6. 1. 2013

Cat Clarke - Entangled

Poznáte britskú autorku Cat Clarke? Napísala knihy Entangled (vyšlo v čj pod názvom Jako v pavučině), Torn (taktiež vyšlo v čj ako Trýzeň) a myslím, že sa očakáva nejaká ďalšia. Píše contemporary. A ak ste na prvú otázku odpovedali záporne... ROBÍTE CHYBU. Entangled je totiž absolútne geniálne dielo. 

Ako zvyčajne vám tu najprv hodím anotáciu, aby ste mali aspoň malú predstavu, o čo ide: 17-year-old Grace wakes up in a white room, with table, pens and paper - and no clue how she got there. As Grace pours her tangled life onto the page, she is forced to remember everything she's tried to forget. There's falling hopelessly in love with the gorgeous Nat, and the unravelling of her relationship with her best friend Sal. But there's something missing. As hard as she's trying to remember, is there something she just can't see? Grace must face the most important question of all. Why is she here? A story of dangerous secrets, intense friendships and electrifying attraction.


Už viete. Ehm. Prvým bodom, ktorý nesmiem zabudnúť spomenúť je práve autorkin štýl písania. Je osobitý a hlavne nesmierne pútavý, stačilo mi doslova pár stránok, aby som sa do príbehu ponorila a vedela, že to bude minimálne dobrá kniha a možno ešte viac.

Príbeh je rozprávaný práve formou zápiskov, ktoré sú de facto jedinou (aspoň spočiatku) náplňou Graceinho času. Prelína sa tu opis prítomnosti - Ethanove návštevy, jej myšlienkové pochody a nespočetné množstvo otázok (prečoprečoprečo je na čele, povedala by som) - a minulosti - Grace nás pomaly zoznamuje s jej doterajším životom, osobami, ktoré boli pre ňu dôležité, udalosťami, ktoré ju a jej rozhodnutia formovali. A pomaly, úplne nenápadne, sa s pomocou oboch línii prepracujeme k pravde.

Dej sa rozbieha pomaly, jeho náplňou nie sú zbesilé akcie... Napriek tomu som sa ani na chvíľu nenudila, nemohla som sa dočkať odpovedí a jednoducho som MUSELA čítať ďalej. V konečnom dôsledku som knihu zhltla za jeden deň. Taktiež si trúfnem povedať, že je to celé vcelku neodhadnuteľné. Áno, niektoré veci mi došli skôr ako Grace... No potom autorka predsa len odhalila ešte niečo iné, čo by mi ani vo sne nenapadlo.

Nuž a samotný koniec? Budem citovať sama seba (takto som totiž odpovedala Freckles, keď sa ma naň na goodreads pýtala): WTF, kde je ďalších 10 strán, oh, idem si vymyslieť vlastný koniec, ale bolo to super. Cat nám skrátka predhodila čiastočne otvorený koniec, čo je síce geniálny ťah a ja to uznávam, ale... tých desať strán navyše by potešilo. Hmmm.

Ako ste možno pochopili, dôležitým faktorom sú i postavy. Samotná Grace je... prípad. Pre psychiatra. V knihe sa našlo enormné množstvo scén, kedy by som ju najradšej prefackala, neschvaľujem jej konanie, ale zároveň je veľmi realistická. A v priebehu knihy sa logicky a postupne vyvíja a mení čitateľovi priamo pred očami, to som taktiež ocenila. 

Vedľajšie postavy... Nie je ich tu veľa, každý je však realistický, nedokonalý, osobitý, zapamätateľný a má v príbehu svoje miesto.

Aby som to zhrnula - Entangled je kniha nabitá emóciami, prevažne negatívnymi, strhne a už nepustí. Odporúčam vám s čítaním vyčkať na tú správnu náladu... ale prečítajte si ju určite, stojí za váš čas. Za mňa rozhodne 5 hviezdičiek.


Anotácia a obálka z goodreads.com
Autorka hviezdičiek: MAKY.OREL

10 komentárov:

 1. Pekná recenzia, vyzerá to skvele a zaujímavo 8) a tá obálka ach!!! 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem.:) Presne také to aj je.^^ A že heeeej.:3

   Odstrániť
 2. Naozaj dobrá recenzia, tú knihu mám v to-read liste už dosť dlho, ale zatiaľ som sa k nej nedostala, tak hádam ju raz prečítam :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Výborná recenze. :)
  A já už se k tomu konečně musím dostat! :D Když mě děsně děsí ta naše obálka :D Stejně jako u Trýzně :-!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem.:)
   Vaše obálky som teda fakt nepobrala... n_n

   Odstrániť
 4. Ta kniha je vyloženě heartbreaing :D Celá kniha, a ten konec obzvlášť... Už se těším na Torn - mám to z knihovny... asi si to přidám na seznam co přečtu v únoru :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Definitelyyyy.:D
   Aj ja, dokonca som ju rozčítala, ale potom prevládlo nadšenie z hmotných nových prírastkov.

   Odstrániť
 5. Tak na tohle jsi mě opravdu navnadila. Vypadá to opravdu hodně dobře.

  OdpovedaťOdstrániť