16. 11. 2012

Michelle Madow - Timeless (#3)

Opäť si trochu netradične najprv môžete prečítať plnú verziu recenzie v angličtine a potom stručný súhrn v slovenčine pre tých, ktorí anglicky nehovoria.

Taktiež by som rada poďakovala autorke za e-book na zrecenzovanie a prosím, ospravedlňte všetky chyby. / I’d also like to thank the author for providing the e-book for review and please, excuse all my mistakes.

Vydavateľstvo: AJ - Dreamscape Publishing 
Rok vydania: EN - 2012 
Anotácia: IT'S A RACE AGAINST TIME.
In Remembrance, Lizzie and Drew changed the course of fate so they could be together. 
In Vengeance, Chelsea set fate back on its original, deadly path.
Now, strange things keep happening to Lizzie. Things that are omens of darkness to come. A curse has doomed her to die an early death, just as she did in her past life. To make things worse, even if she can figure out who cast the curse, it's irreversible. There's only one option left for her to save herself. It's crazier than anything she's heard yet, and to do it, she'll need Drew and Chelsea's help.
Because to make things right, they must go back to when it all began...


The Transcend Time Saga is very specific and not everyone will like it. I, however, did. Since the first book, it was obvious that Michelle has a huge gift – her writing style is really good and it makes her books easily enjoyable. It didn’t change and if anything, got even better.

I still didn’t love the characters as insanely as I sometimes do with different series, but they were okay and I couldn’t help myself but keep my fingers crossed for them. Drew, Lizzie, Chelsea – they’re all unique and quite likeable. Other characters didn’t get much space, which I think is perfectly alright for this story.

What I really appreciated was that Timeless took place very shortly after the events of Vengeance. Also, this book was a lot less predictable than Remembrance.  The plot flowed nicely and while there wasn’t any especially huge shock, I was never bored. If you didn’t like the first two books though, I honestly doubt the third one is going to change it, because it’s still a love story and an easy light read.

Anyway, I’m glad I could read this series and I liked Timeless a lot. Yet, compared with some other works that I’ve rated with 4 stars… Well, I just can’t rate it any differently, sorry. Still – highly recommended!

3* (almost 4*)


Zhrnutie v slovenčine: Nie každému sa táto sága bude páčiť, mne však áno. Michellin štýl písania bol veľmi dobrý už v prvej knihe a odvtedy sa ešte zlepšila. Dej príjemne plynul, a hoci som nezažila žiaden obrovský šok, nenudila som. Postavy si ma v konečnom dôsledku získali, držala som im palce.

Možno sa pýtate, prečo som teda knihe nedala viac hviezdičiek. No, objektívne neobstála v konkurencii iných diel, ktorým som dala 4*.

Ak sa vám páčili prvé dva diely, prečítajte si aj Timeless. Ak nie, váš názor s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. Nuž a ak ste tejto sérii ešte nedali šancu, skúste to napraviť. Jedná sa o veľmi dobré, ľahké romantické čítanie a odporúčam vám ju!

3* (takmer 4*).


Na záver by som ešte rada podotkla, že Timeless vychádza už 20. novembra!

Anotácia a obálka z goodreads.com

4 komentáre:

  1. Chmmm, nezní to zle, ale zas na druhé straně chci toho přečíst plno a vůbec nestíhám, ale možná později si najdu čas i na toto.^^

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja viem, nekonečne to-read listy sú sakra problém.:D

      Odstrániť