31. 3. 2018

Dvojitý knižný súhrn: Február & marec 2018

Prečítala som:

Vo februári...
...9 kníh, z toho 5 v angličtine, 3 v slovenčine, 1 v češtine a 0 v ruštine:

1. J. K. Rowling: Skvelý život - sj - minirecenzia
2. Amie Kaufman & Jay Kristoff: Gemina (#2) - aj
3. Lesní lišky a další znepokojivé příběhy - čj
4. Anand Dilvar: Otrok - sj - recenzia
5. Virginia Boecker: Lovkyňa čarodejníc - sj - recenzia
6. Kasie West: Love, Life and the List - aj - minirecenzia
7. Ashley Poston: Geekerella - aj
8. Andy Weir: Artemis - aj - minirecenzia
9. *Emily Brontë: Wuthering Heights - aj*

V marci...
...7 kníh, z toho 6 v angličtine, 1 v slovenčine, 0 v češtine a 0 v ruštine:

1. Charlotte Brontë: Jane Eyre - aj
2. Thomas Hardy: Far From the Madding Crowd - aj
3. *Oscar Wilde: The Picture of Dorian Gray - aj*
4. Oscar Wilde: The Importance of Being Earnest - aj
5. G. B. Shaw: Widowers' Houses - aj
6. Adriana Sklenaříková-Karembeu: Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top - sj - recenzia
7. Virginia Woolf: To The Lighthouse - aj

Február bol z väčšej časti fajn. Mala som voľno od školy, čas a chuť čítať... Čo viac si môže človek priať. Trošku som sa motivovala do života prostredníctvom vydarených kníh Skvelý život a Otrok, zaspomínala som si na typické YA spred pár rokov pri knihe Lovkyňa čarodejníc a prečítala aktuálne kúsky svojich obľúbených autorov, teda Love, Life and the List od Kasie West a Artemis od Andyho Weira (kliknutím na jednotlivé názvy sa dozviete viac).

Nenechala som si ujsť ani pokračovanie výborného Illuminae, Gemina. Zo začiatku sa mi kniha zdala trošku slabšia ako jednotka a chvíľu mi trvalo, kým som sa začítala, ale POTOM... Potom to už bola jedna veľká akčná jazda s perfektnými postavami, neuveriteľnou zápletkou & šokujúcimi zvratmi. Viac o mojom nadšení zo série tu.

Podarilo sa mi tiež zoznámiť so žánrom Finnish Weird prostredníctvom poviedkovej zbierky Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. Niektoré poviedky boli skvelé, niektoré zvláštne a iné dosť zlé, no svoj účel knižka jednoznačne splnila. 

Geekerella sa mi javila ako tuctový romantický príbeh a zo začiatku ma kniha ani veľmi nechytila, no postupne som si ju zamilovala. Autorka totiž ide do hĺbky, podrobne sa vŕta v živote oboch hlavných hrdinov a... Je to sladké. A smutné. A zábavné. A oddychové. Všetko tak akurát. 4,5*.

No a potom som objavila čaro klasiky a zmenila sa na náročného hĺbavého čitateľa, ktorý sa vyžíva v nenáhlivom tempe a dychberúcich rozsiahlych opisoch. Okej, zasmiali sme, tak teraz vážne: začal sa letný semester a priniesol so sebou povinné čítanie. Presnejšie, každý týždeň musím prečítať knihu či dve a pripraviť si ich analýzu. Nastal teda boj s časom, so sebou a absolútny nedostatok normálnych kníh na zozname. Ako ste si možno pri pohľade naň domysleli, venujeme sa britskej literatúre 19-teho storočia. Yay. 

Táto radosť začala vo februári, pokračovala celý marec a ešte ani zďaleka nekončí. Ale aby som nebola úplne nespravodlivá voči chudákovi klasike, môžem vám povedať, že Wuthering Heights, Jane Eyre a The Importance of Being Earnest boli celkom fajn. Far From the Madding Crowd, The Picture of Dorian Gray, Widowers' Houses a To The Lighthouse však zo svojich plánov pokojne vynechajte. Navždy.

V marci sa mi našťastie podarilo vytvoriť si aspoň malý priestor na voľnočasové čítanie a tak som sa stala svedkom toho, ako to dopadne, keď sa svetová topmodelka slovenského pôvodu (to akože Adriana Sklenaříková-Karembeu) rozhodne napísať knihu o zdravom životnom štýle. Prezradím vám, že prekvapivo dobre - Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top môžem odporúčať. Viac sa dočítate v mojej recenzii.


Knihy, ktoré mi pribudli na poličku (nie knihy z knižnice & iba recenzné e-booky):


Za poskytnutie recenzných e-bookov kníh Skvelý život, Otrok a Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top ďakujem vydavateľstvu Ikar. Linky na recenzie nájdete vyššie.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy Lovkyňa čarodejníc ďakujem albatrosmedia. Recenziu už taktiež nájdete na blogu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy Struny času ďakujem vydavateľstvu Slovart. Bohužiaľ sa mi k nej kvôli tomu nešťastnému povinnému čítaniu nepodarilo dostať skôr, no s radosťou hlásim, že som knihu konečne rozčítala a čoskoro bude recenzia.

Nuž a za Lesní lišky a další znepokojivé příběhy veľmi pekne ďakujem Michelle, ktorá proste vie, ako vybrať darček.


Čo zaujímavé ste prečítali v poslednej dobe vy? Máte dostatok času na čítanie? Budem rada, keď sa podelíte v komentároch.

2 komentáre:

  1. Obraz Doaiana Graye jsem kdysi četla k maturitě a souhlasím s tebou - navždy vynechat ze seznamu :D Málem jsem u toho umřela nudou, hlavně v té části, jak na dvaceti stranách popisoval všechny svoje starožitnosti :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Haha hej, to bola aj moja "obľúbená" kapitola.:D

      Odstrániť