2. 1. 2013

V. Roth - Rezistence (Divergence, #2)

Kniha: Rezistence (Veronica Roth)
Originální název: Insurgent
Série: Divergence (#2) | Divergent (#2)
Nakladatelství: CooBoo
, překlad R. Kolebáčová
Vydání: 2012 | hardback | 351 stran
Anotace: Žádná volba není bez následků.

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?


Rezistenci jsem díky pětihvězdičkovým hodnocením na GR rozečítala s očekáváním něčeho úžasného, co mi opět vyrazí dech a přinutí mě zírat. Šeredně jsem se zmýlila a zažila hořké zklamání.

Co se týče námětu, ten jsem už zmínila v recenzi na Divergenci a Veronica se ho stále drží. Však víte, pět frakcí, ostnatý drát a... válka. Začátek druhého dílu navazuje na konec prvního a už na vás nečeká žádné pomalé seznamování se s dějem a postavami, prostě najednou vletíte do vlaku, kterým jedou Tris & spol a dál to pokračuje neustálou akcí. Stále se něco děje, bez přestání se cosi řeší a v osmdesáti procentech knihy se někdo někam vloupává/utíká/schovává se. Zkrátka, Veronica nasadila divoké tempo.

A krom toho minulým dílem nasadila vysokou laťku - a s Rezistencí se k ní ani nepřiblížila. Úrovní je kniha úplně někde jinde. Otázkou potom je, co komu vyhovuje víc. Já měla radši Divergenci, kde se sice také stále něco dělo, ale byly i chvíle, kdy mohl člověk vypnout mozek, dát svému napětí pohov, strach o hrdiny posadit do kouta a prostě si užívat atmosféry, Čtyřky nebo Trisiných myšlenek. V druhé knize je těchto pasáží pomálu - a když už nějaké najdete, spíš vám lezou na nervy. Spousta věcí zde není pořádně vysvětlená (očividně se počítá s tím, že si v té rychlosti všechno domyslíme a dozjistíme), a než na vás pořádně zapůsobí jeden fakt/zvrat, už máte na talíři zase jiný. Proto si je neužijete, ať jsou jakkoli dobré; rychlost je tak spíše na škodu.

Působí to na vás zmateně? Svatá pravda. Ono to totiž zmatené je. A to parádně.

Bohužel jsem v knize neobjevila ani plusy, které by tu zmatenost a rychlost pořádně vyvážily. Spousta věcí mi lezla na nervy, tentokrát včetně překladu (podle ukázky u Simone mi přijde lepší ten slovenský), jelikož jsem se nedokázala začíst. Prostě... první díl byl strhující, druhý ne. Místo toho, abych a začala divokou jízdu spolu s knižními charaktery, znuděně jsem si pilovala nehty do trojúhelníčku a naprosto lhostejně obracela stránky. I když ty díky kravskému písmu, řádkování a tomu, že se autorka nezabývala zbytečnými popisy (i když občas by jich pár neuškodilo), utíkaly rychle, jakmile jsem knihu jednou odložila, nedokázala jsem se dokopat zpět ke čtení.

Mohla bych říct, že to zachraňovaly vtipné momenty a Trisiny ironické poznámky, ale krom její pusy mě na ní štvalo naprosto všechno -> její myšlenky, její nápady (značně šílené), její zraněné rameno (jak podotkl David, "druhá hlavní postava příběhu,") a její přítel. Romantický vztah byl ten tam, ti dva se sice párkrát políbili a cca dvakrát spali v jedné posteli, jenže těch pár vět, co představovalo romantičtější stránku, nevyvážilo 100 stran, kdy se ti dva hádali. A Čtyřka se taky vyznamenal. V prvním díle jsem si ho oblíbila, představoval takového vysněného kluka téměř každé holky - ale ve druhém si to u mě pokazil.

"Uvolni se, Beatrice," řekne Marcus. "Neřídím poprvé."
"Taky spoustu věcí nedělám poprvé, ale to neznamená, že jsem v nich dobrá!"
-str. 289

Kdykoli dělal něco, co souviselo s Tris, dělal všechno opačně a jedno špatné rozhodnutí za druhým. Ve všech ostatních ohledech mu inteligence zůstala, jenže bohužel, Beatrice Prior se narve všude, takže scén, které by nějak nesouvisely s ní, bylo pomálu. Ráda bych poznamenala něco i k ostatním postavám, ale obávám se, že nemám ke komu, protože Veronica minimálně polovinu Chicaga vyvraždila.

Dobře, to byla ironie. Mrtvých bylo sice sakra hodně (až by mě zajímalo, kam je dávali. Nebo se tam brodí mrtvolama?), ale přece jenom pár lidí zůstalo. Ty už se autorce podařilo vylíčit mnohem lépe než hlavní pár, proto je většina z nich poměrně realistická a našla jsem si i pár nových oblíbenců.

Dokud jsem se ale nedostala ke konci, stále jsem věřila, že se situace zlepší.

Veronica ale bohužel zklamala i v tomto. Očekávala jsem nějaký epický konec, vyvrcholení... něco, co mě zvedne ze židle a donutí ječet. Místo toho... no, místo toho jsem chtěla znuděně otočit na další stránku a zjistila jsem, že žádná další stránka není. To úžasné vyvrcholení mi očividně šlo naproti a cestou jsme se minuli - jinak nevím, jak si vysvětlit, že mě konec nechal naprosto chladnou, když z něj tolik lidí bylo úplně vedle.

A překlad dílo zkázy dovršil. V jedné situaci, která očividně měla být docela vypjatá, se objevila věta "Překonám bolest v rameni a zvednu pistolu." (Ano, vážně 'pistolu'). V ten moment jsem dostala takový záchvat smíchu, že rázem bylo po atmosféře.

Byla jsem rozhodnutá dát tři hvězdičky, ale při psaní této recenze jsem si uvědomila, že jsem v Rezistenci našla tolik záporů, že jí je prostě dát nedokážu. Proto 2,5 hvězdičky a budu doufat, že mi třetí díl vyrazí dech stejně jako ten první.

Ovšem, našla se spousta lidí, kterým se to líbilo více než první díl a tuto knihu si naprosto zamilovali, takže je možné, že se vám nakonec bude líbit. O něčem také svědčí, že byla zvolena nejlepší knihou minulého roku v GR Choice Awards. Mě ale po perfektním prvním díle zklamala tak, že objektivní už být nedokážu...

14 komentárov:

 1. ja som nebola nadšená ani divergenciou a rozhodla som sa rezistenciu nečítat a tvoja recenzia ma v tom iba utvrdila :) veľmi dobre napísaná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Děkuju :)), i když je to takové bittersweet... kritizující recenze se píšou dobře, ale já nechci lidi odrazovat od knih...

   Odstrániť
 2. "Veronica minimálně polovinu Chicaga vyvraždila" 8DDD knihu čítam, no som na začiatku a tvoja recenzia ma donútila hneď teraz ísť ďalej čítať, pretože nechápem! ako môže mať toľko ľudí na knihu záporný názor! preboha, to je fakt taká hrozná? bože môj, 1tka bola úplne super a ja si fakt už musím zistiť, či bude na mňa kniha pôsobiť rovnako rušivo! ešte dnes ju dočítam! 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jsem ráda, že moje ironie pobavila :D
   Tak aspoň, že jsem nezkazila názor úplně všem...
   No, možná si jen jedničkou nasadila vysokou laťku a v očích mnoha už se přes ni nepřešvihla... Tak jsem zvědavá, co řekneš :)

   Odstrániť
 3. No prvý diel mal síce zaujímavý nápad ale inak sa mi zdal prispatý a priemerný na to, že sa stal bestsellerom a akých ovácií, takmer neopodstatnených sa knihe dostalo. (pre mňa je bestseller iba naozaj tip tom dielo, ako zo škatuľky) Veľké nádeje som vkladala do druhého dielu, ktorý som si chcela požičať v knižnici (predsa len za Divergenciu to boli v globále vyhodené peniaze).
  Ešte som nepočula, že by kniha dopadla takto...eee. Prehodnocujem svoj dosiaľ takmer neopoškvrnený obraz o knihe. Áno, čítala som už inú recenziu na Rezistenciu a tam mala tá baba rovnaký názor. Ale brala som to dosiaľ iba ako subjektívny pocit, kým mi to niekto nepotvrdí...a potvrdila si mi to nielen ty ale aj mraky ďalších ľudí, ktorých mená si nepamätám. :D
  Som sklamaná z tej knihy aj keď som ju nečítala. Už len kvôli tomu aké extrémne depresívne recenzie vďaka tomu vznikli.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo, mám pocit, že kdybych si dala re-reading Divergence, budu slušně zklamaná...
   No, tak jsem ráda, že nejsem jedinej vyvrhel :D
   Ou! Teda... zajímavý postoj. Líbí se mi^^

   Odstrániť
  2. Prosímťa, tých vyvrheľov ako sme my je toľko, že by mohlo vzniknúť rovno nové malé mesto pre nás. :D
   Myslíš? No ja čítam pozitívne recenzie (tých je viac) a nie takéto údery pod pás - aj keď škodoradostné chichotanie raz za čas mi nič neurobilo. :D

   Odstrániť
 4. Ja s tvojou recenziu úplne súhlasím. :D Možno to bude tým, že moja a tvoja sa dosť podobajú. "Rameno je druhá hlavná postava" to sa Dávidovi podarilo. Nerozmýšľala som nad tým, ale pravdivé a trefné. :D Vyvraždenie som spomínala aj ja a teraz ma napadá, čo vlastne urobili s tými Informovanými na konci? A že ťa koniec nechal chladnú? Ja som ho viac-menej nepochopila. Bol dosť zmätočný, nakoniec ako celá kniha. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jojo, taky jsem si toho všimla :D Cca v půlce psaní jsem zabrousila na FB, všimla si tvé recenze a říkám si "Vždyť to cítím úplně stejně..."
   Doufám, že to Veronica vysvětlí. Mohla by :D
   Jo, to byl. A divný. A nijak výrazný. A (dosaď si milion dalších záporných slov)...

   Odstrániť
  2. Najhoršie bolo, že mi viac menej nedošlo prepojenie. Akože chápem Priorová ako Tris. A ďalej, čo s tým?

   Odstrániť
 5. Ja neviem, po dočítaní som nemala také strašné pocity a teraz už si to extra nepamätám.:D Ale sklamanie to po jednotke pre mňa bolo...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jojo, četla jsem si recenzi, pro připomenutí...

   Odstrániť
 6. Divergence byla zajímavá, o Rezistenci se to říct nedá. Tris bych nejradši někdy pořádně nafackovala za to, jak je blbá, ale Čtyřka je tak sexy, že jeho debilní chování mu odpouštím :D
  Na závěr jsem se moc těšila, protože jsem doufala v nějaké opravdu dramatické vyvrcholení. Když jsem se k němu konečně dohrabala, tak jsem ho nejdřív nepochopila a pak jsem byla naštvaná, že je tedy už konec a nějaké obří drama na konci se jaksi nekonalo :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Přesně :D Ale Čtyřka mě dožral, dožral, dožral.
   Jo, umíš perfektně vyjádřit moje pocity, Domi. Jde vidět, že jsme sestry^^

   Odstrániť