22. 3. 2020

(Ne)výhody fandomu (s Michelle)

Určite sa nájdu ľudia, ktorí čítajú a/alebo pozerajú bez toho, aby niekedy pocítili chuť hľadať si na nete extra veci či sa zoznámiť s ďalšími nadšencami daného diela. Nuž a pre nás ostatných je tu fandom – subkultúra tvorená fanúšikmi, ktorých spájajú rovnaké záujmy a z toho vyplývajúci pocit spolupatričnosti. Lenže realita nie je vždy ideálna. Preto som si prizvala svoju vernú parťáčku Michelle (zdravím!), aby sme sa spoločne pozreli na výhody aj nevýhody, ktoré nám do života prinášajú fandomy. Ako obvykle prišla s touto skvelou témou úžasná Neliss a ja sa na nej len priživujem.

 Stretávanie nových ľudí

+ Byť súčasťou fandomu znamená stretávať ľudí, ktorí vás chápu. Môžete si v ňom nájsť celoživotných kamarátov či aspoň známych, s ktorými sa však vždy budete môcť porozprávať o tej jednej veci (prípadne xyz veciach), ktorá vás spojila a ktorú máte obaja radi. A to je oveľa lepšia téma na rozhovor ako počasie!

Na druhej strane sa vo fandomoch (rovnako ako všade inde) nájdu otravní, netolerantní ľudia, ktorí ostatným vnucujú svoje názory a dokážu nováčikov rýchlo odradiť. Prípadne, ak ste príliš tvrdohlaví, si medzi nimi nájdete pár celoživotných nepriateľov či bežných „hejterov“, ktorí vám budú znepríjemňovať vašu online existenciu.


Rozhovory o veciach, ktoré nás bavia

+ S ľuďmi z vášho fandomu sa môžete seriózne zhovárať o zvláštnych veciach bez toho, aby na vás zazerali ako na čudáka. (Napr. Téma: Severus Snape – hrdina alebo zloduch? Osoba z HP fandomu: *dlhý filozofický monológ o morálnych hodnotách a vplyve vonkajšieho prostredia na duševný vývoj človeka* Osoba z normálneho sveta: „Vieš, že je to fiktívna postava?“)

Žiaľ, pluralita názorov je pre mnohých neznámy koncept a v prípade stretu s netolerantnými ľuďmi z prvého bodu sa akákoľvek diskusia rýchlo zmení na zbytočnú hádku. Fanúšikovia sú predsa zanietený živočíšny druh, ktorý občas ide aj cez mŕtvoly.


Multifunkčné hobby

+ Keď sa stanete súčasťou fandomu, vaše obľúbené príbehy už nie sú iba záležitosťou jedného prečítania alebo pozretia – otvorí sa vám svet fanfiction, fanartov či videí, ktoré môžete nielen vyhľadávať, ale tiež tvoriť. Fandom vďaka tomu živí vašu posadnutosť ako múka žitný kvások (zaujímavé prirovnanie :D) a vy sa doň chcete ponoriť stále viac a viac a viac!

Keď sledujete všetky tie krásne fanarty od toľkých talentovaných ľudí a tie kreatívne videá od všetkých zručných tvorcov a tie dokonalé kostýmy od geniálnych cosplayerov, občas vás môže zdeptať, že vám vaša vlastná neschopnosť bráni stať sa väčšou súčasťou vášho milovaného fandomu. Ako človek, ktorý do fandomu nedokáže prispieť ničím okrem nadšeného blogového príspevku, sa priznávam, že toto je presne môj prípad. Ja síce roky tvorím fanarty, ale málokedy ich niekto ocení a to je tiež deprimujúce.

Za ešte väčší problém však považujem, že akonáhle ste členom viacerých fandomov, začnete medzi ne deliť svoj čas a pozornosť, čo vám nedovolí stať sa neomylným odborníkom na každý z nich. Nuž a do toho vstupuje ďalší typ otravných ľudí, ktorí sa držia svojich definícií „skutočného“ fanúšika a sú schopní znepríjemniť vám pobyt v danom fandome, lebo nespĺňate ich hlúpe kritériá. Rada by som teda využila túto príležitosť a sebe i vám pripomenula, že na to, aby sme mali niečo radi, o tom nemusíme vedieť všetko a že na fandenie neexistujú žiadne podmienky.

tento screenshot som si uložila už dávnejšie, keďže je podľa mňa trefný

Cony a festivaly

+ Každý fanúšik by mal podľa mňa skúsiť navštíviť aspoň jeden con či podobnú fanúšikovskú akciu – zrejme to preňho totiž bude raj na zemi. Neopakovateľná atmosféra, podobne zmýšľajúci ľudia, rôzne tematické prednášky, workshopy, súťaže, hry… Pre takýto zážitok sa naozaj oplatí vystúpiť z komfortnej zóny. Osobne nepoznám nikoho, kto by si to vyskúšal a nepáčilo sa mu to – a to som na cony dotiahla nejedného človeka.

Festivaly a cony navštevujem cez desať rokov. Začínala som s jedným ročne, ale teraz už chodievam aj na päť akcií ročne. Čím viac takýchto podujatí navštívite, tým viac si ich zamilujete a je pre vás ťažké niektoré z nich oželieť. Pripravuje vás to o množstvo času (ktorý možno nemáte), obzvlášť, ak musíte za conom dochádzať z veľkej diaľky, a v niektorých prípadoch (vo väčšine) to nie je ani veľmi lacná záležitosť.


Merchandise! Merchandise everywhere!

