1. 2. 2014

Knižný súhrn: Január 2014

Hanbím sa, že som v januári takmer nič nepridala, neokomentovala prečítané články a pritom som občas aj mala čas - len nebola chuť a energia... Dúfam, že sa vo februári polepším, radšej však no promises.

Aby ste si nemysleli, že som ani nečítala (a aby som mohla "verejne" ospevovať/kritizovať niektoré knihy bez recenzií), nech sa páči, môj prvý knižný súhrn tohto roku:

V januári som prečítala...

...desať kníh, z toho 6 v slovenčine, 4 v angličtine a žiadnu v češtine (musím s tým niečo urobiť):

1. Maggie Stiefvater: The Dream Thieves - aj - recenzia
2. *J. K. Rowling: Harry Potter a Väzeň z Azkabanu (#3) - sj*
3. Lex Thomas: Karanténa; Samotári (#1) - sj
4. *Marja Holecyová: Predurčenie (#1) - sj* 
5. *Jonathan Stroud: Golemovo oko (#2) - sj*
6. *Marja Holecyová: Blúdenie (#2) - sj*
7. Michaela Vysloužilová: Tiene smrti (#5) - sj
8. Jennifer Ziegler: How Not To Be Popular - aj
9. Megan McCafferty: Sloppy Firsts (#1) - aj
10. Megan McCafferty: Second Helpings (#2) - aj
* = re-reading

Ako vidíte, napokon sa mi podarilo úspešne dočítať aj druhý diel série, ktorú som si v decembri zamilovala (čiže The Raven Cycle) a dokonca ich zrecenzovať! A tým moja recenzentská aktivita aj skončila...

Tretiu časti Harryho som mala vždy rada a nedávny re-reading ma v tom len utvrdil, krásne pohodové čítanie.

Samotári majú zaujímavý nápad, čítali sa mi rýchlo a bez nejakých problémov, nechutnosti som zvládla (dali sa čakať), no knihe ani postavám sa akosi nepodarilo dostať sa mi pod kožu a úplne ma strhnúť. Navyše ma trochu rozladil klasický otvorený a mätúci koniec. V konečnom dôsledku som jej na GR udelila také pekné 3* a či sa niekedy dostanem k pokračovaniu? Uvidíme.

Nasledovala vlna re-readingov: že sú Mariotovi dediči absolútne úžasná slovenská séria mi opäť dokázali prvé dva diely - Predurčenie a Blúdenie - (nápad, postavy, štýl,...!) a užila som si aj Golemovo oko aka Bartimeausa číslo 2.

Tento mesiac sa tiež Michelle podarilo dopísať ďalšie pokračovanie jej úžasnej série Nemŕtvi, Tiene smrti, ktoré som usilovne komentovala už od úplného začiatku a je sa na čo tešiť.:)

How Not To Be Popular je taká priemerná contemporary oddychovka, miestami trochu švihnutá, postavy ma veľmi neoslovili, hlbokú zápletku tiež nemá, a vôbec, akosi mi nesadla, ale čítala sa rýchlo... V podstate sa pohybuje na hranici medzi 2 a 3 hviezdičkami, no snažím sa byť tento rok trochu prísnejšia, takže som jej napokon dala len 2*. Ak však máte chuť si niečo v podobnom duchu prečítať, go ahead, nie je zlá.

Pokračovala som síce tiež s contemporary, ale úplne iného kalibru - poznáte Megan McCafferty (napríklad ako autorku skvelého Bumped & Thumped)? Tak táto žena napísala aj sériu o Jessice Darling a je to niečo úžasné! Brutálne sarkastické, neskutočne realistické, perfektne napísané, postavy a ich životy sa mi dostali hlllboko pod kožu a odporúčamodporúčamodporúčam! Teda, aby som to spresnila, druhý diel sa mi zdal o trošku slabší než prvý (z toho dôvodu - 5* a 4*), ale koho to trápi, aj tak je to absolútne must-read. (Mimochodom, áno, viem, že som tú sériu objavila poriadne neskoro.)


Knihy, ktoré mi pribudli na poličku (nie e-booky, ani knihy z knižnice):


V ruštine som síce skôr začiatočník, ale som odhodlaná to zmeniť a myslím, že takáto zjednodušená Anna Karenina (je tam aj cd-čko!) by mohla pomôcť. Takže, držte palce a hlavne nech mám na to v blízkej dobe dostatok času!

Ako ste v novom roku začali vy?

24 komentárov:

 1. Já jsem v lednu přečetla 11 knížek. =) Obdivuju tě, že budeš číst Annu Kareninu v ruštině. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak, je to verzia pre "mierne pokročilých" a ešte som ju neprečítala, ale vďaka.:)

   Odstrániť
 2. Taky jsem ruštinářská začátečnice, teď jsi mě nahlodala, musím s tím začít něco dělat a s francouzštinou též! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak teda good luck, hádam nám to obom vyjde.:)

   Odstrániť
 3. Na Nemŕtvych 5 sa už chystám aj ja, len škoda, že teraz mám tak málo času kvôli blbej škole a na to sa budem musieť poriadne sústrediť :D Už nech je jún

  Inak ja som tiež v poslednej dobe skoro nič nepridala, bola to úplná bieda a vôbec sa mi nechcelo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oh, tak to je fakt škoda a s tým júnom úplne súhlasím!:D

   Jasné... tá škola nás ničí.:D

   Odstrániť
 4. Na tiene smrti sa uz strašne teším, len si na ne ešte musím chvílku počkat, dokial ich Michelle opraví :) ach mariotovy dediči mi uz nejaký ten piatok tronia na poličke, tzak by sa uz asi patrilo sa k nim dostat :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hádam jej to pôjde rýchlo.:) To by sa teda patrilo...:)

   Odstrániť
 5. já za leden přečetla knížek sice víc, ale na knížky v angličtině bych si fakt netroufla :D máš můj obdiv! jednu knížku v aj bych louskala tak tři měsíce :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na čítanie v cudzom jazyku sa dá zvyknúť a časom sa zrýchliš a zlepšíš.:) Ale vďaka.:)

   Odstrániť
 6. Takže Second bylo horší než Firsts? :D Já jsem to měla naopak, ale já jsem to zase nečetla za sebou :) Můžeme si třetí díl někdy přečíst spolu? Jess na vysoké bude určitě taky zábava. I když místy nejspíš depresivní zábava. A Markus... se konečně musí polepšit! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No práve tým čítaním za sebou som možno urobila chybu, už bolo toho komplikovania, Jessinho odmietania a tak vôbec priveľa...:D Ale už sa začínam tešiť na pokračovanie & NY & tú depresívnu zábavu :D (a trochu desiť, že sa to pokazí). A jasné, že si ho môžeme prečítať spolu, to by bolo super.:)

   Odstrániť
 7. Závidím ti, že máš ten čas na re-readingy. Já jsem ráda, že vůbec stíhám číst nové knížky, natož abych ještě četla nějaké knihy znova. :D A přitom bych si něco znova přečíst chtěla, hm. Asi si na pár knih budu muset o prázdninách udělat čas. :)
  Jé, ty se učíš rusky? Ruština by mě jednou taky zajímala, ráda bych se ji naučila. I když možná by bylo lepší se nejdříve pořádně naučit francouzštinu a až pak začít s dalším jazykem. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak hádam ti to vyjde... No, čas na re-readingy.... ja nemám nejako veľa recenzákov (raz za čas sa nejaký vyskytne), takže je čisto moja vec, čo čítam, čiiiže to môžem pokojne kombinovať.:)
   Jop, učím.:) Dala som si ju ako druhý jazyk.:) Francúzštinu som ale tiež zvažovala, to je naozaj pekný jazyk.

   Odstrániť
 8. To vypadá super! :) Taky začínám s Ruštinou a zjednoduššená Anna Karenina by mohla být fajn - zvlášť s tím CD, ve výslovnosti lehce tápu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je aj česko-ruská verzia, keby si to chcela skúsiť.:) A hej, tiež potrebujem nasať ich výslovnosť.:D

   Odstrániť
 9. To ako stíhaš tak veľa čítať? Ja som prečítala iba sedem kníh :D
  Teraz som zistila, že sa vôbec neorientujem v zahraničných sériách. O Jessice Darling som ešte nepočula :D

  Veľa šťastia s ruštinou :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Že iba.:) Okrem toho, ja mám január celkom bohatý na prečítané knihy, lebo sú zo začiatku prázdniny... Ďalšie mesiace to bude zrejme opäť bieda.
   Jessica myslím nie je až taká známa séria a ani to nie je novinka, ale stojí za prečítanie.:)
   Ďakujem.^^

   Odstrániť
 10. Ahh třetí díl HP ♥
  Jinak, hrozně tě obdivuju za to, kolik toho přečteš :D Já vedle školy toho moc nestíhám :c :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bol úplne...♥
   Veď ani ja!:D Ale teraz boli prázdniny a tak...:D

   Odstrániť
 11. Uuu, tiež som mala doma jednu dvojjazyčnú ruskú knihu, ale ako sa na poličku dostala, tak z nej aj odišla - nedotknutá, okrem chvíle, kedy som ju ukazovala ocovi :D Fakt som sa vtedy chcela pustiť do toho čítania a pokúsiť sa udržať svoje vedomosti o ruštine na začiatočníckej hladine, ale vyfučali raz-dva, len čo som od nej mala pokoj :D

  Ale nerozumiem ako zvládaš toľko re-readingov, ja som rada, ak dočítam aspoň jednu novú knihu každé dva-tri mesiace, nie aby som mala časť niečo čítať znovu (aj keď sa pred filmom rozhodne chystam na VA, to musím dať, za akúkoľvek cenu) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milé.:D Dúfam, že moja tak neskončí.:D

   :D Normálne! Asi mám ešte stále viac času než ty... alebo ho tým knihám venujem viac.:D

   Odstrániť
  2. To ani zďaleka nie je normálne :D Ale s druhým tvrdením súhlasím, ja som lenivá na čokoľvek, nieto ešte na čítanie niečoho, čo som už čítala (ak nejde o Night Huntress :D :D)

   Odstrániť
  3. Keď mám chuť na re-reading, dám si re-reading, nikto nado mnou nestojí a nenúti ma čítať iba novinky, čiiiže... čo na tom nie je normálne?:D Okrem toho, že to väčšina takto nemá?:D
   A hmm, aspoň NH ťa baví.:D

   Odstrániť