7. 5. 2016

Barbora Drahovská, Mira Nemčeková - Zdravé raňajky (Zahryznite sa do nového dňa)

Táto kniha si ma získala svojím názvom - zbožňujem totiž zdravé jedlo a raňajky považujem za skvelú garanciu toho, že sa človek po prebudení má na čo tešiť. Navyše si myslím, že inšpirácie nikdy nie je dosť... A tak som sa pustila do tejto slovenskej novinky od Barbory a Mimi, ktoré nájdete aj na ich vegetariánskom blogu.

"Prečo raňajky?
Lebo milujeme rána. Tie chvíle, kým sa svet navôkol zobúdza a deň sa pomaly dáva do pohybu. Myslíme si, že dobré raňajky môžu prispieť ku krajším dňom – je úplne jedno, či vás čakajú náročné úlohy v práci alebo víkendové leňošenie."

Knižka už na prvý pohľad zaujme netradičnou veľkosťou a materiálom. Po otvorení navyše zistíte, že je veľmi pekne graficky spracovaná. Pri jej tvorbe sa nezabudlo ani na prehľadnosť - na začiatku nájdete obsah, na konci zase minislovník a register. Hoci sú to všetko príjemné detaily, nie sú pochopiteľne také dôležité ako obsah... Ten však v tomto prípade tiež stojí za to.

Autorky nám predstavujú 60 rôznych raňajkových receptov, no niektoré z nich sú zároveň využiteľné ako svačinky či večere. Mysleli naozaj na všetko - ponúkajú sladké i slané, jednoduché i zložitejšie alternatívy, venujú sa jedlám vhodným na cesty, smoothies & limonádam... Nechýbajú "nostalgické" raňajky (obmeny tradičných slovenských raňajok - vedeli ste, že sa dá pripraviť "vajíčkový" chlieb bez vajíčok?) a raňajky vhodné na spamätanie sa "po opici". Všetky recepty sú vegetariánske, niektoré bezlepkové či vegánske. Doplnené sú lákavými fotografiami, o ktoré sa postarali samy Barbora a Mimi.

Nájsť knihu s chutne vyzerajúcimi receptami nie je také ťažké. Avšak nájsť knihu s receptami, ktoré dokážete zrealizovať - to je už niečo iné. Najväčšie plus Zdravých raňajok vidím práve v tom, že autorky pracujú so surovinami, ktoré dokážete na Slovensku bez problémov zohnať.

Recepty ale nie sú jediné, čo v tejto publikácii nájdete. Okrem nich si v nej môžete prečítať stručné a zrozumiteľné informácie o alternatívnych sladidlách, druhoch múky či vajíčkach. Kniha vás zároveň - citujem anotáciu - "naučí pripraviť si domáce rastlinné mlieka či vypestovať vlastné klíčky".

Ako príjemný bonus z textu doslova sála nadšenie a dobrá nálada autoriek - osobne na mňa teda Zdravé raňajky urobili veľmi dobrý dojem a myslím si, že kniha má čo ponúknuť. Už sa teším ako niektoré recepty vyskúšam. Pokiaľ hľadáte nové nápady na svoje zdravé raňajky/jedlá alebo by ste radi s nejakými začali, určite sa po nej poobzerajte.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk
Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára