10. 5. 2014

Lauren Oliver - Panika

Panika je jednodielny contemporary príbeh od skvelej autorky Lauren Oliver, ktorá napísala Before I Fall a Delirium, ale to väčšine z vás zrejme ani nemusím hovoriť. Kniha bola spomínaná viac než dosť a vďaka CooBoo je dostupná už aj v češtine a slovenčine.

(To by som však nebola ja, keby mi hrozne dlho netrvalo buď čítanie, alebo - v tomto prípade - napísanie recenzie.)

Panic began as so many things do in Carp, a dead-end town of 12,000 people in the middle of nowhere: because it was summer, and there was nothing else to do.
Heather never thought she would compete in Panic, a legendary game played by graduating seniors, where the stakes are high and the payoff is even higher. She’d never thought of herself as fearless, the kind of person who would fight to stand out. But when she finds something, and someone, to fight for, she will discover that she is braver than she ever thought.
Dodge has never been afraid of Panic. His secret will fuel him, and get him all the way through the game, he’s sure of it. But what he doesn't know is that he’s not the only one with a secret. Everyone has something to play for.
For Heather and Dodge, the game will bring new alliances, unexpected revelations, and the possibility of first love for each of them—and the knowledge that sometimes the very things we fear are those we need the most.

Tvorbu Lauren Oliver zbožňujem, či už sa jedná o jej dystopickú trilógiu alebo contemporary Before I Fall. Áno, hlavne Delírium malo svoje muchy, no napriek tomu sa mi jej príbehy dokázali dostať pod kožu. Navyše, Lauren píše svojsky, rozoznateľne a perfektne. Na Paniku som sa teda pochopiteľne dosť tešila, a hoci ma niektoré horšie recenzie trochu schladili, neporadilo sa mi úplne zbaviť očakávaní.

Výsledkom bolo najmä spočiatku sklamanie. Nápad s Panikou aka šialenou hrou bol zaujímavý, ale nie prevratný a čo sa týka realistickosti rôznych detailov... To je pre mňa dosť ťažké posúdiť, no plne uveriteľné vždy neboli.

Postavy? Tie boli skutočne rozmanité, ľudské a nie vyslovene kladné, čo je výrazné plus, ibaže som si ich zároveň akosi nedokázala obľúbiť, najradšej som mala asi Heather, no medzi moje obľúbené postavy by som ju aj tak nezaradila. Navyše som občas bola na pochybách o ich správaní a reakciách.

Skrátka, dlho som bola poriadne rozpačitá - štýl písanie bol fajn, dej tiež, bola tam akcia. Lauren sa tentoraz vyhla presladeným romantickým scénam, láska bola v úzadí, čo je skvelé, lenže... Väčšina knihy ma jednoducho nestrhla, zdala sa mi taká priemerná.

Potom nastal obrat a niekde v poslednej štvrtine sa mi kniha zrazu začala páčiť. Prestala som rozmýšľať nad jej negatívami, poriadne som sa začítala a nechala sa strhnúť. Laurenin osobitý štýl písania sa akoby zvýraznil a celý príbeh už tradične ukončila pekným posolstvom...

Keď som Paniku dočítala, vedela som, že hoci by to možno bolo správne, nechcem jej dať iba 3 hviezdičky. Namiesto toho som jej teda udelila 3.5 hviezdičky a odporúčam ju. Ak ste fanúšikmi autorky alebo vás zaujala, prečítajte si ju. Možno vás strhne od začiatku, možno vôbec, no šancu si zaslúži. Len si dajte pozor na prehnané očakávania, aby ste nedopadli ako ja.


Anotácia a obálka z goodreads.com
Autorka hviezdičiek: MAKY.OREL

6 komentárov:

 1. Páčila sa mi asi tak isto ako tebe, možno o kúsok viac. Ale tiež som asi trochu zaujatá, leb štýl písania Lauren Oliverovej zbožňujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som rada, že nie som jediná s podobným názorom.:) Ona je skrátka super.:)

   Odstrániť
 2. Keď sa to tebe, čo autorku zbožňuješ, najprv nepáčilo, tak pochybujem, že by sa to páčilo mne :D
  Inak, pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno práveže áno.:D Ťažko povedať.:D
   Ďakujem.:)

   Odstrániť
 3. Suhlasím ani mna tá kniha moc neočarila ale dala sa no taký priemer :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jop, ako som už spomínala, čakala som proste viac.:D

   Odstrániť