15. 9. 2018

Zo života knihomoľa: Čo som zistila pri štúdiu fínčiny

Čoskoro ma čaká druhý rok štúdia prekladateľstva a tlmočníctva v Bratislave. Študujem anglický a fínsky jazyk, pri čom väčšine ľudí nechápavo padá sánka. Preto som si povedala, že by bolo fajn o fínčine niečo napísať. Chcem sa zamerať skôr na učenie fínčiny všeobecne a mimo školy, nie vyslovene na moje štúdium. Keďže sa však tento rok opäť otvára aj môj program, napíšem k škole aspoň dve veci:

-> Ak chcete študovať nový jazyk úplne od začiatku, fínčina nie je zlý nápad. Máme fakt malú katedru, takže je postarané o komornú atmosféru a dosiaľ som nemala s jej zástupcami žiadnu negatívnu skúsenosť, práve naopak (čo je fakt veľká vec). Treba sa však pripraviť na rýchle tempo. Určite si odporúčam začiatkom septembra pozrieť aspoň základnú slovnú zásobu, ktorá vám pri prudkom štarte príde vhod.

-> Ak máte akékoľvek otázky ohľadom školy, angličtiny či fínčiny, pokojne ma kontaktujte. Rada odpoviem a/alebo pomôžem. Stále si totiž pamätám, ako som pred nástupom na výšku (hm, kiežby len vtedy) otravovala svojimi otázkami všetkých naokolo.

Tak a teraz moje zistenia!


- zdroj -
Fínsko-slovenská učebnica neexistuje. A pokiaľ sa nemýlim, tak ani poriadny slovník. (Ale Lingea medzičasom vydala aspoň konverzáciu a prehľad gramatiky.) Čo sa týka učebníc, existuje jedna česko-fínska vhodná aj pre samoukov. Žiaľ, je to ten typ učebnice, v ktorej sa základné témy objavia niekde v štvrtine a predtým na vás vyvalí kopu zbytočnej slovnej zásoby, ktorú sotva ovládate v slovenčine. Okrem toho sa v článkoch pravidelne používajú slovíčka, ktoré nie sú uvedené v prehľadoch za lekciou ani v osobitnom minislovníku - veľa šťastia s dohľadávaním!

Fíni tvoria výučbové materiály, ibaže čisto fínske. Existuje dosť fínskych stránok s cvičeniami, článkami i videami určenými tým, čo sa učia po fínsky. Úplným začiatočníkom to však veľmi nepomôže. Mne momentálne vyhovujú aspoň tieto krátke články.

Pri výučbe fínčiny sa vám zíde angličtina. Keď sa totiž snažíte zdokonaliť vo fínčine pomocou iného jazyka, so slovenčinou veľmi nepochodíte. Ak sa však dokážete učiť cez angličtinu, s trochou snahy si napokon nájdete vhodný online slovník a ďalšie materiály.

Fínčina a švédčina nie sú zameniteľné. Nenechajte sa oklamať tým, že sú to severské jazyky či tým, že sú vo Fínsku oba úradnými jazykmi. Typovo sú úplne odlišné a švédčina je navyše vraj o dosť ľahšia. Fínčina sa gramatikou podobá maďarčine, ale ak si myslíte, že viete jedno = viete druhé, tak to zase nie. Najbližšie má fínčina k estónčine, ak to niekomu pomôže.:)

Nájsť poriadnu appku na výučbu fínčiny je ťažké. Nie, na Duolingu nie je. Niekoľko fajn kurzov nájdete na Memrise a ja osobne som zakotvila pri Learn Finnish Free. Je v nej kopa tematickej slovnej zásoby, ukážkové vety, rôzne kvízy a, nanešťastie, celkom dosť chýb. (Btw, tieto appky existujú aj pre iné jazyky.)

Nájsť fínske videá s anglickými titulkami je ešte ťažšie. No nie nemožné! Zatiaľ som v hlbinách YouTube vyhrabala napríklad vlogy, krátke fínske "komédie" aj vyslovene výučbové videá.

