13. 2. 2016

Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt - Učeň (#2)

Možno si spomínate, že Temné tajomstvá ma veľmi príjemne prekvapili - konečne som narazila na detektívku, ktorá si ma naozaj získala! (Viac v recenzii.) A nielen to, vďaka záveru knihy som navyše netrpezlivo čakala na pokračovanie...

Pochopiteľne, nový diel = nový prípad. Zároveň však v knihe veľkú úlohu zohrávajú i odhalenia a vzťahy z jednotky, preto vám odporúčam sériu čítať chronologicky.

Špeciálny vyšetrovací tím na čele s Torkelom sa tentoraz zaoberá sériou brutálnych vrážd žien. Všetko nasvedčuje tomu, že páchateľ napodobňuje psychopata Edwarda Hindeho, ktorý je už dlhé roky za mrežami. O Hindeho zatknutie sa kedysi postaral práve policajný psychológ Sebastian Bergman, no po predchádzajúcich udalostiach s ním už členovia tímu nechcú mať nič spoločné.

Napriek ich nevraživosti je však Sebastian odhodlaný zapojiť sa do vyšetrovania. Má svoje dôvody - je to preňho jediný spôsob, ako sa dostať bližšie k svojej dospelej dcére Vanji, o ktorej existencii doteraz netušil a ktorá ho neznáša. (spoiler k prvému dielu)

Vraždy medzitým pokračujú a všetko sa ešte väčšmi skomplikuje, keď vyjde najavo, že je Sebastian s prípadom spojený oveľa viac, ako by ktokoľvek čakal.

Rovnako ako Temné tajomstvá, aj Učeň sa vo veľkej miere sústreďuje na postavy. Niekto môže tvrdiť, že sa kniha dostatočne nevenuje samotným vraždám, vyšetrovaniu, že je v nej málo akcie či napätia. Podľa mňa má skrátka iné kvality a svojský prístup autorov mi maximálne vyhovuje.

Ako asi viete, hlavnou postavou série je Sebastian Bergman. Jeho skvelá kariéra odborníka je už dávno minulosťou. Teraz je z neho jednoducho protivný, zúfalý a sebecký chlap, ktorému by ste občas (či skôr každú chvíľu) najradšej vrazili, pretože sa správa a rozhoduje úplne nemožne. Jeho správanie však vysvetľuje (a do istej miery hádam i ospravedlňuje) to, čím si prešiel v minulosti. Sebastiana možno nebudete mať radi, no čítať o ňom je prinajmenšom zaujímavé.

Tentoraz navyše dostanú viac priestoru policajti z vyšetrovateľského tímu, do ktorého sa Sebastian chce stoj čo stoj pridať. Vanja, Torkel, Ursula, Billy - všetci na mňa v tejto knihe pôsobili ešte ľudskejšie ako predtým a oveľa viac som si ich obľúbila. Bavili ma ich interakcie a bavilo ma sledovať, ako na rôznych ľudí vplýva takáto práca, ako sa prelína s ich bežným životom.

Vraždy možno nie sú jediné, čo sa v príbehu rieši, no neobávajte sa, autori si nezabudli vymyslieť vydarenú zápletku. Oproti Temným tajomstvám je prípad v Učňovi komplikovanejší a najmä osobnejší, nechýbajú napínavé situácie ani prekvapivé zvraty. Čitatelia sa dozvedia, kto je vrahom oveľa skôr ako vyšetrovatelia prostredníctvom úryvkov z jeho pohľadu, ale knihe to na dramatickosti neuberá.

Učeň má všetko, čo sa mi páčilo na Temných tajomstvách - pútavý a ľahký štýl písania, prepracované postavy, akčné finále. Kriminálna časť deja ma tentoraz viac oslovila. Na druhej strane, chvíľu mi trvalo, kým som sa do knihy začítala, chýbal mi fascinujúci začiatok prvého dielu. Taktiež už zo mňa stihla opadnúť eufória z novoobjavenej super série a koniec - hoci opäť mierne otvorený a frustrujúci - ma nešokoval tak ako minule. Moje výsledné dojmy sú teda síce pozitívne, no trošku menej ako naposledy. Knihe dávam 4 hviezdičky a určite vám ju odporúčam, ak sa vám páčili Temné tajomstvá. Ak nie, nepredpokladám, že po Učňovi zmeníte názor. No a ak ste sériu nečítali, ale znie pre vás lákavo, určite jej dajte šancu!


Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, môžete tak urobiť napríklad tu, na Bux.sk.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka z bux.sk

2 komentáre:

  1. Páni! O téhle sérii slyším prvně, ale vypadá skvěle! Díky za nový tip na čtení :) Jen ty otevřené konce, ach jo :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Nie je za čo.:) A zase, konce nie sú brutálne otvorené, len vždy niečo ostane také nadhodené ohľadom postáv... Každý diel má aj svoj ukončený príbeh.:)

      Odstrániť