19. 3. 2013

Zrada (Prázdná rakev, #2)

Autor: Gregg Olsen
Originální název: Betrayal
Nakladatelství: Fortuna Libri, překlad E. Kalábová
Vydání: 2013 | hardback | 270 stran
Oficiální anotace: Stalo se to velice rychle, jak už to u tak strašných věcí bývá. K Olivii se přiblížila čepel nože a zapíchla se jí do hrdla. Prudce a zuřivě. A jen vrah mohl vnímat ironii jejích posledních slov: Teče mi krev!

Když na večírku kdosi ubodá Olivii Grantovou, studentku, která přijela na výměnný pobyt, obvinění se městečkem Port Gamble šíří rychleji než nejpopulárnější zprávy na Twitteru. Skoro všichni ukazují prstem na Briannu, již mnozí pokládají za falešnici a jejího přítele Drewa. Čisté svědomí však nemá ani Beth Leeová, samotářka, u níž Olivia bydlela. Bethiny nejlepší přítelkyně Hayley a Taylor Ryanovy se pokusí její jméno očistit, přitom však objeví hustou pavučinu šokujících tajemství.

Způsob smrti: Vražda.
Olivia Grantová byla obyčejnou britskou dívkou. Dívkou, která se na výměnný pobyt přihlásila proto, že doufala, že alespoň okusí život, jaký vídala ve filmech. Dívkou, která rozhodně nikdy nepředpokládala, že její pobyt skončí smrtí. Její smrtí...

Ještě než se ale rozepíšu, stručně shrnu několik důležitých poznatků. Poznatek první: příběh je opět založen na skutečné události (znáte Amandu Knox?) Poznatek druhý: naživo je obálka neskutečně nádherná. Poznatek třetí: Zrada je ještě geniálnější než její starší závistivá sestřička.

Příčina smrti: Vykrvácení.
Když jsem knihu otevírala, byla jsem zvědavá, jestli mě pan Olsen dokáže zaujmout a překvapit /nejen/ koncem stejně, jako tomu bylo u Závisti. Povedlo se mu ale něco víc: na konci jsem byla ještě ohromenější než na poslední stránce dílu prvního. Myslím, že autor se ještě více sžil s příběhem, Zrada má totiž větší spád, zašmodrchanější zápletky a překvapivější rozuzlení. A bavila mě od první do poslední stránky.

Opět se setkáváme s dvojkou Hay-Tay, dvojčaty s mírně nadpřirozenými schopnostmi, kterým vražda Olivie nedá spát, proto se pouští do pátrání. A tak se otevírá druhá část, druhá vedlejší linie knihy - temná tajemství rodin v Port Gamble. Hladina, pod kterou Hayley s Taylor pronikly - a teď už pro ně není cesty zpět. Některé z událostí totiž nejdou úplně mimo ně...

Čas smrti: mezi jednou a druhou hodinou.
Myslím, že si můžu dovolit říci, že Zrada byla v jistém ohledu ještě lepší než Závist, a to z jediného důvodu: postavy si prošly změnou, vyvinuly se (každá svým způsobem), podepsaly se na nich události Závisti. Některé z nich mají ještě horší charakter než měly, jiné zase jako kdyby začaly více používat mozek, emoce a intuici. A právě tohle je dělalo reálnější a některé z nich i sympatičtější. A jiné mě prostě pobavily například zmíněním událostí a trendů dnešní doby (jako plakát Hunger games).

Když k tomu přidáte čtivý styl, povedený překlad a autorův talent, není divu, že jsem si příběh užívala od první do poslední stránky. Musím ještě vyzdvihnout fakt, že kniha je -co se akce týče- skvěle vyvážená, nenajdete v ní ani hluchá, nudná a nelogická místa, ani až nepravděpodobnou přemíru akce.

Samotný závěr byl... no, jako bomba. Překvapivý a neočekávaný, nikdy by mě nenapadlo, že by se vše mohlo vyvrbit tak, jak se to vyvrbilo (a že to stojí za to!) Zároveň je vše perfektně logické a vše do sebe zapadá. Tohle nedokáže každý autor a nejednou se stalo, že dobrou knihu úplně pohřbil konec. Jsem ráda, že u Gregga Olsena tomu tak není.

Nález: 1. Všeobecná bledost v důsledku vykrvácení
Ačkoliv ale Zradu vychvaluji až do nebes, nemůžu ji s čistým svědomím doporučit úplně každému. Stále zde je skupina lidí, kterým se Závist nelíbila. Proto bych jim doporučila, aby si rozmysleli, co přesně jim na první Prázdné rakvi vadilo. Pokud to byla pouze nedospělost Hayley a Taylor nebo přílišná očekávání, mohla by u těchto čtenářů Zrada získat lepší hodnocení. Pro koho však byly problémem nadpřirozené schopnosti dvojčat nebo samotné Olsenovo pojetí zločinu a záhady, nemyslím, že by tyto problémy Zrada nějak rozsekla.

A na závěr - klidně po knize sáhněte, i pokud jste nečetli Závist. Kniha nenavazuje tak těsně a autor nenásilnou formou nastiňuje i nejvýraznější události dílu prvního, nebudete proto zdlouhavě tápat.

2. Mnohonásobná bodná zranění.
Oh, a málem bych zapomněla, moje hodnocení je samozřejmě 5 hvězdiček společně s mým doporučením... Ačkoli tentokrát už se nejedná o celosvětový problém jako je šikana, stejně by si tuto knihu mělo přečíst co nejvíce lidí - a poučit se z některých událostí.

Chtěla bych mnohokrát poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit například zde.

8 komentárov:

 1. bože!! tak se na čtení těším.. závist byla dokonalá, zrady se nemůžu dočkat :)) ještě, že už ji mám doma :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To věřím :) Taky jsem se nemohla dočkat, hlavně to čekání, než vyjde, bylo nekonečné... :)

   Odstrániť
 2. Chci si to přečíst! :D
  A ta recenze je... hm... skvělá? ne, boží! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To musíš, sestro! :D
   Děkujuuuu :)

   Odstrániť
 3. Ja som jej dala o hviezdičku menej, lebo z konca som až taká prekvapenáí nebola a mnoho vecí som predpokladala, ale rozhodne súhlasím, že to bolo lepšie ako Závisť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. To zní dobře..
  Si chci opravdu přečíst! :)

  OdpovedaťOdstrániť