19. 9. 2019

Knihy (nielen) pre deti -> (ne)odporúčania

Podľa mňa existujú dva typy dobrých middle-grade kníh - tie, ktoré sú super voľba pre cieľovú vekovú kategóriu a tie, ktoré sú super voľba úplne pre všetkých bez ohľadu na vek. Dnes vám stručne priblížim niekoľko kníh pre deti a poviem vám, komu ich (ne)odporúčam.

(Na zoznam povinného čítania pre každého patrí tiež Harry Potter, Narnia a Percy Jackson, ale to zrejme viete i bez tohto článku.)


Jessica Townsend: Ničnever (#1)

O čo ide? Morrigan je prekliata a odsúdená k smrti v deň jedenástich narodenín... Aspoň kým ju pred jej osudom nezachráni výstredný Jupiter North a nevezme ju do magickej tajuplnej krajiny zvanej Ničnever.

Kto by si to mal prečítať? Úplne všetci. Ničnever je dokonale fascinujúci, čarovný knižný svet a v knižke nechýba humor, dobrodružstvo, logika, klišé obrátené naruby ani univerzálne témy. Dokonca aj druhý diel sa vydaril!


Barbora Vanická: Dvere v kúte sveta

O čo ide? Dvanásťročný Adam prejde nesprávnymi dverami a ocitne sa v Stromorohu - v čarovnej krajine rozprestierajúcej sa okolo magického Stromu Anat. Problém je, že Strom Anat umiera a s ním i všetok život...

Kto by si to mal prečítať? Cieľová kategória. Príbeh nemá starším čitateľom veľmi čo ponúknuť, no ide o milé čítanie, ktoré má čo povedať o prírode, medziľudských vzťahoch, tolerancii a predsudkoch.


Ivana Jungová: Tiene nad Veligradom (#1)

O čo ide? Pri dvoch pastieroch sa jedného dňa pristaví syn kniežaťa a presvedčí ich, aby mu ukázali cestu ku gryfovi, ibaže toto stretnutie dopadne úplne inak, ako chlapci očakávali.

Kto by si to mal prečítať? Knihu odporúčam iba tým, ktorých vyslovene zaujala. Prostredie Veľkej Moravy a slovanská mytológia sú síce lákavá kombinácia, no idealizovanie Slovanov a neskutočne pomalý dej celkom nudia.


Lisa Yee: Wonder Woman at Super Hero High (#1)

O čo ide? Urobiť zo všetkých DC hrdinov a záporákov tínedžerov a poslať ich aj so smartfónmi na superhrdinskú strednú? Prečo nie! V jednotke do školy nastupuje nová žiačka, Wonder Woman, a je odhodlaná lepšie spoznať svet, ktorý ochraňuje.

Kto by si to mal prečítať? Nenároční detskí čitatelia posadnutí superhrdinami. Autorka totiž celý námet zakopala brutálnym zjednodušovaním a prílišnou hlúpučkou naivitou takmer všetkých postáv (najmä chudáka Wonder Woman).


Nnedi Okorafor: Akata Witch (#1)

O čo ide? Dvanásťročná Sunny je albínka a v Nigérii veľmi nezapadá. Potom však zistí, že patrí k magickej spoločnosti Leopard People a že ak niekto nezastaví sériového vraha s magickými schopnosťami, nastane koniec sveta, takže má zrazu úplne iné problémy.

Kto by si to mal prečítať? Cieľovka a prípadní zvedaví starší čitatelia. Táto kniha ponúka jedinečné prostredie, svojskú atmosféru a kultúrne strety, lenže v nej zároveň chýba poriadna dávka dobrodružstva, emócií a občas aj logiky.


John Barrowman & Carole E. Barrowman: Hollow Earth (#1)

O čo ide? Dvojičky Matt a Emily dokážu oživiť maľby a pre ich schopnosti po nich idú nebezpeční ľudia, ktorí túžia oslobodiť dávne zlo.

Kto by si to mal prečítať? Určite cieľovka a tí, čo majú radi middle-grade. Ide o veľmi dynamické čítanie so zaujímavým námetom a pomerne komplikovaným príbehom. (Och a ešte tí, ktorí majú radi Johna Barrowmana.)


+ BONUS: Maja Säfström: Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách

O čo ide? Svojské ilustrácie sú v tejto knihe doplnené o jedinečné fakty z ríše zvierat, ktoré ste doteraz pravdepodobne nepočuli.

Kto by si to mal prečítať? Úplne všetci (milovníci zvierat). Vybrané zaujímavosti sú naozaj netradičné a Maja kreslí skrátka úžasne. Dobrá nálada je pri tejto jednohubke zaručená!


Čítate middle-grade? Ktoré knihy sú vaše (ne)obľúbené?

obálky z goodreads.com

10 komentárov:

 1. Mohla by som si aspoň skúsiť prečítať nejakú MG :D Celkom ma zaujíma, či by som sa nenudila :D Možno nás prekvapím a niečím z tvojho zoznamu sa inšpirujem :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. NičneverNičneverNičnever *hrá sa na Michellin vnútorný hlas*

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Akata Witch má brutálny námet! Viem si predstaviť z toho temnú fantasy s riadnym zvratom na konci :D Keby niečo také existuje automaticky to zaraďujem do to read listu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No... tak toto určite nie je ono, ale môžeš také napísať.:D

   Odstrániť
 4. Vďaka za super tipy, aj keď už som mimo cieľovú skupinu, rada si niekedy takpovediac oddýchnem pri jednoduchších knihách, ktoré vedia tiež zaujať a priniesť super príbeh :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Čudujem sa, že som nikdy nepočula o Hollow Earth, pretože to znie neskutočne dobre�� a medzi moje obľúbené MG patrí určite Krajina príbehov��

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tú som ešte nečítala, ale možno raz - už len kvôli autorovi. :D

   Odstrániť