22. 10. 2019

Predstavujem: Slová načmárané na stenách (Julia Walton)

"Ak nemôžete dôverovať sám sebe, žijete vo veľmi zvláštnom svete. Chýba vám pevná zem pod nohami."

O čo ide?

Ešte v roku 2017 vyšla v zahraničí nová jednodielna YA contemporary knižka Words on Bathroom Walls od americkej autorky menom Julia Walton. Priznám sa, že som o knihe nepočula, až kým sa mi v tomto mesiaci do rúk nedostal slovenský preklad (kniha vyšla v rámci YOLi ako Slová načmárané na stenách.

Keď sa rozhliadnete na goodreads, zistíte, že má kniha fakt slušné hodnotenia a bodaj by nie. Je to totiž príbeh o živote so schizofréniou s jasným posolstvom... A naozaj dobrý.

Možno sa knihe dostane viac pozornosti, keď vyjde pripravovaný film. Ten má pod palcom filmové štúdio LD Entertainment, režíruje ho Thor Freudenthal (ktorý má na svedomí trebárs filmy Diary of a Wimpy Kid alebo Percy Jackson: Sea of Monsters či seriály ako Legends of Tomorrow, Supergirl, a The Flash) podľa scenára od Nicka Naveda. V hlavnej úlohe sa predvedie Charlie Plummer. Autorka na svojom IG uvádza, že už videla niektoré scény a počula časť soundtracku, takže to vyzerá fakt nádejne.

Ale vráťme sa späť ku knihe. O čom konkrétne je?

Šestnásťročný Adam je schizofrenik.
Vidí a počuje ľudí, ktorí neexistujú. Rebeku, milé dievča, ktoré mu rozumie, mafiánskeho bosa, ktorý ho ohrozuje, či nahého čudáka Jasona. Zdá sa celkom jednoduché odlíšiť skutočné od neskutočného, ale Adam to pre svoju diagnózu nedokáže.
Odrazu mu svitla nádej. Užíva experimentálny liek, ktorý mu pomáha ignorovať halucinácie. Nastúpi do katolíckej strednej školy, kde o jeho chorobe nikto nič nevie. Na dosah má nové možnosti, dokonca aj lásku. Spolužiačka Maja je pekná, inteligentná, hoci trochu tvrdohlavá, a zamilovaný Adam zúfalo túži byť normálnym tínedžerom, za akého ho priateľka považuje. Lenže liek, ktorý užíva, začína zlyhávať a musí ho vysadiť v tom najnevhodnejšom čase. Adam je odhodlaný urobiť čokoľvek, aby pred Majou uchoval svoje smutné tajomstvo.Prečo by vás to malo zaujímať?

Bežný život schizofrenika. Ani ja, ani autorka nemáme lekárske vzdelanie a jej výlet do Adamovej mysle určite zahŕňal istú dávku fantázie, no je evidentné, že sa snažila naštudovať si čo najviac a prípadné nedostatky neprekrývajú to hlavné: snahu ukázať nám bežný život človeka s takouto chorobou, pomôcť nám lepšie pochopiť jeho ťažkosti a možno sa zbaviť niektorých predsudkov. Bez idealizácie, romantizovania či snahy o senzáciu.

Zámienka dať si koláč. Hlavný hrdina rád pečie, lebo ho to upokojuje, takže sa ku/po knihe skrátka musíte odmeniť niečím dobrým.

Listy/denník. Kniha je písaná vo forme denníkových zápiskov/listov, ktoré Adam dáva svojej terapeutke. Neviem ako vy, ja však podobný spôsob písania zbožňujem.

Lebo som to povedala a hovorí to napríklad aj Nina Protušová, aha...
Tak si zatiaľ napríklad aspoň prečítajte ukážku alebo si pozrite môj príspevok na instagrame (↓) a ja sa čoskoro prihlásim s recenziou.


📚Slová načmárané na stenách📚 aka príbeh o najzlatšom schizofrenikovi na svete získava trvalý pobyt v Booklande, pretože ide o knihu, ktorá v sebe šikovne spája humor aj dôležité posolstvo a približuje nám bežný život človeka so schizofréniou bez idealizácie, romantizovania či snahy o senzáciu. . ▶Čo vy a knihy o duševných chorobách?◀ . Podľa mňa je síce škoda, že psychické problémy a/aj choroby mnohí autori priam zneužívajú alebo využívajú ako romantickú zápletku... No zároveň stojí za to hľadať knihy, ktoré túto tému spracúvajú dobre. A Slová načmárané na stenách do tejto kategórie rozhodne patrí. #skbookstagram #czbookstagram #booksofinstagram #igreads #readabook #bookdragon #juliawalton #wordswrittenonbathroomwalls #yabookstagram #yacontemporary #slovanacmaranenastenach #yoli #tipnaknihu #kniznytip #viaccasunacitanie #dnescitam #somknihovert #somknihozrut
Príspevok, ktorý zdieľa Christie "Neliss" S. (@booklander.neliss),

Kam ďalej?

-> film na IMDb
obálka z goodreads.com & anotácia z bux.sk

2 komentáre:

  1. Má to naprosto nádhernou obálku. A taky to zní moc dobře, ale na to bych potřebovala mít tu správnou náladu. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Tiež sa mi tá obálka veľmi páči!:) Tak na ňu pamätaj.:)

      Odstrániť