Angličtina je naozaj jednoduchý jazyk. Na strednej mi tvrdili, že je angličtina veľmi zjednodušená, ale pochopila som to až pri fínčine. Prakticky každý gramatický jav má vo fínčine niekoľko komplikovaných, no predsa logických, pravidiel a potom výnimky, ktoré vám nevysvetli nikto, lebo-sa-to-tak-proste-hovorí. Najhoršie sú trojslabičné slová, ktoré si zo zásady robia, čo chcú! Inak áno, fínčina ma veľa pádov a ich používanie je občas záhadou. Na druhej strane rozhodne nemá toľko časov ako angličtina ani zložitú výslovnosť - jupí?

Nič nie je také komplikované, ako sa zdá. Pri väčšine gramatických javov mám najprv pocit, že "toto je priveľa, na toto si v živote nezvyknem", lenže hádajte čo? Postupne prichádzajú ďalšie a niekde v procese si človek zrazu uvedomí, že to, čo riešil predtým už prirodzene ovláda a má iné problémy. Pokiaľ fínčinu študujete naším tempom, zrejme to bude až o pár lekcií neskôr. Pri troche šťastia však ešte pred testom!

Fínčina je vlastne super. Toto je veľmi subjektívne, no mne sa vyslovene páči, ako svojsky a trochu čudne fínčina znie (mimochodom, páčila sa aj Tolkienovi, ktorý údajne pri tvorbe elfských jazykov vychádzal práve z fínčiny). Nehovoriac o tom, že niektoré slovíčka sú priam roztomilé, napríklad kettu - líška, susi - vlk, neiti - slečna. (Čítajú sa tak, ako sú napísané.) Alebo som divná? Hm, na to radšej neodpovedajte.


To je zatiaľ všetko. Budem rada, ak mi do komentárov napíšete, ktoré jazyky sa učíte, ktoré by ste sa chceli učiť a či viete ako znie fínčina.
prekladateľstvo a tlmočníctvo
prekladateľstvo a tlmočníctvo

8 komentárov:

 1. Ze zvedavosti jsem si pustila nějaká videa ve finstine, a taky se mi líbí jak zní :D Jazyky mám moc rada a chtela bych jich jednou umět co nejvic. Aktuálně se učím anglicky a francouzsky a pozítří zacinam se spanelstinou, tak jsem zvedava. ��
  Taky jsem chtela studovat překladatelství, no nakonec jsem si to rozmyslela.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prajem veľa šťastia so španielčinou, budeš sa ju učiť v škole, v nejakej jazykovke či ako?:) Francúzština aj španielčina sú podľa mňa pekné jazyky, určite by som sa aspoň k jednému z nich chcela v budúcnosti dostať.:D

   Odstrániť
 2. Zatial asi ostavam pri romanskych najnovsie tak zabrdam do spaniny a osobne som este uvazoval aj nad madarcinou kedze ten jazyk je tu tak na skok a je uplne z ineho sudka. A mas fakt obdiv odo mna za tu fincinu akoze klobuk dole ze to tak zvladas ono to nie je brnkacka ako romanske jazyky :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Španielčinu mám ako ďalší cieľ. :D Ďakujem. :) Každý jazyk má svoje záludnosti. :D

   Odstrániť
  2. Uvidis urcite ze spanina bude oproti fincine celkom easy :D vo Francuzsku si to ludia davaju ako jazyk na ulievanie :DD

   Odstrániť
  3. Tomu verím, hoci keď chceš ísť nad určitú úroveň, žiaden jazyk nie je taký jednoduchý, ako sa zdá.:D

   Odstrániť
 3. Počas svojho života som sa učila tri jazyky, ale ovládam vlastne len jeden, eh :D Máš môj obrovský obdiv, že si sa do toho pustila a teším sa s tebou, že sa z toho vykľulo dobré rozhodnutie ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nikdy nie je neskoro to zmeniť. :D Ďakujem. <3

   Odstrániť