8. 9. 2017

Zo života knihomoľa: Vo víre jazykov

I keď sa leto už skončilo, moje predĺžené voľno trvá do 25. septembra (a potom hurá na vysokú...). Jeden by si myslel, že využijem príležitosť a budem čítať ako šialená, no namiesto toho mám akýsi čitateľský útlm. Pomaly sa však začítavam do knihy Svišť od Johna Grishama, ktorá tento mesiac vychádza vo vydavateľstve Ikar. Od tohto svetoznámeho autora som zatiaľ čítala iba jednu knihu a tá ma veľmi neoslovila, ale povedala som si, že neuškodí dať mu druhú šancu a stratiť pritom nejaké ďalšie ilúzie o súdnictve (čo sa mi podarilo už po niekoľkých percentách). O tom, ako sa mi kniha (ne)zapáči sa určite dočítate v recenzii. Čítali ste od Grishama niečo? Aký máte na jeho tvorbu názor?

Svoj voľný čas sa zároveň snažím využívať aj trochu užitočne - učením cudzích jazykov. Myslím si, že je zbytočné tu bľabotať o tom, aká je znalosť cudzieho jazyka dôležitá a že je veľmi nápomocné, keď v danom jazyku začnete pozerať filmy/seriály alebo sa pustíte do čítania kníh. Ja som okrem týchto spôsobov prepadla navyše aplikáciám určeným na výučbu jazykov. (Čo si budeme nahovárať, najmä jednej z nich, Duolingu.) A práve o jazykových appkách bude dnes reč.

Duolingo možno poznáte podľa toho roztomilého zeleného vtáčika na logu či z rozprávania známych. Sama som túto appku registrovala dávno predtým, ako som sa odhodlala stiahnuť si ju. Spočiatku som sa s Duolingom skúšala učiť španielčinu od začiatku a precvičovať si nemčinu aj mimo hodín Nemčiny pre začiatočníkov. Hoci je možnosť začať s hocijakým jazykom nepochybne lákavá, osobne sa mi viac osvedčilo využívať ho na rozširovanie a precvičovanie jazyka, ktorý som už do istej miery ovládala - ruštiny. Keďže Duolingo ponúka možnosť urobiť si zaraďovací test, aby ste zistili na akej úrovni momentálne ste a ktorou lekciou máte pokračovať, netreba sa obávať, že by ste sa nudili.

Okrem krásnej grafiky ma na Duolingu baví, že ponúka rôzne druhy cvičení (môžete rozprávať, počúvať, samostatne prekladať vety či ich skladať z rozhádzaných slov...) a že je prístup ku kompletným kurzom úplne zadarmo. Iste, pokiaľ si nezaplatíte premium verziu, budete sa občas musieť prekliknúť cez nejakú tú reklamu, čo je podľa mňa iba malá daň.

Asi jedinou - za to pre niektorých priveľkou - nevýhodou Duolinga je to, že neexistuje slovenská verzia. Česká síce áno, no poskytuje len kurz angličtiny. Aby ste sa mohli pustiť do učenia iného jazyka, potrebujete veľmi dobre ovládať angličtinu.

Možno viete, možno nie, ale na vysokej škole budem študovať angličtinu a fínčinu v odbore tlmočníctvo-prekladateľstvo. Rozhodla som sa pred začiatkom semestra priučiť aspoň niečo po fínsky a práve vtedy som zistila, aký je Duolingo poklad. Duolingo totiž kurz fínčiny neposkytuje. Okej, ste zmätení, pokračujem: Duo kurz fínčiny neposkytuje, takže som sa musela obzerať po iných alternatívach a ukázalo sa, že nájsť nejakú vhodnú nie je jednoduché.

Začala som s Learn Finnish od Mondly. Táto appka funguje na podobnom princípe ako Duo, hoci nemá také pekné prostredie. Bohužiaľ, bez platenia sa dostanete iba k úvodnej lekcii a potom k náhodným denným lekciám. Čoskoro som teda musela hľadať ďalej.

