15. 2. 2015

Nic Pizzolatto - Galveston

V poslednej dobe ma baví púšťať sa do žánrov, ktoré zvyčajne nečítam (nazývam to "žánrové experimenty"), a práve preto ma zaujal i Galveston. Očakávala som, že pôjde o napínavý thriller s mafiánskym pozadím, kopou akcie a nejakou tou romantikou... Mýlila som sa.

Roy je štyridsaťročný mafiánsky zločinec, ktorému práve diagnostikovali rakovinu. Navyše sa stane pre svojho šéfa nepohodlným, a tak ho pošle na akciu, z ktorej sa už nemá vrátiť... Royovi sa napriek všetkému podarí zo stretnutia so zabijakmi vyviaznuť živému. Neuteká odtiaľ sám - na mieste činu totiž nájde vydesenú osemnásťročnú Rocky a nedokáže ju tam nechať.

Toto stretnutie im obom zmení život, no ako hovorí oficiálna anotácia, "uniknúť svetu lacných motelov, zavšivavených dier a skrachovaných snov je nakoniec ťažšie, než sa zdá". Rocky a Roy majú koniec koncov obaja svoje temné tajomstvá...

Pri niektorých autoroch si užívate každé slovo, ktoré napíšu, iní aj dobrý nápad podajú tak, že máte problém knihu dočítať. Väčšina však podľa mňa spadá do tretej kategórie a Nic Pizzolatto nie je výnimkou. Jeho štýl síce nie je ničím špeciálny, no stránky sa obracali jedna radosť. V knihe sa navyše striedajú časti v prítomnosti a v minulosti, čo sa mi páčilo, pretože to vhodne stupňovalo moju zvedavosť a zároveň oživovalo čítanie. 

Galveston ponúka pomerne jednoduchý, ale rozhodne nezvyčajný príbeh. Nie je vôbec romantický a nenájdete v ňom ani veľké množstvo akcie, napínavých scén či dychberúcich zvratov. Prevažná časť knihy je skôr pokojná - ak tak môžeme označiť ticho pred búrkou. Oveľa dôležitejšími aspektami sú v tomto prípade atmosféra a postavy.

Dej sa odohráva striedavo v osemdesiatych rokoch a na začiatku nášho tisícročia. Autor podrobne zachytáva atmosféru tohto obdobia a hlavne prostredia, v ktorom sa postavy nachádzajú, napríklad prostredníctvom opisov miest. Osobne ma to fascinovalo, hoci vám rovno poviem, že sa jedná o poriadne pochmúrne čítanie.

Ako som už naznačila, kniha sa sústreďuje najmä na život hlavných postáv. Tie sa nedajú jednoducho označiť za kladné či záporné a neviem si predstaviť, že by sa s nimi niekto dokázal zžiť... Sú to skrátka realisticky vykreslení ľudia v komplikovanej situácii s neľahkou minulosťou, pred ktorou nemôžu utiecť. Zatiaľ čo Royov život sa zrejme pomaly, ale isto chýli ku koncu, Rocky ho má takmer celý pred sebou.

Popravde, nikdy som nič podobné nečítala a nedokážem knihu hviezdičkovo ohodnotiť. Bola to pre mňa zaujímavá čitateľská skúsenosť a jednoznačne ide o jedinečný, dobre podaný príbeh... Ibaže nesadne každému a mne z neho bolo miestami dosť ťažko a smutno. Na druhej strane nie je príliš dlhý či rozťahaný, takže sa tým nenechajte odradiť a pokiaľ máte dojem, že by vám Galveston mohol sadnúť, určite dajte knihe šancu.


Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, môžete tak urobiť napríklad tu, na Bux.sk.

Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka z bux.sk

6 komentárov:

 1. Zuzo knihu jsem ještě neviděla, ale ta obálka je jedinečná. Třeba si knihu někdy přečtu. Díky za pěkný článek :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Vypadá to zajímavě, ale nevím nevím, jestli se do ní někdy pustím...
  Pěkná recenze :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wow, to vypadá zajímavě, píšu si do seznamu :)

  OdpovedaťOdstrániť