19. 11. 2019

Predstavujem: Nechaj si to pre seba (Karen M. McManus)

Základné informácie:

Karen M. McManus je americká autorka, ktorej zatiaľ vyšli dve knihy a v roku 2020 ich budú nasledovať ďalšie. Venuje sa YA detektívkam, thrillerom a podobne. V novembri od nej YOLi vydalo v slovenskom preklade už druhú knihu, Nechaj si to pre seba.

"Echo Ridge je malé mesto. Ellery v ňom nežila, no dobre ho pozná. Pochádzala odtiaľ jej teta, ktorá ako sedemnásťročná zmizla bez stopy. O pár rokov nato sa zas mestečko zviditeľnilo vraždou kráľovnej stredoškolského plesu. Dievča našli mŕtve v miestnom strašidelnom zábavnom parku. Ellery sa má teraz pre nečakané problémy nasťahovať do Echo Ridge k starej mame a vôbec ju to neteší.

Malebné mesto skrýva plno tajomstiev. Školský rok sa poriadne nezačal a niekto už vyhlásil lov na kandidátky na kráľovnú plesu. Vyhráža sa zopakovaním hrôz spred piatich rokov. Ako na potvrdenie hrozby zmizne ďalšie dievča.

Ellery dobre vie, čo znamená mať tajomstvo. Má ho jej mama aj stará mama. A čím dlhšie býva v Echo Ridge, tým viac zisťuje, že všetci niečo skrývajú a nie každý udrží jazyk za zubami. V meste však platí jedno: najbezpečnejšie je nechať si tajomstvo pre seba."
(obálka a anotácia z bux.sk)


Prečo ma kniha zaujala?

-> Páči sa mi, že sa v rámci young adult literatúry nájdu asi všetky žánre, takže som sa rozhodla na chvíľku opustiť svoje obľúbené YA fantasy a prečítať si YA detektívku/thriller.

-> Prísľub vražedného plesu? Áno, prosím!

-> Od autorky už predtým vyšla v slovenčine kniha Jeden z nás klame, ku ktorej som sa však nikdy nedostala, hoci vyzerá zaujímavo - tentoraz som sa rozhodla tento scenár nezopakovať.


Čo som sa dozvedela potom?

-> Karen M. McManus je vlastne dosť produktívna autorka a všetky jej knižky sú žánrovo trochu vážnejšie. V roku januári 2020 jej vyjde pokračovanie knihy Jeden z nás klame s názvom One of Us Is Next a v decembri 2020 zase YA mystery kniha The Cousins.

-> K obom svojím knihám vytvorila zoznamy pesničiek, ktoré pri písaní dookola počúvala. Tu nájdete playlist k Jeden z nás klame a tu zase k Nechaj si to pre seba. (Guns N' Roses! Foo Fighters!... Taylor Swift?)

-> Karen mala odmalička rada knihy plné záhad a napätia. Vraj ju to prirodzene ťahá k temným témam a rada premýšľa, ako by ľudia reagovali v nejakej desivej či mätúcej situácii. Na druhej strane ako protiváhu využíva nádej a humor.

-> Z príbehu Nechaj si to pre seba bude možno film a z Jeden z nás klame bude možno seriál!

-> Začínajúcim spisovateľom by autorka poradila v prvom rade spojiť sa s ďalšími spisovateľmi, ktorí sú v rovnakej fáze písania/vydávania knihy.


Čo ďalej? 

Ak sa chcete o autorke a jej knihách dozvedieť viac, určite navštívte jej oficiálny web.
Ak vás zaujíma slovenská edícia, zamierte na bux.sk.
Knihu si môžete samozrejme pridať na goodreads.
+ Čoskoro zverejním recenziu.


Čítali ste niečo od autorky/chystáte sa? Máte skúsenosti s YA detektívkami či thrillermi?

2 komentáre:

  1. Vypadá to moc dobře. A též jsem si chtěla přečíst Jeden z nás lže, ale nedostala jsem se k tomu. :D

    OdpovedaťOdstrániť