22. 12. 2012

Pět důvodů, proč si přečíst rozporuplnou knihu.

...čímž myslím knihu, na kterou je kupříkladu padesát recenzí, dvaceti lidem se líbila, devatenácti nelíbila, pět jí dalo tři hvězdičky a zbytek raději nehodnotil. A vy jste z toho jeleni. Jestli je průměrná/špatná - proč se líbí tolika lidem? Jestli je nadprůměrná, proč se tolika lidem nelíbí?

Ano, čtenářský vkus má každý svůj, ale i tak u knih většinou převažují pozitivní nebo negativní dojmy - tedy, podle veřejného mínění je to (až na výjimky) dobrá nebo špatná kniha. A těm co jsou uprostřed, se říká... no, pro mě jsou to knihy rozporuplné, pro jiného třeba zvláštní a pro třetího jen "další kniha." (=Nepátrala jsem po tom, jak tomu kdo říká.)

Dnes tedy ironicky, jízlivě, sarkasticky a odporně na téma: Proč si přečíst rozporuplnou knihu.

 1. Uděláte si vlastní názor. (Klasika.)
 2. Můžete si udělat i názor, který ještě nikdo nemá (protože nebýt mainstream je ták mainstream).
 3. Vždycky tu knihu můžete omlátit o hlavu tomu, komu se líbila...
 4. ...nebo tomu, komu se nelíbila.
 5. Bude se na vás moct snést vlna kritiky od fanoušků té či oné strany. Ou yeah, kdo by nebral?

A teď vážně. De facto na každou knihu byste si měli udělat vlastní názor, pokud o ní chcete někde mluvit (recenze, články, doporučení kamarádovi). U normální knihy se ale dá říct "přečti si to - já to nečetla, ale 99% mých přátel na GR se to líbilo."

Jenže u té rozporuplné jste odkázáni na sebe. A vždycky při tom hledání názoru můžete objevit novou oblíbenou knihu či rovnou autora... :) Spousta lidí navíc od těchto knih neočekává nic dobrého, takže buď jsou mile překvapení, nebo nejsou zklamaní. A to se, podle mě, docela vyplatí...

10 komentárov:

 1. Keď sa nad tým tak zamyslím. Prečítala som veľa kníh. Ani jedna mi nič nerobrala. Naopak, dala mi toho veľa. Či už dobrého alebo zlého je to tak pol napol. Ale rozporuplnú knihu som nemala v ruke ani nepamätám. Premýšľam, ktorá by to mohla byť, poslednou dobou mám taký čajíčkový mood takže veľmi neviem. Ehm.
  No dobre. Ktorá je rozporuplná podľa teba, ktorú si poslednou dobou čítala, najviac ti utkvela v pamäti a chceš počuť názov iných? Hm?
  A jedna vydieračská: A rozšíriš mi tým obzory, chceš? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čajíčkový mood? Jak to poznáš? :)
   Chci! Sooo, asi budu klišoidní, Padesát odstínů šedi. Ta kniha je něco mezi trapným pokusem o fanfic, čirým zlem a docela dobře napsaným příběhem bez děje :D

   Odstrániť
 2. Veľký súhlas. Páčia sa mi všetky dôvody, najmä to obíjanie o hlavu (naozaj nie som násilnícka), ale prektizujem len ten prvý. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Děkuju :)
   (Taky nejsem násilnická, ale občas si to ti lidi zaslouží! :D)

   Odstrániť
 3. pekný článok 8) súhlasím, mne keď niekto niečo odporučí, tak iba ak sa mi zalúbi anotácia, recenzia, obálka,... tak ho poslúchnem 8D ale väčšinou potrebujem svoj vlastný názor na danú knihu 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článek. 4 mě dostala. :D Jinak já přemýšlím, jestli si takovou rozporuplnou knihu, jako je 50 odstínů šedé, přečíst či ne... :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D Tak to jsem ráda, díky :)
   Jdi do ní! :D

   Odstrániť
 5. Súhlas, ono ja sa väčšinou riadim pozitívnymi ohlasmi, ale niekedy aj taká rozporuplná kniha dokáže milo prekvapiť. :) Mne sa to napr. stalo pri knihe Imaginary Girls, ktorú väčšina považovala za divnú, nepochopiteľnú, dej nedovysvetľovaný.. A mne sa napriek všetkému táto jej záhadnosť a nedoriešenosť zapáčila. Človek nikdy nevie. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jojo, někdy až čumím, jak je kniha, na které se blogosvět neshodne/nelíbí se jim dobrá, aspoň v mých očích :)
   Já se řídím intuicí a dělám si vlastní názor. Ten názor se spoustě lidem nelíbí, ale co je komu do toho... :P

   Odstrániť