31. 5. 2018

Rebekah Crane - Ako sa zamilovať do blázna

V poslednom článku som túto knihu zmieňovala a teraz by som vám o nej rada povedala viac. Prvá dôležitá informácia: toto nie je len romantika, ktorá z vážnych problémov robí materiál na rande a inak ich vôbec nerieši.

Zander má šestnásť a určite by vám hneď vysvetlila, že nemá žiaden problém. Napriek tomu ju rodičia úplne zbytočne donútia stráviť leto v tábore Padova pre problémových tínedžerov. Nehorázne! Veď Zander predsa nie je žiaden blázon. Narozdiel od ostatných táborníkov sa nereže, nehladuje, nie je patologická klamárka a ani nečaká, že u nej kedykoľvek prepukne schizofrénia (narozdiel od Grovera, ktorý z nej nemôže spustiť oči a ktorý jej vôbec nie je ľahostajný).

Ako leto v tábore pokračuje, medzi účastníkmi vznikajú tie najnepravdepodobnejšie priateľstvá, odhaľujú sa bolestivé tajomstvá a Zander si pomaly uvedomuje, že ak chce byť šťastná, musí byť k sebe úprimná. Možno totiž predsa len nie je úplne v poriadku...

Poznáte taký ten typ kníh, kde majú za sebou všetci nejakú traumu, s ktorou sa nevedia vyrovnať, potom padne zopár pseudohlbokých myšlienok, hlavná dvojica sa dá dokopy a všetko je fajn? Tak toto nie je taká kniha a ja vám ju neodporúčam ako oddychovku na vypnutie mozgu, ale ako fakt dobrú young adultku s vážnejšími témami.

Nechápte ma zle, koncentrácia tínedžerov s problémami aj traumami je v nej skutočne vysoká. Nemala som však dojem, že by šlo autorke len o efekt. Skôr šikovne ukazuje všetky možné odtiene ľudského trápenia a ani na sekundu sa vám nesnaží nahovoriť, že je na tom niečo pekné alebo romantické. Napriek tomuto všetkému si kniha zachováva dostatočne pozitívny nádych a nevtieravo naznačuje, že vždy existuje cesta von.

Dianie sledujeme prostredníctvom Zander, no v skutočnosti má príbeh ešte troch ďalších hlavných hrdinov: Cassie, ktorá samu seba opisuje ako manicko-depresívno-bipolárno-anorektickú, Grovera, milého podivína, ktorý čaká, že sa uňho prejaví schizofrénia a Beka, patologického klamára. Všetci sú komplikovaní, utrápení, nerozumní a často protivní. Keď Grover občas zahlási niečo, čo sa podobá na hlbokú metaforu, ostatní mu to dajú vyžrať. Lebo tak to býva. Ich dynamika je veľmi zaujímavá a priateľstvo, ktoré sa medzi nimi postupne sformuje, hrá v príbehu naozaj významnú úlohu. (Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že knižné priateľstvá zbožňujem.)

Nechýba ani sľubovaná romantika, ktorá je našťastie postupná, neprehnaná a nedočkáte sa prehnane  idealistického "žili šťastne až naveky". Autorka sa celkovo drží pri zemi, hádam len s výnimkou jedného príliš "amerického" incidentu, ktorý túto knihu u mňa stál polhviezdičku.

Ako sa zamilovať do blázna ponúka realistický a hodnotný príbeh. Navyše sa kniha veľmi dobre číta a určite poteší všetkých fanúšikov YA, ktorí sa síce nechcú na svet pozerať zásadne cez ružové okuliare, ale zároveň po dočítaní radi cítia nádej. Minimálne mňa rozhodne potešila, dávam jej 4 hviezdičky a už si brúsim zuby na autorkinu ďalšiu tvorbu.


Internetové kníhkupectvo BUX.sk
Pokiaľ sa chcete o knihe dozvedieť viac alebo si ju rovno kúpiť, stačí kliknúť vyššie.
Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar, čo však nijako neovplyvňuje úprimnosť mojej recenzie.

Obálka z bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára