14. 3. 2011

Michelle Zink - Proroctvo sestier (#1)

Viem o jednom slove, ktoré dokonale vystihuje celú knihu. Napadlo mi už pri prvých stránkach a stále s tým súhlasím. Je to slovo zvláštne. Celá kniha je zvláštna. Nie je úplne zlá, to nie, no určite ju nejako extra neodporúčam. Ale pozrime sa na to trochu obšírnejšie. O čo že tu vlastne ide?

Proroctvo postavilo sestry Liu a Alicu proti sebe...

Dvojčatá Lia a Alica Milthorpové stoja nad hrobom svojho otca, ktorého našli mŕtveho v Temnej izbe. Na tom istom mieste, za podobne záhadných okolností pred rokmi umrela aj ich matka.
Hoci sú dievčatá napohľad rovnaké, povahovo je každá iná. Namiesto toho, aby spoločne čelili krutému osudu, vznikajú medzi nimi konflikty a napätie. Na vine je starodávne proroctvo opradené tajomstvom, ktoré ich spája a zároveň rozdeľuje.

Veľmi poetické. Ja by som to zhrnula asi takto – máme nejaké to proroctvo s náznakom tematiky padlých anjelov (ale to snáď do konca knihy aj zabudnete), dobrú a zlú sestru, pričom dobrej (milučkej, všetkými obdivovanej a podporovanej, spravodlivosti sa proste nedovoláte) leží na pleciach osud nášho sveta.

Lia je totiž Brána – môže a nemusí pustiť veľkého nepriateľa na svet. Ak som to správne pochopila, asi by ju malo lákať nezachovať sa správne, jej pocity sú však v tomto smere také nijaké. Nepriateľ ju chce ovplyvniť, Alica ju chce ovplyvniť a ona? Ani náznak vnútorného boja. Fajn, náznak možno, ale tým to končí. Mňa osobne to sklamalo, Lia nevyzerala ako nejaký silný charakter a vôbec... Kto by nepochyboval?

No čo už. Ďalej Alica – zlá, zlá, krutá sestra. Hm, vážne? Jej postava na mňa celú knihu robila dojem, že sa spisovateľka ešte nerozhodla, čo to bude za čudo. V jednej chvíli urobí naozaj odpornú vec, v druhej fňuká a zachraňuje sestričku. (Trebárs tam boli dve Alice a mne to uniklo.) Jasné, mohla byť zmätená a mať zložitú osobnosť, lenže... Pôsobilo to divne.

Takto by som asi vedela aj pokračovať, ale dobre... Poďme na dej. Huh. V knihe sa takmer nič neudialo. Lia si našla priateľky, ktoré s ňou figurovali v proroctve. A potom to vyzeralo asi takto nejako - Lia bola smutná, Lia nechcela byť súčasť proroctva, Lia premýšľala o proroctve s kamarátkami, Lia sa hádala s Alicou, Lia bola s Jamesom. Tramtadadá, väčšina knihy. Aby som autorke nekrivdila, sem-tam sa našiel nejaký náznak akcie. Dúfam, že v ďalších dieloch bude menej informácii a viac napätia. (Jedná sa o trilógiu, keby niečo.)

Ďalej ma veľmi sklamal štýl a podanie. Kniha je napísané v prítomnom čase a do toho sa skrátka nedá ponoriť tak ľahko, hoci to niektoré diela zvládnu. Čítala som nezaujato, neprežívala som to a vlastne ma ani nezaujíma, čo sa udeje v pokračovaní. Historické zasadenie mi prišlo podané dosť amatérsky, občas bolo napísané, ale nebolo cítiť.

Aby som však nebola celý čas negatívna, kniha nejako výrazne neurazí a je viac než vhodná na oddychové čítanie. Nemusíte nad ničím premýšľať, skrátka si ju prečítate a koniec. Príjemne strávený čas s knihou v ruke. Okrem toho, ďalšie diely môžu ešte vždy prekvapiť.

2*

Anotácia a obálka z martinus.sk

4 komentáre:

 1. O tej knihe som už čo to počula, ale nikdy som sa nezamýšľala nad tým, či by som si ju chcela alebo nechcela prečítať. Ale možno sa na to znovu pozriem, i keď také dobré to zas asi nie je, ako tak pozerám :D

  Niekoľkokrát som tu už šmejdila, pretože som našla odkaz v historii počitadla blueboardu a som rada, že si to konečne otvorila :) Čo sa týka môjho blogu, na tom sa pracuje. Doteraz som nemala príliš veľa času kvôli maturite, ale prvé "kolo" je za mnou, takže na to teraz budem mať viac času :)

  S blogom držím palce, nech vydrží dlhšie ako tie minulé a teším sa na ďalšie recenzie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Michelle: Taká priemerná.:D
  Jasné. ^^
  Vďaka.:D Dúfam, že vydrží.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No páni..vypadly mi oči z důlku...JJ je težké nevydávat sám za sebe, když si v tom tak dobrá..

  Knihu vůbec neznám, ale zaujal mě jak obal tak tvůj text...Rozhodně se poptám v knihovně:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Eh, ďakujem.

  Jasné, potom prípadne daj vedieť, čo si myslíš.=)

  OdpovedaťOdstrániť