25. 9. 2016

John Grisham - Osamelý strelec

Meno John Grisham som už dlhšie zbežne registrovala, predsa len ide o svetoznámeho autora s množstvom fanúšikov. Thrillery síce čítam skôr príležitostne, no anotácia jeho najnovšej knihy ma úprimne zaujala a tak som sa rozhodla dať pánovi Grishamovi šancu.

Zoznámte sa s právnikom Sebastianom Ruddom. Namiesto kancelárie má dodávku s nepriestrelnými sklami, wi-fi a barom. Namiesto firmy a zamestnancov má ozbrojeného šoféra, bodyguarda a dôverníka v jednom. Bez zbrane z bytu prakticky nevychádza.

Problém je v tom, že hoci má každý právo na spravodlivý proces, od niektorých ľudí sa všetci právnici radšej držia ďalej... Až na Sebastiana Rudda. Ten neustále bojuje s všadeprítomnou nespravodlivosťou, skorumpovanosťou a pritom sa vysmieva všetkým pravidlám.

Anotácia hovorí, že "Sebastian Rudd je jednou z najvýraznejších, najvýstrednejších a najživšie pôsobiacich postáv tohto autora. Drsný, vtipný a napínavý, taký je príbeh Osamelého strelca z pera majstra právnického trileru".

Ako som už spomenula, Osamelý strelec je moja prvá kniha od autora, takže ju nedokážem porovnať s jeho predchádzajúcou tvorbou. Bohužiaľ, neviem, či nebude aj posledná...

Mám rada aspoň trochu netypických hrdinov a taký Sebastian skutočne je - inteligentný, sarkastický, svojrázny, tvrdohlavý a zásadový. Nie je síce ani zďaleka svätý, no často ako jediný hľadá skutočnú pravdu. Ide o originálnu, dobre vykreslenú postavu. Mám však pocit, že v príbehu figuruje skôr ako spojka medzi jednotlivými prípadmi a ako osobnosť nemá až toľko priestoru, koľko by si zaslúžil. Čo sa týka vedľajších postáv (Sebastianovi klienti, rodina, jeho pravá ruka), tie dostali len veľmi obmedzený priestor.

Moju pozornosť si získal tiež námet. Osobne som sa zatiaľ nestretla so žiadnym thrillerom z právnického prostredia, takže ma zaujal náhľad do amerického súdneho systému i jeho odvrátenej strany. Pokiaľ pre vás toto nie je ničím novým, možno vás oslovia práve Sebastianovi netypickí chránenci. Kniha v tomto smere čitateľa doslova postrkuje k zamysleniu.

Každý schopný námet a hlavná postava však vyžadujú jedno: skvelý DEJ. A práve ten v Osamelom strelcovi viac-menej chýbal. Príbeh začína ako jednoduché rozprávanie o jednotlivých procesoch. V druhej polovici sa začne prelínať niekoľko prípadov a zamotá sa do toho i Sebastianov súkromný život. Autorov štýl písania prechádza skôr do úderných čistých dialógov, objaví sa dokonca isté prekvapenie a trocha akcie... Ale ani zďaleka nie toľko, koľko by som očakávala od románu a thrilleru. Taktiež záver na mňa pôsobil akosi unáhlene a anti-klimaticky.

Na internete som sa stretla s názorom, že by kniha fungovala skôr ako poviedková zbierka a musím s tým súhlasiť - predsa len, Osamelý strelec má potenciál, výraznú hlavnú postavu a číta sa rýchlo, keď si už človek ku knihe sadne. Za to ako klasický thriller pre mňa príbeh jednoducho nefungoval a nemôžem si pomôcť, cítim sa trochu oklamaná, preto som sa po dlhšom premýšľaní rozhodla udeliť mu 2,5*. Napriek tomu nejde o vyslovene zlú knihu, takže ak vás zaujíma právo a súdne procesy alebo ste skrátka zvedaví na autorovu tvorbu, môžete jej dať šancu, možno vám sadne viac ako mne.


Internetové kníhkupectvo BUX.sk
Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára