

(zdroj)
Co chci ještě pochválit je perfektně navozená atmosféra celé knihy. Londýn, londýnské kanály a uličky, později dálnice, farmy, pole... Miluju Anglii, proto mi prostředí, kde se příběh odehrává, perfektně sedlo. Jsem ráda, že se Rachel rozhodla zasadit děj do Evropy, to vždycky potěší.

Co se týče naší obálky, ta se mi líbí moc. Zepředu i zezadu najdete obličej Jem, což je velice zajímavý detail, který obálku ozvláštňuje a zaujal mě. Barevně mi více sedne obálka druhého dílu, ale i tato se k příběhu hodí a líbí se mi. Kniha má také úžasnou vnitřní úpravu, všude čísla a vypadá to perfektně. Překlad... no, o nespisovnosti mluvím celou dobu, takže to je asi jasné, i když jsem Čísla v originále nečetla. Prostě se mi to (hlavně ze začátku) četlo těžce, takže tady vážně nemám co chválit.

Tři hvězdičky a ten styl psaní mě vážně mrzí, protože bych mnohem radši chválila víc. Hlavně díky konci, tím si mě kniha získala...

10 komentárov:

 1. tá anotácia vyzerá sľubne, zaujímavá myšlienka, neviem či som niečo takéto už nevidela sfilmované, asi sa tomu najviac podobá film In Time s Justin-om Timberlake-om...ale určite som videla ešte niečo podobné.
  Kniha vyzerá zaujímavo, len by ma musela chytiť nejako...8)
  pekná recenzia

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. In Time znám, taky mě napadl :) (Nebo potom oči Bohů smrti, ale nebudu se zaplétat do vysvětlování anime, to by byl komentář na pět A4 :D)
   Děkuju^^ Tak uvidíš, třeba kolem ní někde projdeš a ona si tě k sobě přitáhne neviditelnými vlákny 3:)

   Odstrániť
 2. Tak nevím.. Kniha mě na jednu strana zaujala a na druhou se mi do ní vůbec nechce :D. Nicméně teď stejně nemusím řešit problém typu: nevím, co číst :D. Protože zrovna čtu čtyři knihy najednou a na poličce jich mám ještě osm :D.. Nestíháám! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, vidíš, máš po rozhodování :D Já čtu sice jen tři, ale na stole mě jich česká dvacet a na poličce čtyřicet. A pak říkej něco o nestíhání ;D

   Odstrániť
 3. Tak nevím, nespisovnost je asi tak to poslední, co by mi vadilo (mezi náma, já píšu Bisexuálku taky nespisovně, ehm), ale zas nejsem tolik na knížky, kde člověk ořve konec, takže... tak. Nevím, tohle si ještě budu muset rozmyslet...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ajéje, tak to tě za ni seřvu, protože mi to v poslední době děsně vadí :D
   Přemýšlej ((: Stejně, než se dostaneš k redukování seznamu, co máš jen kvůli mně, ještě to asi potrvá...

   Odstrániť
 4. Tato kniha je opravdu v mnoha ohledech jiná :) i přes to se mi příběh jako takový líbil a konec jsem ořvala taky :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo, tak v tomhle souhlasím, příběh byl fajn, ale vyjádření... jiné :)
   A ten konec se snad nedá neořvat...

   Odstrániť
 5. Náhodou, já mám svým způsobem nespisovné knihy, jsou to takový fajn rebelové. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No vidíš :D Tak mazej pro Numbers ;D

   Odstrániť