1. 11. 2017

Brandon Sanderson - Pyro (#2)

Prvý diel zo série Pomstitelia, Metalurg, vyšiel v preklade ešte v roku 2014. Osud dvojky bol chvíľami neistý, no napokon sa kniha predsa len objavila na pultoch kníhkupectiev... A poviem vám, že rozhodne stojí za to, aby ste si osviežili pamäť a pustili sa do čítania.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť spoilerom k jednotke, preskočte nasledujúci odsek a pokračujte samotnou recenziou.

Pyro nás berie späť do postapokalyptického sveta, ktorému vládnu zlí superhrdinovia. Davidovi sa podarilo nemožné - zabiť zdanlivo neporaziteľného Epika Metalurga. Život v Newcagu sa síce zlepšil, no jeho obyvatelia musia i naďalej čeliť mnohým nebezpečenstvám. Zdá sa totiž, že niekto do mesta zámerne posiela Epikov, aby dostali Profesora... A ten tuší, kto za tým stojí. Niekoľkí Pomstitelia, vrátane Davida, sa teda vyberú na riskantnú výpravu do oblasti bývalého Manhattanu. David je vlastne rád - vytúžená pomsta mu totiž zanechala v hlave poriadny zmätok a má množstvo otázok, na ktoré v Newcagu nedokáže nájsť odpoveď. Predmetom niektorých z nich je, pochopiteľne, aj Pyro...

Hneď na začiatku príbehu dostaneme poriadnu dávku akcie, no na rozdiel od iných kníh po nej nenastáva žiaden útlm. Iste, ani tu nechýbajú chvíle, v ktorých si vydýchnete a kedy sú na rade iné veci, vo všeobecnosti je však tento príbeh jedna veľká akčná jazda. Predstavte si ho ako fakt vydarený sci-fi film, akurát v knižnej podobe a bez tých nudných bum-bum scén s tematickou hudbou v pozadí.

V knihe Pyro nájdeme všetko, čo sme si zamilovali v jednotke: klasický a zároveň ozvláštnený nápad; chytľavý štýl písania, ktorý človeka núti čítať ako o dušu; zaujímavé postavy (vrátane sympatického hlavného hrdinu, ktorého nevydarené metafory sú priam legendárne); humor. Napriek tomu je dvojka ešte o niečo lepšia, pretože sa autor rozhodol ísť hlbšie.

Prehĺbil napríklad samotný svet, v ktorom sa séria odohráva. Oveľa viac sa tu riešia podrobnosti okolo Katastrofy, samotní Epici, ich existencia i slabiny a fakty, ktoré vyplávajú na povrch nás priam pozývajú k zamysleniu. Do popredia sa dostávajú postavy, ich motivácia, pocity aj vzťahy. Na scénu prichádza Pyro, nechýba správna dávka nepresladenej romantiky... Všetko, samozrejme, bez toho, aby to akokoľvek spomalilo dej či nebodaj nudilo.

Pyro jednoznačne dokazuje, že Brandon Sanderson vie, čo robí - pri čítaní som sa smiala, premýšľala, bola som správne zmätená, napätá i prekvapená... A predsa tomu chýbal posledný pomyselný kúsok, ktorý by u mňa knihu posunul medzi tie, ktoré ma bezozvyšku citovo pohltia, takže jej udeľujem "len" 4,5 hviezdičky. Zároveň však pripájam srdečné odporúčanie - určite sa pustite či už do tohto dielu alebo do celej série (ak ste to ešte neurobili). Kvôli takýmto dielam sa totiž v dnešnej dobe ešte stále oplatí čítať post-apo.


Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, môžete tak urobiť napríklad tu, na slovart.sk.
Za poskytnutie recenzného výtlačku výmenou za úprimnú recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovart. 

Obálka z slovart.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára