27. 2. 2017

J. K. Rowling - Fantastické zvery a ich výskyt (originálny scenár)

Keď J. K. Rowlingová oznámila, že napíše scenáre k novej sérii zo sveta Harryho Pottera a pritom sa odrazí od jednej útlej knižky, väčšina fanúšikov bola nadšená. A časť skeptická. Keď vyšlo najavo, že pôvodný scenár vyjde aj v papierovej podobe, situácia sa zopakovala. Musím priznať, že som sa v oboch prípadoch radila medzi skeptikov, no nemohla som sa viac mýliť.

Autorka nám vo Fantastických zveroch odhaľuje svoj svet z úplne novej perspektívy. Dej sa odohráva 50 rokov pred začiatkom Harryho Pottera a tentoraz v Amerike. Popri množstve nových zaujímavých informácií a postáv by sme sa však v priebehu série mali stretnúť i so známymi menami. Séria by mala nielen rozšíriť, ale zároveň i doplniť známy svet. Fantastické zvery a ich výskyt ma jednoznačne presvedčili o tom, že sa na túto jazdu teším, pretože má Rowlingová stále čo povedať.

Prvá časť sa zameriava na objaviteľa a magizoológa Newta Scamandera. Ten sa vracia zo svojej cesty okolo sveta za vzácnymi čarovnými tvormi a zastaví sa v New Yorku. Neplánuje sa zdržať, no všetko zmení náhodná zámena jeho kufra, z ktorého unikne niekoľko fantastických zverov. Aby som citovala anotáciu, "v tomto veľkolepom rozprávaní o priateľstve, mágii a zmätkoch sa stretneme s mnohými pozoruhodnými postavami a prežijeme plno dobrodružstiev".

V prípade prvého dielu veľkolepé dobrodružstvá nie sú práve najvýstižnejší opis, predsa len neponúka najnapínavejší príbeh všetkých čias. Vôbec to však nie je na škodu. Okrem objavovania nových zákutí môjho obľúbeného sveta som si film užila tiež kvôli špecifickej a očarujúcej atmosfére, sympatickým a jedinečným postavám, príjemnému humoru a výborným hereckým výkonom. (Môj absolútny favorit je geniálny Eddie Redmayne v hlavnej úlohe.) Predpokladám, že je všetkým jasné, že podľa mňa jednoznačne stojí za to pozrieť si film... Ibaže čo samotný scenár?

Prvá dôležitá otázka znie - má zmysel, že vyšiel v papierovej podobe? Podľa mňa áno. Filmy o Harrym Potterovi boli alternatívnym spracovaním kníh, no v tomto prípade samotná autorka rozširuje svoju knižnú sériu novým spôsobom a je fajn, že si fanúšikovia môžu Fantastické zvery pridať do svojej knižnej zbierky. Dobrou správou pre všetkých zberateľov je, že je kniha vnútri krásne graficky spracovaná.

Druhá, možno ešte dôležitejšia, otázka znie - oplatí sa prečítať si aj scenár? Za mňa je odpoveď opäť áno (najmä v prípade, že sa vám aspoň trochu páčil film). Osobne ma fascinovala možnosť opäť si "v pokoji" vychutnať dej, všimnúť si nové súvislosti a drobnosti, hľadať náznaky Rowlingovej štýlu v inom druhu textu, sledovať, čo je v scenári dané a koľko dotvoria samotní herci či celkové vizuálne spracovanie...

Fantastické zvery a ich výskyt - originálny scenár možno nie je publikácia, bez ktorej sa nezaobídete, ale určite poteší každého fanúšika Harryho Pottera. A pokiaľ je tu niekto, kto si nie je istý, či dať šancu novej magickej ére (či už v podobe filmu alebo scenáru)... Prosím, neváhajte. Naozaj to stojí za to.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk
Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka & citácia z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára