26. 11. 2012

L.J. Smith - Tajný kruh: Zasvěcení (#1)

Kniha: Tajný kruh - Zasvěcení (Lisa Jane Smith)
Originální název: The Secret Circle - The Initation
Série: Tajný kruh (#2) | The Secret Cirlce (#2)
Nakladatelství: CooBoo, překlad I. Svobodová
Vydání: 2011 | paperback | 230 stran

Anotace: První díl nové trilogie od autorky populárních Upířích deníků! Cassie je donucena se přestěhovat ze slunné Kalifornie do ponuré Nové Anglie a stále touží po svém starém životě. A to přesto, že cítí zvláštní spřízněnost s hrozivou skupinkou teenagerů, kteří terorizují její školu. Po zasvěcení do klanu čarodějek, které už po staletí ovládají New Salem, se stává součástí Tajného kruhu, opojného a smrtelně nebezpečného zároveň.


Cassie se musí přestěhovat do Nové Anglie, kde strávila prázdniny a zjistila, že tato část země se jí vůbec, ale vůbec nezamlouvá. Bohužel, bylo rozhodnuto za ni. V nové škole se díky jediné chybě okamžitě stává outsiderem a objektem teroru - ale i přesto ji něco táhne k zvláštní skupince, která vládne škole. Navíc se (nejen jí) stávají podivné nehody... Dokáže Cassie přežít rok v New Salemu ve zdraví?

Nechtěla dělat starosti ani babičce. Jenže když se jí babička u večeře zeptala, proč je tak zamlklá, odpověď jako by jí sama vyklouzla z pusy.
"Ve škole jsem potkala jednu holku - jmenuje se Faye - a je příšerná. Úplný Attila, Bič Boží v sukních. A hned se mi ji podařilo proti sobě poštvat..."
-str. 79

Tato kniha měla na GoodReads vcelku dobrá hodnocení, proto jsem si po dočtení připadala trochu jako mimoň a nechápala jsem, proč jsem tak zklamaná. Když jsem ale (víceméně omylem) zapředla rozhovor s jistými bloggerkami, dozvěděla jsem se, že se nedostaly ani přes druhou kapitolu. Proto by mě zajímalo, jak to máte s Tajným kruhem vy. Četli jste, líbil se vám?

Mojí chybou zřejmě bylo, že na základě GR jsem od knihy čekala trošku... moc. Podle některých je Tajný kruh nejlepší sérií z pera L.J. Smith, no mě o tom nepřesvědčila. Co přesně mi vadilo? Měla jsem s knihou tři problémy. Nedokázala jsem se začíst, postavy mi přišly podivně vykreslené a neustále jsem narážela na chyby v překladu. Tak, a je to venku. Protože jsem ale kdysi slíbila, že budu objektivní, trochu si to rozpitváme...

Co se samotného nápadu týče, dalo by se říct, že čarodějnice dnes už nejsou nic originálního. To je bezpochyby pravda, jenže tato kniha poprvé vyšla už v roce 1992. Troufnu si tedy říct, že Smith v době, kdy psala tento příběh, ještě originální byla. Ale ani to, že v roce 1992 byl příběh něčím novým, neznamenalo, že jsem si neříkala "O tomhle už jsem četla." Mohla jsem si stokrát připomenout rok prvního vydání, ale stejně jsem se porovnávání úplně nevyhnula.

(zdroj)
To mi ale nezkazilo pocit z Tajného kruhu tolik jako fakt, že jsem se nedokázala pořádně začíst. Nevím, jestli to bylo stylem L.J. Smith nebo z toho, že mi byla Cassie prostě a jednoduše ukradená a už to asi ani nezjistím. Byla tu ale jedna věc, co se mi vážně nelíbila - a tou byl překlad. Řeknu vám, že takové množství chyb, kostrbatých vět a  překlepů jsem zrovna od CooBoo nečekala, proto jsem jen valila oči a čekala, že mi někdo řekne, že to je zlý sen. Nebyl.

Zřídkakdy se mi stává, že si v knize neoblíbím ani jedinou postavu. Tady tomu ale tak bylo. Myslím, že knihu si budete muset přečíst sami, abyste si udělali názor, protože podle mě byly plytké, iritující a jejich charaktery nebyly tak úplně dotažené. Moc ráda bych zde řekla i něco objektivního, ale obávám se, že se mi to nepodaří, protože mě po celou dobu čtení někdo z Kruhu rozčiloval - pokud mě náhodou nerozčilovala sama hlavní hrdinka.

Světlé stránky kniha měla - byly zde pasáže, které mě vážně bavily, i když jich bylo pomálu. Autorka si navíc (jak jsem si všimla) nastudovala spoustu věcí o jednotlivých elementech, energii kamenů a nejrůznějších silách. Mě osobně potěšilo, že si s tím dala takovou práci a právě části, kde vysvětlovala samotný chod Kruhu, historii čarodějnic v Salemu nebo síly, jsem doslova hltala. První kapitola mě docela navnadila (bohužel, pak už to v mých očích šlo dolů) a konec... no, není to tak, že bych se nemohla dočkat, až sáhnu po dalším díle, ale rozhodla jsem se dát sérii ještě jednu šanci.
(zdroj)

Nemůžu vám tvrdit, že knihu rozhodně nemáte číst, protože se našla spousta nadšených fanoušků. Zase ale nikoho nehodlám přesvědčovat, že by si ji přečíst měl, protože mně se nelíbila a jsou lidé, kteří ji nedočetli. Proto vám dám tři rady: Popřemýšlejte o tom, jestli máte náladu právě na L.J. Smith a na čarodějnice (které se poslední dobou také vyrojily - viz Kruh, Hex Hall). Neočekávejte od knihy nějak moc (když už nic, nebudete zklamaní). A nečtěte si shrnutí na zadní straně knihy, je značně spoileroidní.

Poslední věc, ke které bych chtěla něco říct, je obálka. Ne, nelíbí se mi. Přijde mi neskutečně podobná Upířím deníkům a graficky to taky není žádný zázrak. Hlavně mi vadí písmo, kde 'a' vypadá jako 'o' a bůhví proč jsou pod názvem knihy oranžové stíny. Navíc jsem se na první pohled zamilovala do seriálové (vpravo), takže tahle už u mě neměla šanci...

Že moje hodnocení bude nízké, bylo z recenze, hádám, znát. 2 hvězdičky, ale snažila jsem se psát tak, abych nikoho vyloženě neodradila. Spíš abych vás donutila o knize popřemýšlet...

7 komentárov:

 1. No, myslím si, že aj Tajný kruh nie je nijaký zázrak, určite patrí k tým vydarenejším od Smithovej. Oproti Upírskym denníkom to je niečo neuveriteľné. :D A čo sa obálky týka, no nad ňou som sa takmer vôbec nezamýšľala, že sa podobá na TVD. Skôr nad tým, aké sú obálky v origináli, že mi pripomínajú komix. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, to jo, aspoň jsem to dočetla :D
   Obálky v originále jsou z devadesátých let, takže... tam se není čemu divit. Ale ti lidi na nich jsou vážně divní :D

   Odstrániť
 2. Ja mám rada iba seriál, 1. séria sa mi veľmi páčila, knihu ani nemám v pláne si prečítať, od Smithovej mi asi stačili temné vízie a poprípade si prečítam 1. časť Upírskych denníkov ale inak asi už nič.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Deníky néééééééé! To vezmi radši Říši temnot :)
   Já seriálům nějak nakloněna nejsem, ale když jsem na googlu hledala ilustrační obrázky k recenzi, zrovna tento mě docela zaujal^^

   Odstrániť
 3. No to teda :D Ne, L.J. Smith prostě není nic závratného, skvělého ani nic podobného. S Upířími deníky jsem to vzdala, Temné vize jakž takž trpím a jak to tak vypadá, do Tajného kruhu se vážně nepustím. Nehledě na to, cos tu vypsala, ta obálka je vážně odporná. Na druhou stranu i kdybych nevěděla, co je tahle ženština a její knihy zač, nenalákala by mě, na rozdíl od seriálové obálky, kdy bych pak hlavou tloukla o zeď. Takže, možná je u nás ta obálka přece jen správně :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Vůbec s ničím tady nesouhlasím, připadá mi že se tu řeklo jen to špatné a hezkého nic... Tajný kruh jsem četla a ze začátku nuda , a pak se to rozjelo... úplně úžasná knížka a seriál se jí nevyrovná!!! Mám dojem (podle komentářů), že to tady asi nikdo nečetl a stejně knížku takle uráží!? Napsali byste snad lepší??? Až to někdo přečte a nebude se mu to líbit tak může něco vykládat, ale dokud nečetl... vždyť ne nadarmo se říká nesuď knihu podle obalu( který je taky božííí)

  OdpovedaťOdstrániť