12. 6. 2012

Susan Beth Pfeffer - The Last Survivors (#1, #2, #3)

The Last Survivors je podľa môjho názoru dosť depresívna trilógia s úžasným námetom. Veď posúďte sami - asteroid narazil do Mesiaca a priblížil ho tak k Zemi, čo má množstvo následkov. A vôbec nie pozitívnych. Vypadáva elektrina, objavujú sa obrovské tsunami, vybuchujú sopky, počasie sa načisto zbláznilo, prichádzajú epidémie a ľudia robia, čo môžu, aby prežili (mnohým to však vôbec nevychádza).

V prvej knihe, Life As We Knew It, sledujeme prostredníctvom jej denníka osud Mirandy, jej dvoch bratov a matky. Žijú v malom meste, majú šancu získať zásoby a napriek tomu pre nich prežitie nie je vôbec ľahké. V druhej knihe, The Dead & The Gone,  sa zoznamujeme s Alexom a jeho rodinou – žijú v New Yorku, kde je situácia hádam ešte o čosi zúfalejšia. Táto kniha je písaná v tretej osobe. Nuž a  záverečný diel, This World We Live In? Ten nám ponúka stretnutie týchto dvoch hrdinov a viac-menej rozuzlenie... V tomto prípade skôr menej, koniec bol dosť otvorený. (Ako si tak prezerám autorkin blog, zrejme sa dočkáme pokračovania.)

Prvé dva diely sa síce odohrávajú v rovnakom čase, no na inom mieste a v úplne odlišných podmienkach – príbeh Alexa a Mirandy vskutku nie je rovnaký.

Nebudem sa vám tu pokúšať viac priblížiť dej ani nič podobné. Anotácie môžete nájsť napríklad tu... Teraz k môjmu názoru.

Susan vie rozhodne pútavo písať. Nezahltí vás zbytočnými opismi, píše jednoducho a do knihy sa môžete veľmi ľahko ponoriť. (A začať panikáriť, že umriete, lebo nemáte dosť jedla... Až kým si neuvedomíte, že Mesiac je stále na svojom mieste a všetko funguje ako má.) To má na svedomí zrejme aj fakt, že je trilógia realistická. Keby nastala takáto situácia, mohlo by to vôbec dopadnúť inak? Nemyslím si.

Tým pádom nájdete všade veľa smrti, trápenia a atmosféra je poriadne pochmúrna, čítanie si nemôžete tak klasicky užiť, ak chápete, čo mám na mysli. Ak sa do kníh rozhodnete začítať, určite najprv zvážte, či máte náladu práve na takýto typ literatúry.

Vyjadriť sa musím aj k postavám. Spočiatku som bola uveličená, z Mirandy koniec koncov nebola klišoidná hysterická teenagerka! Nedokázala si ma ale ani získať. To, koniec koncov, nikto. Chvíľu to vyzeralo, že možno Alex... Lenže nie. Postavám v tejto knihe niečo chýbalo.

Vlastne nielen im. Celkovo knihám niečo chýbalo. Nedokážem to presne definovať, avšak keď navyše vezmem do úvahy nejaké šialené (aspoň podľa mňa) vzťahy, zráža to hodnotenie...

Skrátka a jednoducho – bol by hriech tvrdiť, že je táto trilógia zlá, skôr naopak, no napriek tomu mi úplne nesadla a neradí sa medzi moje obľúbené. Na druhej strane, originálny nápad, fajn štýl písania a iba občas otravné postavy by mohli stačiť na to, aby ste tejto trilógii dali šancu a sami to posúdili. Koniec koncov, sto ľudí, sto chutí.

Odo mňa po nejakom tom premýšľaní získavajú The Last Survivors

3*.

8 komentárov:

 1. No, i když tři a půl hvězdičky jsou trochu odrazující, námět mě dost zaujal... Asi si to napíšu na seznam 'sehnat a přečíst'... XD

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To zní dost dobře, asi si to seženu a přečtu!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super, potom daj určite vedieť, ako sa páčilo.^^"

   Odstrániť
 3. Vypadá to dost zajímavě, líbí se mi ten nápad a to všecko. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Já byla z prvního dílu strašně v depresi, několik dní. Myslím, že já tu apokalyptickou literaturu moc nemusím :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chápem, nie je to práve optimistické čítanie.:D

   Odstrániť