2. 5. 2013

Kerstin Gier - Zelená jako smaragd (#3)

Poznáte trilógiu Drahokamy? Z nemeckého originálu ju preložilo (a vydalo, of course) české vydavateľstvo CooBoo. Pokiaľ ste na prvú otázku odpovedali záporne, robíte chybu. Jedná sa o jednu z mojich obľúbených sérií. Prečo? To vám môžu priblížiť moje recenzie na prvý a druhý diel a samozrejme aj táto.

Ako minule - žiadne spoilery, stručnosť, ak chcete, prečítajte si najprv anotáciu a/alebo obdivujte obálku: Gwendolyn má zlomené srdce. Zdá se, že Gideonovo vyznání lásky bylo pouhou fraškou, aby šel na ruku jejich úhlavnímu nepříteli, hrozivému hraběti Saint Germainovi. Ale pak se stane něco naprosto nepochopitelného a Gwennin svět je vzhůru nohama. Jí i Gideona čeká dech beroucí úprk do minulosti, a taky menuety, paruky, kordy a divoké pronásledování a nad tím vším se vznáší otázka, zda se dá stav pokojové fontány vůbec léčit… (pozn. Xemerius se velmi obává, že nikoliv.)

Vybrať si ako tému cestovanie časom je vždy riskantné, je totiž až príliš ľahké sa do všetkých tých faktov zamotať a nechať logiku odísť na dovolenku. Zároveň to so sebou prináša tiež nesmierne množstvo možností, nie je to také otrepané ako niektoré iné témy... Skrátka, hotová dvojsečná zbraň.

Ako si s týmto nápadom poradila Kerstin? Nuž, nehovorím, že jej to vyšlo na 100%, zrejme by sa tam dali nájsť určité diery, no mne to neprekážalo ani v najmenšom, dojem, ktorý mi ostal je skôr: jej, aký osviežujúci námet. Odporúčam sa teda zbytočne nerýpať v detailoch a užiť si čítanie. Rozhodne je totiž čo!

Zamilovala som si postavy z tejto série. Gideon je taký zlatý, Gwenny je potreštená, vtipná, svojská a sympatická rozprávačka... Čo sa týka ich dvoch, narazíte na nejaké sťažnosti, že bol ich vzťah až príliš rýchly na to, ako krátko sa poznajú. Áno, je to pravda, avšak nie, dojem mi to nepokazilo.:)

I ostatní majú svoju osobnosť a vystupujú z papiera, rozhodne tam ako vedľajšie postavy nie sú len tak do počtu. Osobitne musím zmieniť Xemeriusa - ten je dokonalý! Jeho hlášky absolútne zbožňujem a verím, že si ho tiež obľúbite, veď to snáď ani inak nejde.

K vydareným postavám sa pridáva aj štýl písania, ktorý človeka nenudí, také akurátne pripomenutie informácií, ktoré potrebujeme vedieť, a zároveň hladké nadviazanie na koniec druhého dielu a posúvanie vpred. Jediné, čo ma sklamalo, bolo možno také trochu málo epické rozuzlenie a vyriešenie hlavnej zápletky a trošku diétny podiel akcie. Plne mi to však vynahrádzali iné veci.

Táto trilógia nie je nabitá nejakými neuveriteľnými zvratmi, nevezme vám dych, nebude na vás dýchať depresívnou atmosférou, ani vám svojím obsahom nezmení život. Ponúka niečo úplne iné - skvelý zážitok, oddych, zlepšenie nálady... A nádherné obálky!:) Preto, ak aj vy niekedy niečo podobné skrátka potrebujete, neváhajte po nej siahnuť.

Pre tých pár objektívnych mínusov jej dávam iba 4 hviezdičky, no zároveň k nim pridávam i svoje vrelé odporúčania.


Anotácia a obálka z goodreads.com
Autorka hviezdičiek: MAKY.OREL

6 komentárov:

 1. Nevyrazí dych? ja som bola z toho úplne unesená 8D Musím si kúpiť celú sériu, lebo všetko som mala len požičané, ani som ich vrátiť nechcela, skvelé niečo 8_)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Noooo...:D Aj ja som ich chcela doma, ale zas vyrazením dychu by som to nenazvala.:D

   Odstrániť
 2. Jedna asi jedna z najlepších sérii, aké som čítala. Som totiž zvyknutá, že s pribúdajúcimi knihami sa väčšinou kvalita zhoršuje, ale pri tomto nie. Čítalo sa to veľmi rýchlo, boli tam super hlášky a koniec bol v podstate dobre napísaný, dokonca až prekvapujúci (pre mňa).
  S tými dierami máš asi pravdu. Niekedy sa zdalo, že sa v tých faktoch zamotala už aj samotná autorka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej, je skvelá.:) A tiež som bola prekvapená, že kvalita nesklesla.:)
   No, popravde sa nedivím.:D

   Odstrániť