+ V dnešnej dobe má človek veľa možností, ako vyjadriť svoju lásku k fandomu – tričká, šaty, bundy, čapice, šály, pyžamá, uteráky, ponožky, spodná bielizeň, retiazky, prívesky, náušnice, náramky, odznaky, hrnčeky… Každý deň môžete na verejnosti viac či menej výrazne odhaľovať, akí ste a ktovie, možno vďaka tomu začnete nejakú zaujímavú konverzáciu alebo nájdete novú spriaznenú dušu. (Mne môj odznak k seriálu Teen Wolf rozhodne uľahčil pobyt na výške, pretože som vďaka nemu našla svoju partiu).

Hoci sa tie najväčšie fenomény dostanú i do bežných obchodov, ak si chcete kúpiť originálne kúsky, prípadne merch k menšiemu fandomu, často skončíte pri predraženej objednávke zo zahraničného internetového obchodu. Inými slovami, merch vôbec nie je lacná záležitosť – návyková však áno. A ak ste v extrémne malom fandome, občas vašu predraženú merch ani nikto neocení!


via GIPHY

Shippovanie

+ Od prvého opatrného dojmu, že sú si títo dvaja súdení, cez nadšené očakávanie, čítanie alebo sledovanie významných scén, až po pocit spokojnosti či naopak nenávratne zlomeného srdca – shippovanie k fandeniu skrátka patrí a je to zábava.

Shippovanie však môže občas pripomínať skutočné pirátske boje na mori. Ak sa verejne vyjadríte, že máte radi nejaký pár, hneď sa spoza rohu vynorí niekto, kto tamtú postavu shippuje s protivníkom vášho milovaného hrdinu a začne do vašej lode strieľať argumenty, prečo je váš ship odsúdený k záhube. Občas vás pritom nezabudnú označiť za rasistov, xenofóbov, homofóbov a iných -istov a -óbov, ak s nimi nesúhlasíte. Niektorí ľudia skrátka berú fikciu príliš vážne – a seba tiež.


Výhody populárneho fandomu

+ Byť súčasťou populárneho (teda väčšieho) fandomu je skoro ako nájsť raj na zemi. To množstvo fanartov, fanfiction, fanvideí, dostupného merchu, špeciálnych conov/línií na conoch atď. vám umožní držať sa vašej lásky aj dávno po tom, ako vyšla posledná kniha alebo posledný film. Zároveň je podstatne jednoduchšie nájsť ľudí, ktorí sa s vami o tom budú chcieť rozprávať.

Ibaže úmerne so všetkými pozitívami narastá počet spomínaných otravných ľudí, ktorí si jednoducho nemôžu pomôcť a znepríjemňujú pobyt vo fandome ostatným. Pri určitom počte mu dokonca môžu úplne zničiť reputáciu! Hlúpi ľudia kričia najhlasnejšie a hlúpe komentáre a názory si ostatní pamätajú najviac. A keď je váš fandom príliš veľký, potom vám mudrlanti začnú hovoriť o tom, ako oni nie sú fanúšikmi tejto veci, pretože ju majú radi všetci.


Výhody nepopulárneho fandomu

+ Ako člen malého fandomu si zväčša môžete užívať pocit výnimočnosti – teraz už fakt nie ste ako ostatní! Nuž a keď niekto náhodou ten nenápadný seriál či neznámu knihu predsa len pozná a dokonca zbožňuje? Vtedy je váš pocit zadosťučinenia a spriaznenosti priam neopakovateľný.

No byť súčasťou nepopulárneho fandomu je niekedy naopak skoro ako peklo na zemi! Nikto nechápe, prečo zbožňujete tú divnú vec, o ktorej nikto nikdy nepočul. Neexistuje žiadna fanúšikovská tvorba, ktorá by živila vašu posadnutosť, a tak väčšinu času strávite hľadaním niekoho, kto by bol ochotný dať tomu šancu, aby ste konečne neboli sami. (A potom sa im to nepáči a vy z toho upadnete do depresie.)

***

Fandenie niekedy skutočne nie je jednoduché – ale stojí to za to! Touto cestou by som chcela poďakovať Michelle za spoluprácu (a Michelle touto cestou ďakuje tebe za pozvanie) a tiež všetkým, ktorí nášmu článku venovali svoj čas. Budeme rady, ak sa s nami v komentároch podelíte o vlastné skúsenosti s fandomom.

Neliss & Michelle

4 komentáre:

 1. Fandom je úžasná věc! já mám poslední dobou nedostatek fanoušků Mistbornu, nebo jsem je asi ještě nenašla a nemůžu vést plnohodnotné konverzace :D úžasný nápad na článek, to vskutku je :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme. :) Pri knihách je tých fanúšikov často nedostatok, u mňa asi nikto nečítal Descendant of the Crane alebo The Best Lies.:D K Mistbornovi sa plánujem dostať už roky, tak snáď to aj vyjde. :D

   Odstrániť
 2. Já si díky fandomu vůči anime dokázala najít svou nejlepší kamarádku. I když je ze Slovenska, skvěle si rozumíme. :D Takže už jen kvůli tomu to má velké plus. V rámci kpopu jsem se pak setkala často s názory, že nejsi pravý fanoušek, když posloucháš vícero skupin. Takže už jen to mě od toho pořádně odradilo a poslední dobou se o to ani nezajímám.
  Vlastně jediný fandomy pro mě je Harry Potter a Marvel. Dvě moje největší srdcovky. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jeej, tak to je super.:) Ja som našla dobré kamošky cez knižné blogovanie, ale máme aj spoločné fandomy. :D Nepočúvať viac skupín je divná predstava. :D HP a Marvel sú super, aj keď vo fandomoch nie som veľmi aktívna.:D

   Odstrániť