11. 6. 2020

Predstavujem: Topografia bolesti (Ivan Lesay)

Môj vzťah k slovenskej literatúre je taký, že ak ma dielo niečím zaujme alebo ide približne o môj žáner, rada mu dám šancu. Keď sa mi teda do pozornosti dostala novinka Topografia bolesti ako slovenský román s nádychom dystópie, siahla som po nej – presnejšie som si ju vypýtala od vydavateľstva Ikar, ktorému týmto pekne ďakujem. A hoci mi napokon kniha až tak nesadla, považujem ju za dostatočne zaujímavý titul na to, aby som vám ho stručne predstavila.

Tri osudy, tri mapy bolestivých miest. Vo chvíli, keď ju zradí zdravie, prehodnotí Naďa svoj vzťah k sebe, k okoliu, a napokon aj svoje morálne princípy. Je to jej telo, môže si s ním robiť, čokoľvek chce. Jaro prehodnocuje z iných dôvodov, o ilúzie prišiel po revolúcii, dôsledky jeho rozhodnutí sú však nemenej fatálne. ?Na konci prepletených príbehov stojí Adam, ktorý novým, neistým a premenlivým svetom budúcnosti prechádza na pohľad s ľahkosťou, pritom si postupne kladie rovnaké otázky a hľadá na ne vlastnú odpoveď. (obálka & anotácia z bux.sk)


Čo by ste možno chceli vedieť o autorovi:

-> Ivan Lesay je okrem iného politológ a ekonóm, ktorý momentálne pracuje v oblasti európskych financií. V rokoch 2015 – 2017 pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva financií SR a dostal aj Cenu prezidenta Slovenskej republiky pre mladých vedcov.

-> Je autorom viacerých odborných publikácii a v roku 2012 vydal spolu s Joachimom Beckerom popularizačnú publikáciu Život na úver (Všetko, čo ste chceli vedieť o kríze).

-> V roku 2016 mu zase vyšla rozprávková kniha A-KO-ŽE.

-> Píše tiež texty pre hardcore-metalovú skupinu Fishartcollection. (Široký záber, čo?)

-> O svojom najnovšom spoločenskom románe, Topografia bolesti, hovorí, že sa v ňom snaží "mapovať, aký vplyv majú dejinné udalosti na životy jednotlivcov" a že je to "kniha o Slovensku, o Česko-Slovensku, o Európe".

Čo by ste mali vedieť o knihe: 

-> Kniha rozpráva tri príbehy zástupcov troch generácii jednej nefunkčnej rodiny. V prvej časti sledujeme mladú Naďu, ktorá sa v súčasnosti trápi s vážnou chorobou a začína si zarábať prostitúciou. V druhej časti sledujeme jej otca Jara na prelome 90. rokov. V tretej časti sa objavuje zmienený "dystopický nádych", keď sa spolu s Nadiným cynickým synom Adamom pozrieme do neďalekej budúcnosti.

-> Kniha je plná neoznačeného skákania v čase, kvetnatých opisov a komplikovaných úvah, ktoré z nej robia ťažšie, pomalé čítanie.

-> Okrem toho je fakt veľmi otvorená, nájdete v nej veľa sexu a nadávok.

-> Topografia bolesti ponúka zaujímavý, neprikrášlený pohľad na povahu jednotlivcov i spoločnosti, ale spôsob spracovania nesadne každému - povedala by som, že sa musíte naladiť na určitú vlnovú dĺžku, čo sa mne nepodarilo.

Čo ďalej?
-> Ukážku a ďalšie informácie nájdete napríklad na bux.sk.
-> Knihu si môžete pridať na goodreads.
-> Čoskoro zverejním aj svoju recenziu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára