30. 3. 2018

Adriana Sklenaříková-Karembeu - Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top

Svetoznáma topmodelka slovenského pôvodu Adriana Sklenaříková-Karembeu napísala knihu o zdravom životnom štýle, po ktorej budú podľa mňa ľudia siahať prevažne z dvoch dôvodov: a) lebo je to Adriana Sklenaříková, b) lebo ide o zdravý životný štýl. Ja sa jednoznačne radím do druhej kategórie, ale ubezpečujem vás, že v oboch prípadoch dostanete, čo ste chceli.

Veď predsa Adriana "v tejto knihe prináša kľúč k pestrej a vyváženej strave, predstavuje cvičenie vhodné pre každého, prezrádza niečo o umení dobrého spánku aj dobrého zobúdzania a ponúka rozličné finty, ktorými potešíte svoje telo i dušu… Skrátka, bez akýchkoľvek módnych vplyvov a s chytľavou dávkou humoru sa s vami podelí o svoje sny, predstaví vám svoj pohľad na svet, v ktorom hľadá predovšetkým krásu, a porozpráva aj o tom, ako sa angažuje a pomáha druhým. Spoznáte ju takú, aká naozaj je, bez príkras a pretvárky." 

Kniha začína veľmi chytľavým úvodom, v ktorom Adriana prezradí niečo o sebe, o svojich úmysloch a hlavných životných zásadách. Osobne som bola milo prekvapená, ako rýchlo si získala moje sympatie a tiež tým, že neprezentuje žiaden obmedzujúci šialený režim. Práve naopak - všetko je v prvom rade o harmónii a láskavosti k sebe samému.

"Sem-tam príde moment, keď to človek nezvláda, ale to nič. Dôležité je uchovať si dlhodobý smer a púšťať sa ním podľa svojich možností, svojím tempom."

V ďalšej časti sa venuje zdravému stravovaniu. Kvitujem, že má o danej tematike očividne naozaj dosť naštudované a zároveň svojim čitateľom posúva stráviteľné základné informácie. V niekoľkých kapitolách sa jej podarilo zhrnúť všetky hlavné fakty a zásady, podeliť sa o vlastné skúsenosti, humorné príbehy a pár receptov. Za seba síce musím povedať, že máme pomerne odlišné chuťové bunky a že som sa nič nové nedozvedela, no teším sa z každej knihy, ktorá nehlása kopu bludov a neospevuje rôzne extrémne prístupy. Jediné, s čím vyslovene nesúhlasím sú jej (podľa mňa) prehnané obavy z tých "hnusných chemikálií a pesticídov", poznáte to.

"Naše telo je dômyselný stroj, ktorý potrebuje množstvo živín, vitamínov, tukov, sacharidov, bielkovín, aby čo najlepšie fungoval a neopotreboval sa predčasne."

Ďalší na rade je pohyb - nemenej dôležitá súčasť zdravého životného štýlu. Adriana najprv trefne zhrnie, že si každý musí nájsť "to svoje" a potom podrobne predstavuje svoje vlastné návyky a dokonca podrobne opisuje zostavy cvikov. Ak hľadáte inšpiráciu, tieto kapitoly sú niečo pre vás. Musím však poznamenať, že pre mňa je jej konkrétny spôsob cvičenia príliš jednotvárny a jej frekvencia tréningov asi nebude celkom pre "bežných smrteľníkov", takže aj u vás zrejme pôjde maximálne o voľné inšpirovanie sa. Našťastie sa  kniha ani nesnaží silou-mocou byť niečím iným.

"Ponaučenie: Nikoho a nič nenapodobňujte."

Moja obľúbená je jednoznačne posledná časť knihy, ktorá rieši "ten zvyšok", čiže ako byť v živote naozaj šťastným a spokojným človekom, ktorý si dni nenecháva ujsť pomedzi prsty. (Všetci predsa vieme, že len jedlo a cvičenie na to nestačia, akokoľvek výrazne ovplyvňujú kvalitu nášho života.) Táto časť bola napísaná skutočne s rozumom i citom a ešte aj pre mňa - dosť veľkého skeptika, keď príde na motivačné kecy - pôsobila ako pohladenie po duši. Palec hore.

"Neúspech pomáha rásť, zlepšovať sa, cibriť poznanie seba samého cez učenie sa z vlastných chýb."

Ako som už naznačila, v knihe sa v ideálnom pomere miešajú fakty a všeobecné zásady s Adrianinými osobnými skúsenosťami a zábavnými historkami z jej života. Reč príde aj na jej detstvo na Slovensku, pričom nechýba ani zopár tradičných receptov.

"Neuzatváram sa pred ľuďmi, mám stále chuť rásť, meniť sa, byť lepším človekom. Naozaj verím, že je to cesta, ktorá vedie k šťastiu."

Aby som to zhrnula, Adriana rozhodne vie, o čom hovorí a na pomerne malom rozsahu prezradí svojim čitateľom všetko dôležité o starostlivosti o zdravie aj dušu s kopou praktických tipov a trikov a ponúkne i náhľad do svojho osobného života. Ja som sa síce nedozvedela nič nové, ale v dnešnej dobe preplnenej pofidérnou literatúrou o tejto téme a prázdnymi motivačnými rečami ide rozhodne o jednu z tých lepších publikácií. Ak vás teda Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top zaujalo, knihu vám určite odporúčam.

"Na zmenu a nové osožné návyky nie je nikdy neskoro."

Internetové kníhkupectvo BUX.sk
Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka & úryvok z anotácie z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára