9. 5. 2012

Kiersten White - Supernaturally (#2)

Hneď na začiatku by som rada upozornila, že hoci som knihu čítala v angličtine, už vyšla aj v slovenčine vo vydavateľstve Fortuna Libri s názvom Nikto nie je bez viny (podľa môjho skromného názoru oveľa výstižnejšie). Čo sa týka Česka, kniha očividne vychádzať bude (alebo už vyšla?), nič podrobnejšie neviem.

Vydavateľstvo: Harper Teen
Rok vydania: 2011
Anotácia: Evie konečne vedie normálny život, po ktorom vždy túžila. Prekvapí ju však zistenie, že byť obyčajná môže byť dosť nudné. Práve v okamihu, keď zatúži po starých dňoch v Medzinárodnej agentúre na kontrolovanie nadprirodzených bytostí, dostane šancu opäť pre ňu pracovať.
V zúfalej túžbe odpočinúť si od neustálej normálnosti s tým súhlasí. Keď však jednu katastrofálnu misiu strieda ďalšia, začína rozmýšľať, či to bolo správne rozhodnutie.
A keď sa objaví jej bývalý priateľ z Ríše víl Reth a prezradí jej informácie o jej minulosti, Evie zistí, že sa schyľuje k boju medzi dvormi víl, ktorý by mohol vyústiť do chaosu celého nadprirodzeného sveta. A spornou víťaznou trofejou je ona sama...

Oh bleep, akosi neviem, ktorú obálku tu mám dať. Zvolím teda anglickú, keď som to v angličtine čítala, ale pokiaľ viem, je aj tak takmer identická so slovenskou. Oh a dobrá správa na začiatok – modelka na obálke má ruky! Dve! Niežeby som si podobné veci všímala, ale Annikka to pri prvej knihe riešila.

Čo sa týka úvodu mojej recenzie, možno si niektorí vravíte si :„Oh bleep?!“ No, ja som v tomto nevinne, to Evie bleep-uje celú knihu. A mne to nevadilo, netuším prečo. Na slovenský preklad si nespomínam... Možno to bolo otravnejšie.

Ako teda vidíte, opäť tu máme Evie v celej svojej kráse, s výrazmi jej podobnými, schopnosťou byť natoľko hysterická, že to prenáša aj na čitateľa a s láskou k ružovej a trblietavým veciam. V prvej knihe som bola z toho trošku otrávená a očakávala som ten istý dojem aj v tomto prípade. Ale kdeže, potom by bolo predsa napísanie objektívneho názoru príliš jednoduché. V tejto knihe mi vyššie zmienené veci vôbec nevadili. Kde je rozdiel? Je to knihou, mnou alebo jazykom? Neviem, netuším. Možno som do toho skrátka šla s tými správnymi očakávaniami. Každopádne, čítanie som si užila, občas sa pousmiala.

Pozor, nehovorím, že sa jedná o niečo dokonalé. Kniha aj naďalej patrí do škatuľky „oddychovka, na pobavenie“. Príbeh nebol vyslovene napínavý, dlho som netušila, čo má byť považované za dej, no predsa ma nenudila. Tiež som si pomaly našla cestu k autorkinmu svetu plnému rôznych paranormálov, „uverila“ som tomu, ak ma chápete. Na druhej strane - nebavil ma Lend, Evie sa občas správala hrozne hlúpo (mala som ju chuť prefackať, mnohokrát), našli by sa nejaké klišé...

Druhý diel teda nebol perfektný, ale mne sa páčil rozhodne viac ako ten prvý a som rada, že som ho čítala. Sériu dokonca odporúčam, len do nej nesmiete ísť s vidinou niečoho seriózneho. Ja už sa teším na tretí diel, Endlessly, ktorý v zahraničí vychádza 24. júla 2012.

4*

Anotácia z martinus.sk, obálka z goodreads

14 komentárov:

 1. Pacičky, hell yeah! :D
  Každopádně, dík za recenzi. *Těší se, až pro knížku hrábne do police v knihkupectví*. Především proto, že mě zajímá, jak to dopadne. A uvidíme, nakolik blbej bude překlad. :D
  Btw, tvoje nová kategorie mě prvně zarazila, ale... jo, bude se hodit. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nz.;) Som zvedavá, čo si budeš myslieť ty.^^
   Joj, vidíš, som ti úplne zabudla dať vedieť na fb. Ale tak či tak, na iné riešenie som neprišla, čiže nevyhnutnosť...:D

   Odstrániť
 2. Jeej, dve ruky! Na tretej obálke už bude mať dve a pol :DD No som zvedavá, čo si o tom budem musieť ja :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné!:D Máme šťastie, že je to trilógia, inak by určite došlo na príšerku s desiatimi rukami.O:) :D
   To som aj ja zvedavá.=)

   Odstrániť
 3. Medzinárodnej agentúre na kontrolovanie nadprirodzených bytostí?.. To znie super!. sice som si hneď pomyslela na muži v čiernom, ale nič sa na tom nezmenilo. Práve naopak. Ešte lepšie ^_^ Túto knížku si rozhodne prečítám :]

  Inak samozrejme ďakujem, potešila si ma. A máš pravdu. Hlavne byť sama sebou - nosiť vlastnú kožu a bude to ok. Ani super originálná - prehnane a zbytočne. - Ani barbie kopírka. Proste vlastej štýlos ;D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super.:) Daj prípadne vedieť, či sa páčila.:)

   Inak, vlastný štýl je určite super, ale nabudúce prosím ťa napíš, že to bola reakcia pre Annie (sme tu dve), lebo si ma trochu zmiatla, nakoľko som si nepamätala komentovanie u teba.:)

   Odstrániť
 4. Jaj Neliss. Veľmi sa ospravedlňujem, to som netušila. Resp. som si nevšimla. :/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nevedela som, že v slovenčine už vyšiel aj druhý diel. Určite si ho zoženiem :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak som rada, že som niekomu niečo nové povedala.:D:)

   Odstrániť
 6. Četla jsem oba dva díly a taková série se mi moc líbila hlavně tím že je to zase jiný svět než samí upíří a vlkodlaci. Samozdřejmně mě stále zajímá jak to dopadne protože v každém díle se něco děje ale hlavně Leash je prostě sladoučkej jak vše Evii odpustí:-)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite séria má čosi do seba.:) Nom, ten nebol úplne "môj typ", ale tak...:D

   Odstrániť
 7. Já už jsem taky četla jak první, tak druhý díl a obojí v angličtině a musím říct, že neznám moc lidí, co by té knize, když teď vyšla jak v češtině, tak slovenštině, dali extra dobré hodnocení, zatímco mně se obě hodně líbily, tak ráda vidím, že alespoň ty tři a půl tady někdo dal a já nejsem jediná na světě, které se to (alespoň trochu) líbilo. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som rada potešila.:D Neviem, ono je to fajn séria, ak nečakáš žiadne zázraky...:)

   Odstrániť