Pristavila som sa pri Simply Learn Finnish. Táto aplikácia ponúka zoznam fráz, ktoré si môžete rozkliknutím preložiť do fínčiny a nechať prečítať, jednoduché kvízy z menších tematických celkov formou výberu z možností a "flash cards". Žiadna možnosť písať či nebodaj hovoriť. Osobne som si teda k tabletu vzala do ruky aj pero a papier a rozhodla som sa appku aspoň trochu využiť. Hovorím trochu, pretože zadarmo sú dostupné iba tri začiatočnícke lekcie a potom niekoľko s témou "cestovateľské základy" - čo nie je práve môj cieľ. Pre lekcie iného zamerania by som musela platiť. Zatiaľ sa teda venujem tým niekoľkým užitočným lekciám, no onedlho budem musieť zahájiť ďalšie pátranie na Google Play... Ach jaj. Tipy sú vítané.


Každopádne, to je z môjho osobného jazykového okienka všetko. Ste na rade: Máte radi učenie cudzích jazykov? Ktoré jazyky ovládate a ktoré by ste sa chceli naučiť? Aké sú vaše skúsenosti s výučbovými aplikáciami?

Neliss
obálky z bux.sk, logá z Google Play

8 komentárov:

 1. Neviem či poznáš Memrise? :D No ako mne nesadlo tak ako duo, ale je tam oveľa viac jazykov (tiež sa snažím začať učit nejaké základy pred Dánskom).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nepoznám, takže ďakujem za tip. :) Hah, tak to máš tiež určite zaujímavý program, ale určite sa ti každá fráza, čo sa stihneš naučiť, zíde.:D

   Odstrániť
 2. Sekundujem Memrise :D Mne sa na Duolingu nepáči, že vôbec nevysvetľuje gramatiku - viem, že to je pointa, naučiť sa prirodzene, ale Duolingo sa viac osvedčí v prípade, že už máš slovnú zásobu aj gamatické info a chceš iba cvičiť stavanie dlhých viet. Čiže skús Memrise, tam je oficiálny obsah s nahrávkami + obsah vytváraný používateľmi a dá sa tam nájsť aj slovíčkarenie aj gramatika aj stavba viet :P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super, pozriem sa na to, znie to ako to, čo hľadám.:D S tým duom a nedostatkom gramatiky si to vystihla, preto som tam aj skončila pri rozvíjaní ruštiny... Alternatívne sa teda ešte môžeš naučiť nejakých tých pár viet z nového jazyka a zistiť, aký máš z neho pocit a či sa ti ho chce učiť.:D

   Odstrániť
 3. Nedá mi nekomentovať, chcem viacej takýchto článkov a kľudne by si mohla pridať aj sem tam nejaký článok zo života proste, že ako prebiehali príjimačky, aké máš pocity pred vysokou, chápeš sem tam aj čosi zo života zdieľať (ale to som len ja, každopádne by som sem tam nejaké články takého typu určite uvítal) jazyky momentálne ešte stále fičí franina a tú používam hlavne quizlet - možno som ti to už dakedy spomínal - je to taká appka, kde si robíš vlastné sety a potom sa ich učíš a máš aj dosť veľa možností ako - uprednostňujem ho pred vyššie uvedenými aplikáciami lebo tam mi príde, že zbytočne veci naťahajú a proste dlho to trvá. Mne osobne viac vyhovuje, keď sa len naučím čo slovo znamená a potom sa už len snažím viac a viac vystavovať jazyku, až to slovo vidím hlavne použité v kontexte. Takže za mňa top appka určite Quizlet. Je pravda, že musí človek byť viac proaktíny teda si vytvárať sám veci, ale zas takto si to môžeš robiť svojím tempom a podľa seba, aj si tam dať veci, čo tebe prídu relevatné. A s Quizletom používam vždy ešte nejaký dobrý slovník či už collinsdictionary.com , wordreference.com, dict.com, linguee.com kde sú vždy aj idiómy, frázy a kolokácie pri danom slovíčku. A viem že dict.com a linguee.sk majú aj fínčinu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka za komentár.:) Na články "zo života" mám práve túto rubriku a nájde sa ich v nej dosť, ale určite do nej neplánujem pridávať úplné denníčkové záznamy. :D
   Inak ďakujem za tip(y), zapamätám si.:D No mne popravde skôr vyhovujú také tie lákavé & interaktívne appky ako Duo.:)

   Odstrániť
 4. Diki za tip! duolingo vyskúšam. lepšie ako hrať dokola aby ti nespadla loptička - je precvičovanie angličiny 8D

  OdpovedaťOdstrániť