22. 11. 2021

Práve čítam #12: Anna Todd - Najtemnejší Mesiac (#2) + minirecenzia

0%:

Najtemnejší mesiac je druhý diel romantickej trilógie Hviezdy od známej americkej spisovateľky Anny Todd (áno, to je tá, čo napísala After). Séria sa venuje príbehu lásky masérky Kariny, ktorej otec je armádny generál, a mladého traumatizovaného vojaka Kaela.

Osobne som jednotku čítala hneď po vydaní a napriek výhradám (viac v recenzii) ma čítanie zabavilo dosť na to, aby som siahla po pokračovaní. (Žeby bola autorka predsa len čarodejnica, ako som odhadovala v tomto príspevku?)

Mimochodom, za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar! Ak by ste sa o knihe chceli dozvedieť viac alebo si prečítať ukážku, zamierte na bux.sk.

A teraz už poďme spolu zistiť, či sa dvojka oproti jednotke zlepšila.


27%:

Keďže ide o romantickú trilógiu o rovnakej dvojici, asi môžem prezradiť, že sa v závere prvého dielu vyskytli medzi holubičkami isté komplikácie (veď o čom by to inak bolo). Dvojka na tento záver plynule nadväzuje a ak by ste medzičasom načrtnutú zápletku vypustili z hlavy, rýchlo vám ju pripomenie. Akurát úplne prvá kapitola sa odohráva v inom čase ako zvyšok deja - v budúcnosti - a rozhodne vzbudila moju zvedavosť.

Naďalej platí, že prostredie vojenského mesta a celkovo témy týkajúce sa armády považujem za zaujímavé a mám rada Karinu ako hlavnú hrdinku. Nechápte ma zle, určite bude mnohých iritovať, ale ja sa s jej prílišným premýšľaním, večným stresovaním a nedôverčivosťou dokážem až príliš dobre stotožniť.


43%:

Teraz si neviem spomenúť, či sme Kaelov pohľad mali aj v jednotke, no hlásim, že minimálne v dvojke je. Inak sa tu teda striedajú rozľútostené vnútorné monológy trápiacich sa holubičiek s rozhovormi jednej holubičky s vedľajšou postavou o druhej holubičke. Uf! V tomto bode ma viac zaujímajú vedľajšie postavy. Na druhej strane som sa s knihou iba na chvíľu zvalila na posteľ a už som skoro v polovici, čiže sa naozaj číta rýchlo.


56%:

Fúha, je to síce krátke, ale neverím, že až toľkoto trvalo, kým došlo na prvú poriadnu spoločnú scénu Kariny a Kaela.


75%:

Práve som si uvedomila, že tento diel vlastne nie je vyslovene romantický či plný horúcich scén, keďže si tí dvaja musia najprv čo-to vyriešiť. Neviem, či je to ideálne v romantickej literatúre, no mne to neprekáža. Okrem vojenského prostredia ma totiž na knihe jednoznačne najviac baví sledovať ostatné postavy očami tých hlavných a spolu s rozprávačmi sa občas zamýšľať nad životom a spoločnosťou. Čím chcem komplikovane povedať, že autorka do textu prepašovala viacero trefných poznámok a myšlienok, pri ktorých som si povedala "áno, presne". I keď práve nešpecifické, a predsa jasné narážky na istého prezidenta som nevidela prichádzať.

  

100%:

Nemôžem si pomôcť, táto trilógia na mňa pôsobí ako jedna dlhšia kniha, ktorá je náhodne rozdelená na tri časti tak, aby mali vždy otvorený koniec. Veď toto bol len úryvok bežnej romantiky a zase sme sa nedozvedeli žiadne podrobnosti. Ani tá prvá kapitola z budúcnosti sa nevysvetlila. Súčasne však musím dodať, že tento konkrétny úryvok príbehu Kaela a Kariny mi sedel viac ako predchádzajúci. A myslím, že by som sa nebránila čítaniu trojky.


VERDIKT aka MINIRECENZIA: Druhý diel tejto romantickej trilógie plynule nadväzuje na koniec prvého a venuje sa životu masérky Kariny a vojaka Kaela po tom, čo tajomstvá zásadne narušili ich rozvíjajúci sa vzťah. Prvý diel bol podľa očakávania plný flirtovania, spoznávania sa, horúcich scén a, samozrejme, drámy. Dvojka je skôr o dvoch ľuďoch, ktorí nevedia, čo by bolo správne, neúspešne sa snažia držať si od seba odstup a popritom sa naťahujú.

Vďaka tomu, že tradičnej romantiky tu trochu ubudlo, ostalo viac priestoru pre skúmanie charakterov Kaela a Kariny ako jednotlivcov, zaujímavé dilemy vedľajších postáv či zabŕdnutie do relevantných tém. Autorka do textu šikovne prepašovala niekoľko trefných a podnetných úvah týkajúcich sa nielen armádneho života (s ktorým má skúsenosti, keďže je jej manžel vojak), ale aj toho bežného. Práve takéto detaily pôsobia značne osviežujúco. Na druhej strane by bolo zbytočné tváriť sa, že je v popredí niečo iné ako vzťah Kaela a Kariny s ich dramatickými, chvíľami priam detinskými interakciami. Nehovoriac o tom, že je štýl písania miestami neohrabaný, hoci stránky plynú rýchlo.

Jednotka i dvojka pritom pôsobia ako náhodne oddelené časti jedného rozsiahlejšieho príbehu - a ten príbeh je maximálne oddychový a nevyčnieva z priemeru. Podľa vašich preferencií vám jeden kúsok môže sadnúť viac ako druhý, no celkovo platí, že ak sa vám jednotka nepáčila vôbec, s dvojkou budete len strácať čas. Ak vás však na jednotke aspoň niečo oslovilo, môžete plynule pokračovať. Ja obe knihy vnímam ako guilty pleasure materiál, ibaže toto pokračovanie sa mi predsa len pozdávalo viac ako prvý diel, preto mu udeľujem opatrné 3*.


 Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť tohto príspevku.

obálka z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára